שתף קטע נבחר

מה יקרה לסלט? פגיעה במלפפונים בעקבות גל החום

לא בטוח שצפוי מחסור במלפפונים לצרכנים, שכן ייתכן שהחוסרים יושלמו מהרשות הפלסטינית. ייתכן שגם מחסור בעגבניות לא יורגש, שכן ניתן להשלים את החסר מעגבניות לתעשייה. מנגו ואבוקדו לא נפגעו, והנזקים בתפוחים ורימונים יתבררו בהמשך

גל החום פגע בירקות ובפירות, אבל את מלוא הנזקים יאמדו החקלאים רק בהמשך השבוע או בשבוע הבא. האם הצרכנים ירגישו במחסור? כנראה שלא בטווח הקרוב, למעט אולי במלפפונים.

 

כתבות נוספות בערוץ הצרכנות

 

חזי דניאל ממושב אחיטוב, שבו מגדלים את רוב המלפפונים בארץ, אמר ל-ynet שגל החום גרם לתמותה של חנטים רבים (ירקות בתחילת התפתחותם מ"ק), מה שפוגע ביבול העתידי.

 

זה פגע גם בקישואים?

"כנראה שפחות. מלפפונים מגדלים בבתי צמיחה - חממות - מבנה סגור שקשה לאוורר אותו. קישואים מגדלים בשטח פתוח. פחות חם שם".

 

מתי נרגיש במחסור במלפפונים?

"אנחנו החקלאים נרגיש את זה כבר בתחילת שבוע הבא, אבל לא בטוח שהשווקים והצרכנים ירגישו את זה, או שירגישו בזה באופן זמני. אני מניח שיעשו השלמות מהרשות הפלסטינית".

 

גם שם היה חם, לא?

"אם ישלמו להם טוב, הם יפנו את הסחורה לכאן".

 

 

בשאר הירקות יתבררו ממדי הנזק בהמשך

בענף הירקות אמרו ל-ynet שלמעט מלפפונים, ההשפעות לא יורגשו בטווח הקרוב. "זה גל חום רציני ועל מלפפונים זה משפיע מיד. לא צפויה פגיעה בתפוח אדמה, בגזר ובבצל, שנמצאים בקירור. כנראה שיהיו פגיעות בכרוב, בברוקולי ובכרובית, אבל אלה גידולי חורף מובהקים. לגבי רוב הירקות, נוכל להבין את מלוא הנזק רק בעוד כמה ימים. בעגבניות - נדע אם נוצר נזק בעוד חודש וחצי. אם אכן תהיה השפעה, זה לא בהכרח יורגש בשווקים. הרבה עגבניות באות משטחי תעשייה שהם שטחים פתוחים (עגבניות למאכל הן לרוב עגבניות חממה מ"ק) שיוכלו להשלים את החוסרים".

 

אז לא צפוי מחסור לצרכנים?

"לא יהיה מחסור, מקסימום יהיה היצע יותר נמוך".

 

המחירים יעלו?

"גם אם יעלו, כרגע המחירים מאוד נוחים".

 

יש מספיק עגבניות גם אם ייווצר מחסור, בפירות כרגע אין נזקים משמעותיים

ואכן, מחירי עגבניות נעים בין 2.5 ל-2.7 שקלים בשווקים הסיטונאיים, בעוד שבשנה שעברה מחירם עמד על 4.5-3 שקלים. המלפפונים דווקא התייקרו לעומת השנה שעברה: 4.55 שקלים לק"ג לעומת 2.46 שקלים לק"ג. סלק, חצילים, עגבניות שרי וחסה - זולים יותר השנה; כרובית, כרוב ותפו"א יקרים יותר השנה. מחסורים, אם ייווצרו, יגרמו לעליית מחירים.

 

לגבי עגבניות אמרו לנו בענף: "עגבניות גדלות בבתי צמיחה. שם חם יותר מבשטחים הפתוחים ב-8-7 מעלות. בחום רב אין ייצור של אבקה, והתוצאה היא שהפרח לא הופך לעגבנייה. אם אכן זה מה שיקרה, ישלימו את המחסור מעגבניות תעשייה שגדלות בשטחים הפתוחים. בכל מקרה, פרחים שפורחים עכשיו אמורים לתת ייבול בעוד חודש-חודש וחצי, אז לא צפוי מחסור בקרוב".

 

לגבי פירות, אמרו לנו במועצת הצמחים, כי ככל הנראה לא נגרמו נזקים של ממש, אך ייתכן כי נזקים כתוצאה ממכות שמש - יתגלו מאוחר יותר בתפוחים ורימונים. גם במנגו ובאבוקדו אין נזקים משמעותיים, כנראה עקב רמת הלחות הגבוהה שליוותה את גל החום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים