שתף קטע נבחר

מיוחד: רון בן ישי על סטי"ל במסלול "סובב דאעש"

ממפרץ אילת ודרך תעלת סואץ – פרשן ynet היה הראשון שמצטרף להפלגה באח"י "אילת" שהקיפה את חצי האי סיני. על סירות התופת של "המדינה האיסלאמית", הסכנה מהשלוחה האיראנית בתימן, ההפתעות המצריות, המשימות הסודיות והחזרה לזירת הקרבות מיום כיפור. הסיפור המלא - בסוף השבוע

 

מול אנשי דאעש שיושבים לחופי הים האדום, סמוך לירדן וסעודיה, שכל אירוע חריג לידן עלול להוליד משבר דיפלומטי – הצטרפתי לאחרונה לשיט נדיר של ספינת הטילים "אילת" של חיל הים, שהקיפה את חצי האי סיני וחזרה לישראל דרך תעלת סואץ.

 

התיעוד המלא מההפלגה יפורסם ב-ynet בשני חלקים בסוף השבוע. בסרטון שבראשית הכתבה - קטע קצר וריאיון עם רון בן ישי באולפן ynet.

 

זו הייתה הזדמנות לראות את המקומות שבהם חוויתי לפני עשרות שנים קרבות קשים ומאז לא חזרתי לשם: מצרי טיראן, שבגללם יצאנו לשתי מלחמות עם מצרים; מפרץ סואץ, שבו התנהלה לחימה ימית קשה במלחמות ההתשה ויום הכיפורים; מעוזי קו בר לב על הגדה המערבית של תעלת סואץ, שבהם הופגזנו במלחמת ההתשה, והנקודה שבה צלחנו מערבה לגדה האפריקנית במלחמת יום הכיפורים.

רון בן ישי במהלך ההפלגה (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
רון בן ישי במהלך ההפלגה(צילום: אלי מנדלבאום)

טנקים של צה"ל מיום כיפור שהמצרים מציגים על גדת התעלה (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
טנקים של צה"ל מיום כיפור שהמצרים מציגים על גדת התעלה(צילום: אלי מנדלבאום)

מסוק "עטלף" על סיפון אח"י אילת (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
מסוק "עטלף" על סיפון אח"י אילת(צילום: אלי מנדלבאום)
 

אבל בעיקר, בהינתן המצב הגיאו-פוליטי והביטחוני במזרח התיכון, היה מדובר בהפלגה מיוחדת במסלול שאפשר לכנותו "סובב דאעש", מפני שהוא משיק לכל אורכו ל"מחוז סיני" של ארגון "המדינה האיסלאמית".

 

לאורך ההפלגה הייתי צמוד לאנשי חיל הים שניווטו את ספינת המלחמה בין הטיפות – בין חופי מדינות ידידותיות, מדינות אויב (בעיקר בהפלגות אחרות), מדינות שאין לישראל יחסים רשמיים איתן וארגוני טרור שהיו שמחים מאוד להוציא לפועל פגיעה יוקרתית בכלי שיט צה"לי. למשל בהפלגה שממנה חזרו, עד קצה הים האדום ולא הרחק משלוחיה של איראן, המורדים החות'ים בתימן.

 

על המשימות הסודיות, ההפתעות המצריות שגילינו על גדות התעלה, החוויות, החששות, הזיכרונות שהוצפו לפתע, המתח המלווה באופן קבוע את הלוחמים, ועל מסקנה אופטימית קטנה אחת שבכל זאת אפשר לגזור מההפלגה – בשתי כתבות הווידאו שיפורסמו ב-ynet.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
הספינה "אילת"
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים