שתף קטע נבחר

"הוא דימה מחבל, דרכתי את הנשק ויריתי כדור". גרסת החייל שהרג את הקצין בחברון

לוחם גולני שירה למוות בשוגג במפקד המחלקה סגן דוד גולובנציץ מסר את גרסתו למצ"ח, לאחר שנפגש עם קב"ן. ל-ynet נודע כי אמר למקורביו: "הקצין ערך לנו תדרוך לפני עלייה לעמדה. איש לא בדק את הנשק שלי. לא ישנתי כל הלילה"

 

 

ג', הלוחם מגדוד 12 של חטיבת גולני שירה אמש (יום ג') למוות בשוגג במפקד המחלקה שלו, סגן דוד גולובנציץ, מסר היום לראשונה את גרסתו לאירועים לחוקרי מצ"ח. על פי גרסתו, שהגיעה לידי ynet, איש לא בדק את נשק התבור שלו, שהיה במצב של מחסנית בהכנס בעת העלייה לשמירה. אחר הצהריים הובא גולובנציץ למנוחות בהר הרצל. ג' הסכים לשחזר את התקרית בזירה ובתום חקירתו הוחלט לשחררו חזרה ליחידתו ולא לעצור אותו.   

 

למקורביו הוא אמר היום: "לא ישנתי כל הלילה בגלל האירוע ואני לא זוכר את הדקות שאחרי. לקראת 20:00 אתמול, לפני שעלינו לשמור בעמדת חסם ז'ילבר, מפקד מחלקה עשה לנו תדריך הוראות פתיחה באש, ואמר לנו שאם מחבל מגיע לדקור אותנו בעמדה אז עלינו לדרוך את הנשק ולירות בו. לאחר מכן בוצעה תרגולת לקבוצה גדולה יותר של חיילים, ואחר כך המ"מ תרגל אותי ולוחם שנוסף שהיינו אמורים לשמור בחסם. שנינו היינו עם מחסניות בהכנס. המ"מ התקרב לעמדה, הפך את השולחן ודימה מחבל, אז דרכתי את הנשק ויריתי כדור אחד, מטווח קרוב, של מטרים בודדים. קשה לי לזכור את הרגעים שאחרי".

סגן דוד גולובנציץ ז"ל ()
סגן דוד גולובנציץ ז"ל

הלוויה של סגן דוד גולובנציץ (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
הלוויה של סגן דוד גולובנציץ(צילום: אלכס קולומויסקי)

 (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

הלוויית הקצין בהר הרצל (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
הלוויית הקצין בהר הרצל(צילום: אלכס קולומויסקי)

מדובר בחייל שהתגייס רק בנובמבר האחרון ועלה לחברון רק בשבועיים האחרונים עם חבריו לגדוד מתקופת הטירונות והאימון המתקדם. גורמים בחטיבת גולני מלווים את הלוחם, והוא שוחח עם קב"ן.

 

החייל אמר למקורביו שלא הספיק להכיר רבות את המ"מ גולובנציץ, שהחל לפקד על המחלקה עם הצטרפותה לגדוד בשבועיים האחרונים. "לא היו שום מתחים בינינו, והיחסים היו טובים בימים האחרונים כשהתחלנו להכיר את המ"מ", הוסיף.

 

בכיר בצה"ל אישר בתדרוך את הפרטים שמסר החייל. "מעיקרי התחקיר שערכו מפקדי חטיבות גולני ויהודה, שהוצגו בצהריים למפקד פיקוד מרכז אלוף רוני נומה ולרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט, עולה שהמ"מ עלה אתמול בערב עם שניים מלוחמיו לעמדת חסם ז'ילבר, תדרך אותם ועשה תרגולת יבשה (ללא ירי, י"ז). לאחר מכן הם נכנסו למשמרת והמ"מ שוב עשה תרגולת יבשה ללא פריקת נשקים, כאשר הלוחמים היו עם מחסניות בהכנס". הבכיר ציין כי לפי הנהלים כל תרגולת מעין זו מחייבת פריקת נשקים ונשיאתם ללא מחסנית בהכנס.

 

"המ"מ דימה עצמו פלסטיני שבא לעמדה", שחזר הבכיר. "הוא היה בלי האפוד שלו ועם מדים בלבד. הוא הפך את השולחן וניסה לדקור את שני הלוחמים. אז אחד החיילים ירה בו כדור בודד שפגע לו בחזה. מדובר באירוע קשה ונלמד אותו ללא הנחות. שני הלוחמים שיתפו פעולה עם התחקיר הפיקודי ומסרו את גרסתם. הנשק שלהם היה צריך להיות פרוק ולא בהכנס. לפי גרסת אחד הלוחמים, שניהם הבינו שהם בתרגולת, ואף ניהלו שיח עם המ"מ בשניות שלפני הירי".

 

במצ"ח מתכוונים לבדוק את תיעוד התקרית במצלמות האבטחה הצה"ליות, שמתעדות כל העת את הנעשה בחסם.

עו"ד אילן כץ (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
עו"ד אילן כץ(צילום: רועי עידן)

לפי גורמים בחטיבת גולני, ג' שרוי בהלם מאז האירוע הקשה ומתקשה להתאושש: "מדובר בלוחם נורמטיבי לגמרי, שלא הייתה איתו שום בעיה מאז שהתגייס.

הפעילות שלו ביממה שלפני התקרית נחשבה שגרתית יחסית וכללה תורנויות ושמירות. הוא מרגיש נורא, אבל לא נפקיר אותו למרות הטרגדיה".

 

עורך דינו של הלוחם שירה בשוגג, אילן כץ, מסר ל-ynet: "מדובר באירוע טרגי - קודם כל למשפחת המפקד המנוח, אבל גם לחייל שירה. מצבו הנפשי מורכב והוא מייסר את עצמו על האירוע. הוא קיבל עזרה מקצועית ואני מקווה שבפרקליטות הצבאית יבינו שזה בדיוק מסוג המקרים שלא צריך להעמיד לדין בגלל הנסיבות המורכבות של האירוע".

 

בתוך כך, הפרקליטות הצבאית תגיש מחר כתב אישום נגד לוחם מחטיבת כפיר שפלט כדור ופצע קשה את חברו, גם הוא חייל בן 19, בדירה בתל אביב לפני כשבוע וחצי. הוא יואשם בעבירה של גרימת חבלה חמורה. מחקירת האירוע במצ"ח עולה כי החייל ניסה להראות לחברו את הכוונת שעל הרובה, מסוג M-16, נכנס למצב ירי, דרך וירה מבלי שידע שיש מחסנית בהכנס ברובה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים