שתף קטע נבחר

חוגגים כמו בסאו פאולו: אלוף העולם בא לבני ברק

מצד אחד אמהות, מצד שני אבות - ועל הפרקט עשרות ילדים חרדים מתרגלים אבאדה קפוארה בטקס הסיום, עם אלוף העולם מסטרנדו אברסון, שהגיע מברזיל והתרגש מהקהל הלא שגרתי. "בהתחלה אנשים אמרו, מה הקשר? זה הרגיש חיבור ממש מוזר. אבל השילוב התגלה כהצלחה מסחררת"

 

מסטרנדו אברסון (צ'אבס פריירה), אלוף העולם באבאדה קפוארה (שלוש פעמים ברצף!) הגיע לביקור רשמי בעיר החרדית, במטרה לחנוך תלמידים חרדים המתאמנים בתחום. פריירה לא נשאר אדיש לשילוב המיוחד: "בסוף כולנו אחד".

 

<<הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

טקס הענקת החגורה: האלוף עם הילדים (צילום: אדי ישראל) (צילום: אדי ישראל)
טקס הענקת החגורה: האלוף עם הילדים(צילום: אדי ישראל)

 

השבוע התקיים טקס הצעירים, שבמסגרתו קיבלו מאות חניכים חרדים את החגורות. הלמידים שהגיעו במיוחד לטקס מבית שמש, ירושלים, אלעד, רחובות וריכוזים חרדיים נוספים - משתייכים למגוון הזרמים המרכיבים את החברה החרדית. כולם עברו את החניכה הטקסית המכונה "בטיזאדו" על ידי אלוף העולם, שהגיע במיוחד עבורם.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

את האולם גדשו מאות הורים ובני משפחה באירוע "חרדי למהדרין" – אבל גם "קפואריסטי למהדרין". אלוף העולם חנך ילדים חרדים, בזה אחר זה, בטקס ריקוד הלחימה המסורתי.

 

 (צילום: אדי ישראל) (צילום: אדי ישראל)
(צילום: אדי ישראל)

 

"חולקים אהבה משותפת לקפוארה"

עבור פריירה אין זה הביקור הראשון בישראל, אבל בהחלט מפגש ראשון עם הקהילה החרדית. "אני מסתכל על השוויון שנוצר; על קבוצות שונות שיכולות לקחת חלק באותו הדבר, ולחלוק אהבה משותפת לקפוארה".

 

 (צילום: אדי ישראל) (צילום: אדי ישראל)
(צילום: אדי ישראל)

 

"הקפוארה בישראל תמיד מלאה ומצליח", הוסיף פריירה. "אני רואה מידי ביקור את ההבדלים באיכות ובכמות של המשתתפים. במסגרת הטקס בחר אחד החניכים, אריאל חריטן, "לגייר" את להיט הקיץ "טודו בום" של סטטיק ובן אל בעזרת אחותו, והפך אותו לשיר מחאה קפואריסטי נגד השימוש שעושה המאפיה בברזיל באומנות הלחימה.

 

מי שאחראי על הבאתו של פריירה לישראל, הוא מיקי חייט, קפואריסט חרדי, ומי שאחראי על השגעת הברזילית ששוטפת את המגזר. חייט, בעל סטודיו אסאי שפועל כבר קרוב לעשור בזירה החרדית, מציין כי הביקור המרגש והלא שגרתי נוצר כתוצאה מאילוץ.

 

אלוף העולם חונך תלמיד חדש (צילום: אדי ישראל) (צילום: אדי ישראל)
אלוף העולם חונך תלמיד חדש(צילום: אדי ישראל)

 

"השנה יש כבר תלמידים שמוענקות להם חגורות מתקדמות", חייט מספר. "לפי כללי הקפוארה, מי שאמור להעניק את החגורות האלו צריך להיות בעל דרגת מאסטר מסוימת. הוצעו לי כמה אופציות, אבל מהרגע שראיתי שגם מסטרנדו אברסון יכול להגיע, היה לי ברור שארצה אותו. עברו עליי כמה ימים של כסיסת ציפורניים עצבנית, ואז הגיעה התשובה החיובית".

 

"בהתחלה אמרו לנו: מה הקשר?"

האלוף שצפוי לשהות כאן עד מחר (יום ו') משתלב היטב עם תלמידיו החרדים. "בהתחלה אנשים אמרו, מה הקשר? זה הרגיש חיבור ממש מוזר. בעיריית בני ברק לא ממש רצו לקחת חסות על האירוע. מצד שני, השילוב התגלה כהצלחה מסחררת".

 

להתאמן עם אלופים (צילום: אדי ישראל) (צילום: אדי ישראל)
להתאמן עם אלופים(צילום: אדי ישראל)

 

לדברי חייט, פריירה בחר שלא לבלות את ימי החום בים, אלא לבקר דווקא בירושלים ובמקומות הקדושים. בסדנאות שהנחה ציין המסטרנדו את חשיבתו של "הביחד"; לראות בקפוארה תרגיל שבו שני הצדדים מסייעים לזה לזה למקסם את יכולותיהם, והדגיש כי זה מה שמעניק את הניקוד הגבוה לזוגות המתאמנים.

 

"זה משתלב עם הערכים היהודיים שלנו, של אהבת האחר", אומר חייט. "מסטרנדו אברסון הוא אדם פשוט ורוחני. זה היה לו מוזר בהתחלה שאנחנו מסיירים ואז פתאום אני הולך להתפלל. יושבים במסעדה לאכול, ואז אני נעלם ליטול ידיים. ועם זאת, הוא מאוד מכבד ומעריך. הוא מסוג האנשים שפתוח לראות ולחוות תרבויות אחרות, בלי להרגיש שמה שהוא לא 'אני' הוא פסול ושגוי".

 

 (צילום: אדי ישראל) (צילום: אדי ישראל)
(צילום: אדי ישראל)

 (צילום: אדי ישראל) (צילום: אדי ישראל)
(צילום: אדי ישראל)

 (צילום: אדי ישראל) (צילום: אדי ישראל)
(צילום: אדי ישראל)

 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אדי ישראל
מסטרנדו אברסון עם מיקי חייט
צילום: אדי ישראל
מומלצים