שתף קטע נבחר

צה"ל מציג: ג'יפ האמר ללא נהג

באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה עובדים על חידושים שישפיעו על שדה הקרב העתידי. על הפרק: מצלמה שתוצב על ג'יפ תשדר תמונות בזמן אמת למפעיל שיישב בקרון הפעלה במרחק של עד 3 ק"מ, ומדים חדישים ועמידים ללוחמים

  

 

ג'יפ האמר ללא נהג שמופעל מרחוק, מדים חדישים ועמידים וברכיות רובוטיות – אלה הם רק חלק מהחידושים עליהם עובדים באגף הטכנולוגיה הלוגיסטיקה של צה"ל. בבסיס הניסויים בדרום ראשון לציון עורכים בימים אלה בדיקת היתכנות להאמר שמונע ונוסע ללא נהג כחלק מפיתוח ראשוני של כלי רכב שיישא ציוד מבצעי עבור הכוחות בשטח אויב.

 

בדיקת ההיתכנות הוכיחה עצמה עד כה באופן מוצלח יחסית בנסיעה בכביש ובתמרונים בשטח פתוח ובשיפועי צד. על גבי ההאמר מותקנת מצלמה שמשדרת אל המפעיל שנוהג מרחוק בקרון הפעלה ממוזג במרחק של עד כשלושה קילומטרים. בהמשך צפוי טווח זה לגדול.  

האמר ללא נהג (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
האמר ללא נהג(צילום: דובר צה"ל)
 

ג'יפ ההאמר ללא נהג (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
ג'יפ ההאמר ללא נהג(צילום: יואב זיתון)

מפעיל ההאמר ורובוט המשא מתוך הקרון (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
מפעיל ההאמר ורובוט המשא מתוך הקרון(צילום: יואב זיתון)
 

בחודש ספטמבר ייערך ניסוי שבו מערכת ההפעלה האוטונומית תולבש גם על משאיות תובלה של חברת "אושקוש" שייסעו בשיירה אחרי ההאמר האוטונומי מבלי שחיילים נמצאים בתוכם. כמו כן, הציגו באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה רכב אוטונומי נוסף, סבל חי"ר, שיכול לשאת ציוד עבור לוחמים בתימרון וגם הוא מופעל מרחוק בצורה בטוחה. הסבל האוטונומי זכה לשם "פרו רובוט".

 

בצה"ל הדגימו גם נסיעה בתוך הנגמ"ש הגלגלי החדש "איתן", שנמצא על סף כניסה והצטיידות לחטיבות החי"ר. ל"איתן" יהיו יכולות הגנה אקטיביות נגד טילי נגד טנקים וכן יכולת לנסיעה מהירה ועבירה יותר כשהוא נושא לוחמים בתא נוח וממוזג שמתוכו ניתן לצפות במסכים שמחוברים למצלמות.

תא הלוחמים בנגמ"ש הגלגלי "איתן" - ממוזג וממוגן (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
תא הלוחמים בנגמ"ש הגלגלי "איתן" - ממוזג וממוגן(צילום: יואב זיתון)
 

מבט מבפנים: מסכי התנועה בתא הלוחמים של הנגמ"ש הגלגלי "איתן" (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
מבט מבפנים: מסכי התנועה בתא הלוחמים של הנגמ"ש הגלגלי "איתן"(צילום: יואב זיתון)

חייל וחיילת עם סט ציוד הלחימה החדש (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
חייל וחיילת עם סט ציוד הלחימה החדש(צילום: יואב זיתון)
   

חידוש נוסף הוא מדי לחימה חדשים שעשויים משילוב של כותנה ופוליאסטר. ניסוי אחרון שנערך בקרב חיילים זכה לביקורות חיוביות. ההצטיידות תחל בחודש נובמבר עבור יחידות מיוחדות בשלב הראשון ובעתיד ייתכן שגם חיילי החטיבות המתמרנות. המדים החדשים הם ללא כיסים קדמיים, קלים, מדיפי זיעה, מעכבי בעירה ועמידים יותר בתנאי שטח קשים. הם ישמשו את הלוחמים בפעילות מבצעית בלבד ולא באימונים או בשגרה. גוף אזרחי יספק ללוחמים את המדים החדשים לפי תפירה אישית. אותו גוף ידאג גם לכבס את המדים באופן מותאם.

 

בנוסף למדים מפתחים בצה"ל סט של ציוד לחימה חדש ללוחמי החי"ר בגדודים, שכולל אפודי ווסט חדישים ללוחמים ומותאמים ייחודית ללוחמות, וברכיות "רובוקופיות" שמתכופפות בהתאם לתנועת הברך.

 

קצין בכיר באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה אמר היום כי "צה"ל היום הוא צבא אימתני, והלוגיסטיקה לא תעכב שום תכנית מטכ"לית ולא תהיה תירוץ לאי השגת ההישג המבצעי, באש, בהתקפה ובהגנה".

 

הקצין הוסיף כי הוא לא שבע רצון מחלקים בשירותי הרפואה בצה"ל: "אני מוטרד מהרפואה בצבא, הנושא מדיר שינה מעיני. אנחנו טובים ברפואת חירום מהירה ומצילת לחיים לכוחות שנפגעים בשטח, אבל יש עוד מה לעשות ולשפר בשירותי הרפואה הלא דחופה. יש קושי לגייס רופאים והיום למשל אין נויורולוג ראשי בצה"ל. בקרוב נסיים מחזור ראשון של מסלול לימודי הרפואה לצה"ל ואנו פועלים לשיפור גם השירותים ב'ביקורופא'".

 

הוא הוסיף עוד כי מושקעים בעת הזו עשרות מיליוני שקלים בהתאמות תשתיות בסיסי אימונים ומוצבי בט"ש (ביטחון שוטף) לשני המגדרים בשל ריבוי הגדודים המעורבים. כמו כן, תוך כארבע שנים יוקמו שני בסיסי טירונות חדשים לחטיבות הנח"ל וגבעתי במקומם הנוכחי בדרום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
בקרוב בצה"ל: האמר ללא נהג
צילום: דובר צה"ל
מומלצים