שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ארגון הבריאות העולמי מזהיר: מחלת המין שהפכה עמידה לאנטיביוטיקה

  נתונים שהגיעו לארגון הבריאות העולמי מ-77 מדינות מראים כי מחלת הזיבה, זיהום שכיח המועבר ביחסי מין, הופכת להרבה יותר קשה לטיפול, ולעתים אף לבלתי אפשרית עקב עמידות לאנטיביוטיקה. הסיבות, בין השאר: שימוש פוחת והולך בקונדומים ומין אוראלי. גם בישראל: עליה דרמטית בשיעור ההדבקה במחלה

   

   

   

  עלייה מסוכנת בתחלואת הזיבה ועמידות של המחלה לאנטיביוטיקות הקיימות: כך מזהיר היום (שבת) ארגון הבריאות העולמי שמדווח על מספר מקרים של מטופלים בהם לא ניתן היה כלל לטפל בשל עמידות מוחלטת של החיידק בגופם. על פי נתוני משרד הבריאות הישראלי חלה עלייה דרמטית בשיעור ההדבקה במחלה.

   

  הארגון ניתח נתונים מ-77 ארצות, שהראו כי חיידקי הזיבה העמידים לאנטיביוטיקה דווחו בכל רחבי העולם. ד"ר תאודורה ווי מהארגון, אמרה: "זיבה הוא חיידק מתוחכם מאוד, ובכל פעם שמיוצרת אנטיביוטיקה חדשה, החיידק לומד להתגבר עליה".

   

  החיידק גונוריאה, שיוצר את מחלת הזיבה, יכול להדביק את איזור איברי המין, פי הטבעת והגרון, אולם זה האחרון הוא שמעורר את הדאגה הרבה ביותר בארגון הבריאות העולמי. ד"ר ווי מסבירה שמין אוראלי גורם להתרבות חיידק הזיבה בלוע, וכי השימוש באנטיביוטיקה לדלקות גרון יוצר עמידות גם בחיידק זיבה השוכן שם, שעבר באמצעות מין אוראלי.

   

  "כאשר משתמשים באנטיביוטיקה לטיפול בדלקות גרון, היא יוצרת עמידות גם בקרב זני חיידקי הנייסריה, שאחד מהם הוא חיידק הזיבה, והתוצאה היא עמידות", הסבירה ד"ר ווי, "בארה"ב, מקרי העמידות של זיבה נבעו ברובם מגברים שמקיימים יחסי מין עם גברים ונדבקו במין אוראלי או במין לא מוגן".

   

  מאז התפתחות האנטיביוטיקה, החיידק הלך וגילה עמידות לרבות מהאנטיביוטיקות ובהן הוותיקה, פניצילין, ואחרות כמו טטראציקלינים וקווינונלונים. עמידות לאנטיביוטיקה נגרמת בשל שימוש יתר ומינון לא מתאים, המסייעים לחיידק להתגבר על האנטיביוטיקה ולפתח מוטציות עמידות. החיידק גונוריאה, הגורם למחלת הזיבה, מתאפיין במיוחד ביכולתו ליצור מוטציות עמידות, אולם בארצות רבות אין כאמור דיווחים מדוייקים על מספר החולים ועל העמידויות שנתגלו.

   

  על פי נתוני משרד הבריאות הישראלי, חלה עליה דרמטית בשיעור ההדבקה במחלות מין, ובהן זיבה. בשנת 2015, נרשמו סך של 304 מקרי הדבקה מדווחים, המהווים רק מקצת ממקרי ההדבקה, בעוד שבשנת 2016 חלה עלייה משמעותית לכדי 429 מקרי הדבקה. מהנתונים האחרונים של חודשים ינואר עד יוני 2017, נרשמו עד כה 277 מקרי הדבקה בזיבה בישראל, בעוד שבתקופה מקבילה אשתקד נרשמו 178 מקרים.

   

  עשרות מיליוני איש נדבקים מדי שנה

  זיבה (Gonorrhea) היא אחת ממחלות המין הנפוצות ביותר. למרות שהמחלה מוכרת ויש לא מעט תרופות יעילות לטיפול בה, עדיין היא ממשיכה להכות במין האנושי במרץ רב. כ-60 מיליון איש, גברים ונשים ברחבי העולם, נדבקים מדי שנה בזיבה. רק בארצות הברית עומד שיעור ההדבקה על שלושה מיליון בני אדם בשנה.

   

  מחלת הזיבה נגרמת על ידי החיידק "נייסריה גונוריאה" מקבוצת החיידקים המכונה "גרם שליליים". השם גונוריאה מגיע מיוונית ומשמעותו "שטף זרעים", משום שביוון העתיקה סברו כי ההפרשה המוגלתית אצל החולים מכילה גם זרעונים.

   (אינפוגרפיקה: סטודיו ynet) (אינפוגרפיקה: סטודיו ynet)
   

  המחלה מתפשטת דרך מגע מיני, אולם נשים נגועות עלולות להעביר את המחלה גם לתינוק בזמן הלידה, מה שיגרום אצלו לדלקת הלחמית. זו אחת הסיבות שכל הילודים בישראל ובמדינות מערביות נוספות מטופלים מיד לאחר הלידה במשחת עיניים אנטיביוטית. החיידק עלול לעבור גם באמצעות מגע עם חפצים או כלים שהיו במגע עם חלקים נגועים.

   

  תקופת הדגירה של המחלה נמשכת בין יומיים עד שבועיים, אולם מרבית התסמינים מופיעים בתוך יומיים עד חמישה ימים לאחר ההידבקות. אצל 30% עד 60% מהנשים הנגועות המחלה לא תגרום לכל סימפטום משמעותי. אצל אחרות גורמת המחלה להפרשה וגינלית, כאב בזמן השתנה, דימום שאינו בתקופת המחזור או דימום לאחר קיום מגע מיני. בבדיקה אצל הרופא ייראה צוואר הרחם דלקתי ויפריש מוגלה.

   

  אצל גברים גורמת המחלה לדלקת של השופכה הגורמת לכאב בזמן השתנה ולהפרשה מוגלתית. במקרים חמורים עלולה המחלה לגרום לדלקת של האגן הכוללת כאבי בטן , דימומים, הקאות או חום. גברים עלולים לסבול מכאב באיזור הפין, כאבי בטן וחום. החיידק עלול לעבור במעלה צינור השופכה ולהדביק גם את האשכים ובלוטת הערמונית, מה שעלול לגרום לכאב מפשעתי ונפיחות.

   

  אם ההדבקה מתרחשת בפי הטבעת יסבול החולה מהפרשה רירית או מוגלתית, דימום וכאב בעת מתן צואה. עם זאת, גונוריאה של פי הטבעת יכול להופיע גם בצורה "שקטה" שאינה גורמת לתסמינים כלשהם.

  מרבית התסמינים מופיעים בתוך יומיים עד חמישה ימים. זיבה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  מרבית התסמינים מופיעים בתוך יומיים עד חמישה ימים. זיבה(צילום: shutterstock)
   

  חיידק הגונוריאה עלול כאמור, גם לגרום לדלקת של הלוע. גם במקרה כזה עשויה המחלה להיות "שקטה" או להתבטא באודם, נפיחות של השקדים, קשיי נשימה ודיבור והתנפחות של בלוטות הלימפה בצוואר. זיבה של הלוע נגרמת כמעט תמיד בעקבות מין אוראלי עם אדם הנגוע בחיידק.

   

  מעבר להתפשטות הדלקת באיברי המין, שם הוא עלול לגרום לסיבוכים וצלקות במבנים שונים במערכת המין, עלול חיידק הגונוריאה לגרום לסיבוכים בלב, במיפרקים ובמוח. אצל 1% מהאנשים הנגועים תתפתח דלקת מיפרקים. במצב זה, השכיח יותר אצל נשים, יופיעו חום, צמרמורות, נגעים בעור ואודם במיפרקים שונים בגוף.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  חיידק הזיבה. "בכל פעם שמיוצרת אנטיביוטיקה חדשה, החיידק לומד להתגבר עליה"
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים