שתף קטע נבחר

מאבק הנכים: מפגינים חסמו את כביש 4 בשרון והבעירו צמיגים

כ-20 מפעילי מאבק הנכים שיבשו את התנועה בכביש 4 באזור מחלף בצרה והבעירו צמיגים. נעמי מורביה, מראשי המחאה: "נסלים את המאבק". הנכים דורשים להשוות את קצבאות הנכות לשכר המינימום

 

 

מחאת הנכים נמשכת. כ-20 מפעילי מאבק הנכים חסמו הבוקר (יום א') את כביש 4 באזור מחלף בצרה שבשרון והבעירו צמיגים. המפגינים דורשים להשוות את קצבאות הנכות לשכר המינימום. כביש 4 לדרום נחסם לתנועה לשעה קלה ממחלף בצרה, ומאוחר יותר נפתח נתיב אחד מתוך שניים. בין היתר הניפו המפגינים שלט שבו נכתב "הקצבאות הורגות את הנכים" וקראו: "זה הכסף שלנו".

 

הנכים מוחים על המתווה שהציג ראש הממשלה בנימין נתניהו, ולפיו קצבאות הנכות יעודכנו ל-4,000 שקל מינואר הקרוב (לנכים קשים). נעמי מורביה, יו"ר מטה מאבק הנכים, מסרה: "אנחנו נאבקים על קצבת נכות בגובה שכר מינימום בפעימה אחת בלבד. התוכנית של ראש הממשלה היא תוכנית אומללה שתשפר את חייהם של 20% מהנכים בלבד. שאר הנכים ימשיכו לחיות בעוני ובדלות. נמשיך להיאבק עד שנשיג את מטרתנו. המאבק ילך ויסלים בזמן הקרוב".

 

 (צילום: נעמי מורביה) (צילום: נעמי מורביה)
(צילום: נעמי מורביה)

 (צילום: נעמי מורביה) (צילום: נעמי מורביה)
(צילום: נעמי מורביה)

 (צילום: נעמי מורביה) (צילום: נעמי מורביה)
(צילום: נעמי מורביה)

 (צילום: נעמי מורביה) (צילום: נעמי מורביה)
(צילום: נעמי מורביה)

הפגנת הנכים, הבוקר (צילום: אייל כהן) (צילום: אייל כהן)
הפגנת הנכים, הבוקר(צילום: אייל כהן)

 

על פי משרד ראש הממשלה ויו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, בינואר 2018 תעלה הקצבה ל"נכים קשים" (הכוונה לנכים בשיעור של 90% נכות רפואית ויותר) ל-4,000 שקל. בד בבד תעלה הקצבה לנכים שאין להם אישור לעבודה ונמצאים מתחת לקו העוני לכ-3,200 שקל.

 

בנוסף לזה, במסגרת תוספת של ארבעה מיליארד שקל יתבצעו כמה פעימות בארבע השנים הקרובות כדי להעלות את קצבאות הנכות של יתר הנכים ל-4,000 שקל בחודש, ואולם טרם נקבע אם לכולם. 

 

אך כבר לאחר פרסום המתווה הודיעה מורביה כי היא ואנשיה דוחים את תוכניתו של נתניהו ומתכוונים להסלים את מאבקם. "אנחנו דוחים מכול וכול את המתווה של ראש הממשלה. למעשה זה מתווה שישאיר אותנו בדיוק באותו מקום שבו אנחנו נמצאים".  

 

היא הוסיפה כי "יש כאן גניבת דעת משום שרק לכ-30% מהאנשים עם מוגבלות יש יותר מ-90% נכות רפואית, כלומר 70% לא יקבלו כלום מלבד עלייה ל-3,200 שקל. אנחנו מתנגדים בכל תוקף לאפליה וליצירת נכים סוג א' וסוג ב'. כולנו כאחד דורשים קצבת נכות בגובה שכר מינימום ובפעימה אחת. על פחות מזה לא נתפשר. נמשיך במאבק בעוצמה ונסלים אותו ככל שיידרש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אייל כהן
הפגנת הנכים, הבוקר
צילום: אייל כהן
מומלצים