שתף קטע נבחר

רק 18 יהודים: מצרים תשפץ במיליונים את בית הכנסת העתיק

שלטונות מצרים הודיעו על הקצאת למעלה משני מיליון דולרים לשיפוץ בית הכנסת "אליהו הנביא" באלכסנדריה, שנוסד במאה ה-19 - זאת למרות שהחוק מחייב את הקהילה היהודית לשאת בעלויות השיפוץ. לפני כמה חודשים קרסה התקרה בעזרת הנשים, והוא נסגר

 

משרד העתיקות במצרים מתכוון לשפץ את בית הכנסת העתיק באלכסנדריה בעלות של כ-40 מיליון לירות מצריות - 2.24 מיליון דולר, כך חשף יו"ר מחלקת העתיקות האיסלאמיות והקופטיות במשרד העתיקות בקהיר, א-סעיד חילמי עיזת, בריאיון לעיתון "אל-מסרי אל-יום".

 

<<הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

בית הכנסת המפואר "אליהו הנביא" באלכסנדריה נוסד במאה ה-19 ושימש את הקהילה היהודית הגדולה שהתגוררה אז בעיר. ההחלטה על השיפוץ התקבלה לאחר שבחודשים האחרונים קרסה אחת התקרות בעזרת הנשים של בית הכנסת, מה שגרם לסגירתו עד להודעה חדשה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

הבכיר במשרד העתיקות אמר לעיתון המצרי כי הפרויקט כולל שיפוץ ארכיטקטוני והנדסי של המבנה, והוא יחל באופן מיידי ברגע שמועצת המנהלים של המשרד תאשר אותו בישיבתה הבאה, עם השלמת המחקרים וההליכים שננקטים ביישום כל פרויקט שיפוץ, שדרוג או תחזוקה של מבנה עתיק.

 

בית הכנסת המפואר באלכסנדריה. רק 18 יהודים ()
בית הכנסת המפואר באלכסנדריה. רק 18 יהודים

 

לדבריו, למרות שהחוק קובע שהקהילה היהודית צריכה לשאת במלוא עלויות השיפוץ, הוחלט להקצות 40 מיליון לירות מצריות לשם כך. לא מן הנמנע שההחלטה המצרית קשורה גם למעשים שמאחורי הקלעים שישראל היא חלק מהם.

 

18 יהודים בלבד

בספטמבר האחרון פורסם לראשונה ב-ynet כי שגריר ישראל במצרים, דוד גוברין, ערך ביקור נדיר באלכסנדריה, שכלל גם את בית הכנסת הגדול בעיר. "אני מודה לך על הביקור הנעים והחשוב אצלכם", אמר השגריר בערבית שוטפת כששוחח בבית הכנסת עם ראש הקהילה היהודית הקטנה באלכסנדריה, יוסף בן גאון.

 

 

כבר אז הזכיר השגריר כי ישראל מקווה שממשלת מצרים תסייע בשיפוץ המקום: "אנחנו כמדינת ישראל, מדינת העם היהודי, מתעניינים מאוד בנושא הזה ומוכנים להשתתף ולשתף פעולה עם הגורמים הרלוונטיים". ראש הקהילה היהודית, בן גאון, ענה לו: "כולנו אחים. כולנו אחד. אין מישהו שיותר טוב מהאחר. אנחנו אותו דבר. אינשאללה כל העניינים יסתדרו".

 

כשהוקם המבנה המפואר במאה ה-19, הייתה באלכסנדריה קהילה יהודית מפוארת. עד שנות ה-30 של המאה העשרים היא מנתה למעלה מ-20 אלף יהודים. כיום, ככל הידוע, מונה הקהילה כ-18 יהודים בלבד, והיא מנסה כמיטב יכולה לתחזק את בית הכנסת המפואר ולסייע לחבריה הנזקקים.

 

התקרה קרסה בעזרת הנשים ()
התקרה קרסה בעזרת הנשים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים