שתף קטע נבחר

נתניהו דרש, ומשרד החוץ חזר בו מגינוי ממשלת הונגריה על הקמפיין נגד ג'ורג' סורוס

יממה אחרי שהשגריר בהונגריה קרא לממשלה המקומית להפסיק את הקמפיין נגד איל ההון שקורא לקלוט מיליון פליטים במדינה, הורה ראש הממשלה להוציאה הודעת הבהרה: "ההצהרה לא נועדה לעשות דה לגיטימציה לביקורת כלפי סורוס, אלא לגנות אנטישמיות"

 

סורוס. "דורכים" עליו בכניסה לרכבות בהונגריה (צילום: AP) (צילום: AP)
סורוס. "דורכים" עליו בכניסה לרכבות בהונגריה(צילום: AP)

משרד החוץ פרסם הערב (יום א') בהוראת ראש הממשלה הודעה המתנערת מהודעה רשמית של שגריר ישראל בהונגריה נגד הממשלה המקומית שמנהלת קמפיין נגד איל ההון היהודי-הונגרי, ג'ורג' סורוס. השגריר הישראלי יוסי עמרני קרא אתמול לממשלת הונגריה להפסיק את הקמפיין, אולם נתניהו ביקש לבחון את העניין מחדש להבהיר כי הביקורת שהושמעה אינה נגד הממשלה - אלא לעמוד לצד הקהילות היהודיות בכל מקום.

 

עמרני פרסם את ההצהרה שלו בתיאום עם הנהלת משרד החוץ. זאת בעקבות קמפיין שאותו מובילה ממשלת הונגריה נגד סורוס, שקורא לקלוט מיליון מהגרים במדינה. ממשלתו של ויקטור אורבן, שמוביל קו תקיף נגד המהגרים, יזמה קמפיין שכולל שלטי חוצות והדבקת כרזות על רצפת הרכבות במדינה, כך שכל מי שנכנס "דורך" על סורוס. בתמונות סורוס נראה צוחק ולצדו הסיסמה: "אסור לתת לג'ורג' סורוס להיות זה שצוחק אחרון".

 

ראש הממשלה נתניהו. הורה לבחון שוב את התגובה (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ראש הממשלה נתניהו. הורה לבחון שוב את התגובה(צילום: אוהד צויגנברג)

בקהילה היהודית בהונגריה התריעו שהקמפיין של הממשלה מלבה רגשות אנטישמיים עזים, ונשמעו קולות שקראו לנתניהו לבטל את ביקורו בהונגריה, שמתוכנן ל-18 ביולי. בין היתר, גם בשל אמירות קודמות של אורבן בשבח מיקלוש הורטי האנטישמי שהיה עוצר הונגריה בין השנים 1920-1944 ובתקופת שלטונו התרחשה שואת יהודי הונגריה.

 

כאמור, השגריר עמרני הוציא הודעה בתיאום מנכ"ל משרד החוץ יובל רותם שבה קרא לממשלת הונגריה לעצור את הקמפיין נגד סורוס. "אני קורא לאלה שמעורבים בקמפיין המודעות ולאלה שאחראים לו לשקול את ההשלכות", נכתב בהודעה. "ברגע זה, מעבר לביקורת הפוליטית על אדם מסוים, הקמפיין לא רק מעורר זיכרונות עצובים אלא גם זורע שנאה ופחד".

 

התגובה הישראלית הרגיזה את ההונגרים וכנראה העיבה על ביקורו של נתניהו. משרד החוץ בבודפשט פרסם הודעה רשמית שבה נאמר: "כמו ישראל, גם הונגריה נוקטת צעדים נגד אלו שמציבים איום לביטחון הלאומי של המדינה ואזרחיה".

 

בלשכת נתניהו הגיעו למסקנה שהשגריר הרחיק לכת, והורו למשרד החוץ לפרסם הודעה רשמית שבה בעצם ישראל חוזרת בה מההצהרה של השגריר ומנקה את ממשלת הונגריה. "ישראל מגנה כל ביטוי של אנטישמיות בכל מדינה וניצבת לצד הקהילות היהודיות בכל מקום המתמודדות עם השנאה הזאת", נכתב בהודעה מהערב. "זאת הייתה המטרה היחידה של ההצהרה שפורסמה על ידי שגריר ישראל בהונגריה. בשום מקרה, מטרת ההצהרה לא נועדה לעשות דה-לגיטימציה לביקורת כלפי ג'ורג' סורוס, אשר פועל באופן מתמשך לערער ממשלות שנבחרות באופן דמוקרטי בכך שהוא מממן ארגונים שמכפישים את המדינה היהודית ומנסים למנוע ממנה את זכותה להגנה עצמית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
נתניהו. יבקר בקרוב בהונגריה
צילום: EPA
מומלצים