שתף קטע נבחר

מהילדות בשכונה בירושלים, דרך בזק - לראשות מפלגת העבודה: זהו אבי גבאי

גדל בשכונת בקעה כאח לשבעה, טיפס בסולם הדרגות בחברת התקשורת והפך יד ימינו של כחלון ב"כולנו". הוא התפטר מהממשלה והפתיע בהצטרפות למפלגת העבודה. זה האיש שהדהים ויוביל את המפלגה בבחירות הבאות

 

חובב צלילה וריצות ארוכות. אבי גבאי (צילום: לירן אוזן) (צילום: לירן אוזן)
חובב צלילה וריצות ארוכות. אבי גבאי(צילום: לירן אוזן)
 

 

הוא הצטרף למפלגת העבודה בשלהי חודש דצמבר 2016, ובחלוף קצת יותר מחצי שנה הדהים את כולם כשהפך ליו"ר החדש שלה. אבי גבאי, שגבר על עמיר פרץ בסיבוב השני כנגד ההערכות המוקדמות, הוכתר כמנצח הגדול בבחירות המקדימות בעבודה ויהיה האיש שיוביל את המפלגה לבחירות הבאות בכנסת.

 

גבאי נולד ב-22 בפברואר 1967 בשכונת בקעה בירושלים, השביעי מבין שמונה אחים ואחיות. הוא שירת כקצין בחיל המודיעין והגיע לדרגת רב-סרן במילואים. לאחר שחרורו סיים תואר ראשון בכלכלה ותואר שני במנהל עסקים באוניברסיטה העברית בירושלים.

גבאי מצביע עם אימו שרה בקלפי בירושלים, היום (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
גבאי מצביע עם אימו שרה בקלפי בירושלים, היום(צילום: אוהד צויגנברג)
 

גבאי ובנו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
גבאי ובנו(צילום: מוטי קמחי)

גבאי ב-2004, בתקופה שבה כיהן כמנכ"ל בזק בינלאומי (צילום: חן מיקא) (צילום: חן מיקא)
גבאי ב-2004, בתקופה שבה כיהן כמנכ"ל בזק בינלאומי(צילום: חן מיקא)

גבאי החל את דרכו באגף התקציבים באוצר כרכז צוות תקשורת. לאחר ארבע שנים וחצי במשרד האוצר עבר גבאי לבזק. תחילה שימש כעוזר בכיר למנכ"ל בזק דאז, עמי אראל, לאחר מכן מונה לסמנכ"ל משאבי ניהול (חצי שנה) ולסמנכ"ל כלכלה ואסטרטגיה (שלוש שנים וחצי). בשנת 2003 הוא מונה למנכ"ל בזק בינלאומי, תפקיד שבו כיהן כארבע שנים. משם קודם גבאי לקצה הפירמידה: מנכ"ל בזק, תפקיד שבו כיהן כשש שנים.

 

בשנת 2014, כשנה לפני הבחירות לכנסת ה-20, גבאי הקים ביחד עם משה כחלון את מפלגת "כולנו". הוא לא היה ברשימת המועמדים לכנסת. לאחר הקמת הממשלה הוא נבחר לשר להגנת הסביבה. בתקופת כהונתו קידם את "חוק השקיות", פעל להוצאת מכל האמוניה ממפרץ חיפה וגם דחף לצמצום פליטת מזהמים מתחנות הכוח של חברת החשמל. בנוסף הוא התנגד למתווה הגז.

 

כיהן 6 שנים כמנכ"ל בזק. גבאי ב-2009 (צילום: יריב קץ) (צילום: יריב קץ)
כיהן 6 שנים כמנכ"ל בזק. גבאי ב-2009(צילום: יריב קץ)

 

במאי 2016, לאחר כמעט שנה בתפקיד השר להגנת הסביבה, הודיע גבאי במפתיע על פרישתו מהממשלה בעקבות מינוי אביגדור ליברמן לשר הביטחון. גבאי הסביר אז: "המהלכים הפוליטיים האחרונים והחלפת שר הביטחון הם בעיני מעשה חמור שמתעלם ממה שחשוב לביטחון המדינה ויגרום להקצנה נוספת בשסעים בעם. זהו קו שאינני יכול להיות שותף לו והוא מהותי מדי בעיני מכדי שאוכל להמשיך כחבר ממשלה".

 

היה ממייסדי מפלגת כולנו ונבחר לשר להגנת הסביבה. גבאי ב-2015 (צילום: צביקה טישלר) (צילום: צביקה טישלר)
היה ממייסדי מפלגת כולנו ונבחר לשר להגנת הסביבה. גבאי ב-2015(צילום: צביקה טישלר)

בדצמבר השנה הודיע גבאי על הצטרפותו למפלגת העבודה ועל ההתמודדות לתפקיד יו"ר מפלגת העבודה. הוא הסביר אז: "ניסיון חיי לימד אותי שהדבר הנכון ביותר לעשות, הוא ללכת עם האמת הפשוטה, השורשית והאמיתית שלך וכשאתה הולך עם האמת שלך, המלאכה הופכת בהירה יותר והיעד ברור יותר. והיעד הוא, כאמור: לתקן".

 

בסיבוב הראשון של הפריימריז, שהתקיים בשבוע שעבר, קיבל גבאי 27%, לעומת 32.7% לפרץ. לקראת הסיבוב השני הודיעו ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק וחברי הכנסת שלי יחימוביץ', איתן כבל וסתיו שפיר על תמיכה בגבאי. הוא הצליח לגבור על תמיכה מצד יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, יו"ר המפלגה היוצא יצחק הרצוג ורוב חברי הכנסת - ולהדהים את המפלגה.

 

גבאי מתגורר כיום בתל אביב. הוא נשוי לאיילת, אשת הייטק בעברה, שעשתה הסבה לחינוך וכעת היא מרכזת שכבה בתיכון ומורה לאנגלית. אב לשלושה בנים, דניאל, ארי ועמרי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דנה קופל
המנצח הגדול. גבאי
צילום: דנה קופל
מומלצים