שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מושבים וקיבוצים לא יורשו לפצל דירות; מפוני גוש קטיף יוחרגו
  ועדת הרפורמות קבעה כי הצעת החוק לפיצול דירות בבתים צמודי קרקע לא תחול על מושבים וקיבוצים, למעט מפוני גוש קטיף. עוד נקבע, כי ההצעה לא תחייב להוסיף ממ"ד לכל היחידות, אף שחוק מחייב זאת בכל דירה חדשה

  הצעת חוק לפיצול דירות לא תחול על מושבים וקיבוצים. כך קבעה היום (ג') ועדת הרפורמות בדיון בהצעת החוק לתיקון חוק התכנון והבנייה שתאפשר פיצול דירות בבתים צמודי קרקע. לבקשת יו"ר הוועדה, ח"כ רחל עזריה (כולנו), נקבע כי רק מפוני גוש קטיף יוכלו לפצל בתים במרחב הכפרי.

   

  בראשית הדיון דיווחה עזריה, כי לאחר שהמשא ומתן הממושך בין הצדדים לא נשא פרי, הוחלט להחריג את המושבים והקיבוצים מהצעת החוק, כפי שהיה מלכתחילה. עם זאת, היא ביקשה לאפשר פיצול למי שנמנים על מפוני גוש קטיף ומתגוררים במרחב הכפרי.

   

  ההקלה מתייחסת למפונים עצמם בכל ישוב כפרי ולא רק לדיירי ישובים שהוקמו עבור מפוני הגוש. "מדובר באנשים שנעקרו מבתיהם, חלקם הגדול מבוגרים שלא הצליחו להשתקם כלכלית", אמרה עזריה בדיון. "לכן אני מבקשת להקל עליהם ולאפשר להם את הפיצול".

   

  הצורך בהקלה זכה להסכמה בקרב משתתפי הדיון. יחד עם זאת, עלו מספר אתגרים ומחלוקות בנוגע לאופן מימוש. ח"כ חיים ילין (יש עתיד) אמר כי "אני בעד, אבל ייקחו את זה לבג"ץ כי יש לזה השלכות רוחב". מזכ"ל האיחוד החקלאי דודו קוכמן ציין כי "ישובים עשו דבר יפה וקלטו אליהם מפונים. עכשיו תיווצר בתוך אותו ישוב אפליה. אתם תיצרו בעיה חברתית של המפונים מול אלה שאינם". בתום הדיון הוחלט כי במהלך השבוע יגובש מתווה לניסוח ההקלה.

   

  ממ"ד? "דרישה לא מציאותית"

  בנוסף עסק הדיון בשאלת המיגון של דירות מפוצלות. נציגת פיקוד העורף סרן קלרה ג'רבי ביקשה לוודא שבכל היחידות יהיה ממ"ד, כפי שנדרש כיום בכל דירה חדשה. ח"כ עזריה וח"כ דוד ביטן (ליכוד) הבהירו שהדרישה אינה מציאותית.

   

  "צריך לדבר על הפיל שבחדר - הפיצולים קורים בפועל כבר היום", אמרה עזריה. "אם נתעקש על כללים מורכבים מדי בעלויות גבוהות מדי, ימשיכו הפיצולים ללא היתר וכולנו נצא קרחים". ח"כ ביטן הוסיף ש"אם רוצים ממ"ד צריך לאפשר תוספת שטח - מה שהחוק הזה לא מאפשר. כל הרעיון של החוק הזה הוא להוסיף דירות בקלות. אולי פשוט נבנה ממ"דים ונגיד לאנשים שיגורו שם".

   

  ח"כ איתן ברושי אמר כי "יש אינטרס למדינה למגן את כל האוכלוסייה בכל מקום, ולא רק מפני טילים, אלא גם מפני רעידות אדמה. עם זאת, זו לא סוגיה שנוגעת לחוק הזה, אלא לתפישת עולם שלמה. לכן אני מציע לא להסתבך בהגדרות שלא יעמדו בשום מבחן, אלא לקיים התייעצות בנפרד עם כל מי שצריך".

   

  הצעת הפתרון שהעלו חברי הכנסת היא לחייב בקיומה של דלת שתחבר בין היחידות (הראשית והמפוצלת) ולא תינעל בעתות חירום. לדברי עזריה, הדבר מקביל למרחב מוגן קומתי בבנייני מגורים. בתום הדיון סוכם שנציגי פיקוד העורף יבחנו את ההצעה או יציעו מתווה אחר לפתרון הסוגיה.

   

  בתום הדיון דרשה עזריה כי כלל הסוגיות יבואו לפתרון בשבוע הקרוב כדי שהצעת החוק תעבור בקריאה שנייה ושלישית לפני תום כנס הקיץ של הכנסת שייגמר בסוף החודש. ביום ג' הבא יתקיים דיון נוסף בהצעת החוק.

   

  "צרות עין שכולם מפסידים ממנה" 

  מזכ"ל תנועת כפרי האיחוד החקלאי עו"ד דודו קוכמן היצר על החלטת הוועדה שלא לכלול את המגזר הכפרי בחוק ואמר כי "כנראה שלא פתרונות דיור מיידיים עומדים לנגד עיני מקבלי ההחלטות במשרדי הממשלה. במציאות שבה יש צורך דחוף ליצר מגוון של פתרונות דיור, החרגת המגזר הכפרי אינה עניינית ונובעת מצרות עין לשמה שכולם מפסידים ממנה.

   

  "החלת החוק על המגזר הכפרי אינה סוכריה וגם לא מכשיר להתעשרות", הוסיף. "אנו מצרים על כך שוועדת הרפורמות נכנעה לטענות פופוליסטיות התלושות מהמציאות. החלת החוק במגזר הכפרי הייתה מאפשרת יצירה של אלפי יחידות דיור ביישובים קיימים והתחדשות, מבלי להעמיס על תשתיות והייתה מקלה על הזדקנות האוכלוסייה ביישובים כפריים רבים".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים