שתף קטע נבחר

"מסלול הכוכבים": כך צה"ל יצ'פר מתגייסים ממושמעים

באגף כוח אדם משיקים תוכנית חדשה במסגרתה מועמדים לשירות ביטחון שייגשו לכל הזימונים בזמן – צו ראשון, ימי מיון וגיבושים – יצברו נקודות שיקנו להם תעדוף בשיבוץ שיבחרו לקראת הגיוס. במקביל, יוצא לדרך פיילוט "רב קו למלש"ב" שיחליף את שוברי הנסיעות מנייר שנשלחו לבני הנוער

 

מתגייסים בבקו"ם (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מתגייסים בבקו"ם(צילום: מוטי קמחי)

ביחידת מיט"ב, המופקדת על ביצוע הליכי המיון והשיבוץ של כלל המועמדים לשירות ביטחון (מלש"בים) והחיילים בצה"ל, משיקים בימים אלה שורה של חידושים ושיפורים בניסיון לשדרג את הליכי המיון והקליטה של המתגייסים. במוקד החידושים תוכנית "מסלול הכוכבים" שבמסגרתה מלש"בים שיתייצבו לצו ראשון בזמן וישתפו פעולה באופן מלא בהמשך הליך המיון והגיוס יזכו להתחשבות רבה יותר בבחירות שלהם לשיבוץ ביחידות השונות.

 

גורם בכיר באכ"א הסביר ל-ynet כי "אם מלש"ב ישתף איתנו פעולה מהצו הראשון, יגיע בזמן לכל הזימונים שנקבעו לו, כמו לגיבושים ולימי מיון, ישלח בזמן את הטפסים הנחוצים וכו', הוא יצבור נקודות בתכנית ה-VIP שלנו ויוכל להגיע למעמד שיקנה לו תעדוף בשיבוץ שיבחר לקראת גיוסו – כלומר באחד משלושת התפקידים/יחידות שיסמן בשאלון השיבוץ".

 

לדברי אותו גורם, "כיום בין 50% ל-60% מבני הנוער כלל לא מגיעים לצו הראשון, לא מודיעים, ובאים רק בקריאה השנייה או השלישית. התוכנית תמומש על המלש"בים שמתחילים את תהליך המיון שלהם בחודשים אלה ויגויסו בקיץ 2019".

 

בנוסף, הבוקר יוצא לדרך מבצע פיילוט לתכנית "רב קו למלש"ב" שבמסגרתו צה"ל מטעין סכומי כסף לנסיעות לימי המיון והצו ראשון ברב קו של בני הנוער, כחלופה לשוברי הנסיעות מנייר שחולקו עד כה. מתוך כ-100 אלף שוברים שנשלחו כל שנה לבני נוער, רק כמחצית נוצלו למטרתם המקורית או מומשו. המלש"ב יוכל להטעין את הרב קו לקראת יום הזימון שלו דרך האפליקציה של מיט"ב או בעמדות הרב קו. בני נוער שלא מחזיקים ברשותם קו רב יוכלו לקבל את כרטיס הנסיעות בחינם בנקודות החלוקה של חברות ההיסעים ומשרד התחבורה ברחבי הארץ.

 

"נטעין לכל מלש"ב שש נסיעות באוטובוסים וברכבות ולא ארבע נסיעות כפי שחולקו בשוברים", אמר ל-ynet גורם ממיט"ב. "אם המלש"ב ייתקע בדרך ויצטרך להטעין עוד נסיעה דרך האפליקציה – נאפשר זאת. הנסיעות הללו יהיו מיועדות ליום המיון/גיבוש בלבד וישרתו את המלש"ב מהצו הראשון ועד ליום הגיוס. המהלך יחסוך בירוקרטיה ועבודה רבה לצבא ויקל על בני הנוער".

 

כמו כן, בצה"ל בודקים אפשרות להוסיף להליכי המיון גם התחשבות בתחביביו של המלש"ב. במהלך המיונים המקדימים לגיוס מחולק למלש"בים שאלון תחביבים כדי לבחון זיקה בין כישרונותיו ויכולותיו האישיות לתפקידו הפוטנציאלי בצבא. "אם מלש"ב הטיס טיסנים מגיל שלוש, יהיה לו יתרון להיות מפעיל מל"טים", הסבירו באכ"א. "אם מלש"ב הוא ספורטאי בג'יו ג'יטסו, אולי יתאים לו ולנו יותר שישרת כמדריך קרב מגע. כנ"ל לגבי עולם המחשבים ומקצועות נוספים".

 

שינוי נוסף שייכנס לתוקף בחודש אוקטובר הוא קיום ראיון אישי בצו הראשון גם לבנות, ולא רק לבנים כפי שהיה עד היום. הראיון בוחן יכולות הסתגלות, מוטיבציה, בריאות הנפש ותנאי שירות, באופן שייעל את המיון של המלש"ביות בשלב מוקדם יותר לתפקידי ליבה או תפקידי שטח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים