שתף קטע נבחר

ספאסט-נישט: ראיתם פעם חרדי עם תיק גב?

התשובה היא לא. זה "לא שייך", לא מכובד, ובקיצור: ספאסט-נישט. אז איך סוחבים את הציוד? בשקית. הודיה טולדאנו, סטודנטית במכללת "הדסה" בירושלים, יצאה לחקור את החברה החרדית - והיא מגישה לכם מדריך מצולם. הפרק השלישי

 

החברה הישראלית מתחלקת לשניים: אלה ששמעו על "גל-פז" ואלה שלא (או: חרדים ולא-חרדים). בחור ישיבה שמכבד את עצמו לא ייתפס נושא תיק גב או תיק צד. זה "לא שייך", לא מכובד, ובקיצור: ספאסט-נישט. אז איך סוחבים את הציוד? בשקית.

 

<<הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

במגזר שבו טלוויזיה או אינטרנט פחות שכיחים - יש הרבה מקום לספרי קודש ותקליטורים של שיעורים ומוזיקה חסידית ויהודית. זו הסיבה שבמקום הראשון ברשימת מותגי השקיות בכל בית ועל כל יד של אברך, תמצאו את שקיות גל-פז. במקום השני, שקיות של חנויות ספרי קודש (המפוזרות בעשרות בכל ריכוז חרדי). ובמקום השלישי - שקיות פשוטות של סופר - ומיותר לציין, שנקרעות בקלות.

 

בפרקים הקודמים:

 

הודיה טולדאנו (25) גרה רוב חייה בשכונת רמות החרדית בירושלים. ואף שלא השתייכה לזרם החרדי, מאז ילדותה היא התעניינה בניואנסים של הציבור החרדי, על מושגיו ואורחות חייו. לאחרונה החליטה לשלב את הסקרנות הטבעית ואת הידע האישי בעבודת הגמר שעשתה בחוג לתקשורת צילומית במכללת "הדסה": טולדאנו חיפשה את הרגעים הקטנים והלא מוכרים לישראלי המצוי, וכך נולד "ואס איז דוס?" - משחק מילים חביב על המשפט "מה זה?" ביידיש, ובפראפרזה על כך - "מה זה דוס?".

 

המושגים שאתם לא מכירים

טולדאנו צילמה לא פחות מעשרה סרטונים במסגרת הפרויקט – והם עולים לראשונה ב-ynet. "עשיתי תחקיר ובעזרת שכנים ומכרים בעולם החרדי הכנתי רשימת מושגים שאנשים מבחוץ לא מכירים. הדגש היה דווקא על מה שלא נמצא במרכז השיח התקשורתי, וגם על מה שניתן להעביר לצופה באופן ויזואלי".

 

 (צילום: הודיה טולדאנו) (צילום: הודיה טולדאנו)
(צילום: הודיה טולדאנו)

 

הסרטונים עצמם הם דוקו מבוים למחצה. כל סרטון אורך דקה ועשוי היטב, שזור בלא מעט הומור ומשולב בגרפיקה מקורית של בראל טולדאנו (אח-של), בעצמו בוגר "בצלאל". בין הנושאים הנידונים: הרגלי הבילוי של בחורי הישיבות והמקור להם; איך "מחרדים" חטיפים ומוצרי מזון; ולמה ללכת עם תיק על הגב זה "ספאסט-נישט".

 

  • "ואס איז דוס?" יוצג במסגרת תערוכת הבוגרים של החוג לתקשורת צילומית במכללה האקדמית הדסה ירושלים, 27-13 ביולי. הכניסה חופשית.

 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הודיה טולדאנו
סטייל
צילום: הודיה טולדאנו
מומלצים