שתף קטע נבחר

בין שטריימל לקנייטש: הודיה תכיר לכם את החברה החרדית

כללי התלבושת האחידה בסמינר החרדי, הבילוי הכי חם של תלמידי הישיבות, ההבדלים הדקים בין כובע למגבעת - ושקיות גל-פז: הודיה טולדאנו, סטודנטית במכללת "הדסה" בירושלים, יצאה לחקור את החברה החרדית - והיא מגישה לכם מדריך מצולם. קבלו את הפרק הראשון - מסע בין כובעים, ואת הסיפור שמאחורי עבודת הגמר הכי ויראלית שתראו

 

מה זה "מבחן סיכה"? איפה מבלים בחורי ישיבות "בליל שישי" - ומה הקטע של השקיות הצהובות? הודיה טולדאנו (25) גרה רוב חייה בשכונת רמות החרדית בירושלים. ואף שלא השתייכה לזרם החרדי, מאז ילדותה היא התעניינה בניואנסים של הציבור החרדי, על מושגיו ואורחות חייו.

 

<<הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

לאחרונה החליטה לשלב את הסקרנות הטבעית ואת הידע האישי בעבודת הגמר שעשתה בחוג לתקשורת צילומית במכללת "הדסה": טולדאנו חיפשה את הרגעים הקטנים והלא מוכרים לישראלי המצוי, וכך נולד "ואס איז דוס?" - משחק מילים חביב על המשפט "מה זה?" ביידיש, ובפראפרזה על כך - "מה זה דוס?".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

"הסטודנטים בכיתה התלהבו עד כדי כך, שאני מתכוונת להמשיך ולצלם עוד סרטונים", אומרת טולדאנו, שכבר צילמה לא פחות מעשרה סרטונים במסגרת הפרויקט – והם יעלו לראשונה ב-ynet. "עשיתי תחקיר ובעזרת שכנים ומכרים בעולם החרדי הכנתי רשימת מושגים שאנשים מבחוץ לא מכירים. הדגש היה דווקא על מה שלא נמצא במרכז השיח התקשורתי, וגם על מה שניתן להעביר לצופה באופן ויזואלי".

 

לבלות עם חרדים

טולדאנו יצאה לצלם באתרים חרדיים שונים בירושלים ובבני ברק. את סרטון הטשולנט, למשל, צילמה במסעדה בשכונת בית וגן ביום חמישי בערב, שהוא מועד הבילוי של תלמידי הישיבות. "ביקשתי רשות מהבעלים לצלם, והוא הרשה בתנאי שהמצולמים מסכימים".

 

 (צילום: הודיה טולדאנו) (צילום: הודיה טולדאנו)
(צילום: הודיה טולדאנו)

 

הסרטונים עצמם הם דוקו מבוים למחצה. כל סרטון אורך דקה ועשוי היטב, שזור בלא מעט הומור ומשולב בגרפיקה מקורית של בראל טולדאנו (אח-של), בעצמו בוגר "בצלאל". בין הנושאים הנידונים: הרגלי הבילוי של בחורי הישיבות והמקור להם; איך "מחרדים" חטיפים ומוצרי מזון; למה ללכת עם תיק על הגב זה "ספאסט-נישט" - ומה זה בדיוק אומר.

 

גם כאשר הסרטונים דרשו צילום במקומות שאליהם נשים לא מורשות להיכנס - כמו עזרת גברים בבית הכנסת וכוללים - גייסה טולדאנו את שי גטסוף, קולגה, שצילם מפנים. "בבית הכנסת איצקוביץ' בבני ברק דיברתי מראש עם הגבאים, ושי נכנס לצלם. רוב המתפללים היו ממש בסדר עם זה ושיתפו פעולה".

 

הודיה טולדאנו (צילום: אלישע ברודסקי) (צילום: אלישע ברודסקי)
הודיה טולדאנו(צילום: אלישע ברודסקי)
 

 

היו מקרים שבהם העניינים הלכו פחות טוב?

 

"כשצילמתי באמצע שכונת גאולה בירושלים הייתה התקהלות, והיו כמה שצעקו 'מה את מצלמת?'' ו'איזה רב אישר לך?', אבל זהו. זה היה באמת חריג. לרוב ברגע שהסברתי מה אני עושה ולמה, זה בסך הכול זרם".

 

מהו הסרטון האהוב עלייך?

 

"ללא ספק זה של שקיות גל-פז. היו לזה המון תגובות מצד הסטודנטים האחרים. מרגע שהראיתי את הסרטון לחבריי, קיבלתי הודעות בסגנון 'הרגע ראיתי משהו עם שקית של גל-פז!'. פתאום אנשים מגלים מודעות לדברים שקודם לא שמו לב אליהם. ואם נסכם, זו מטרת הפרויקט כולו".

 

  • "ואס איז דוס?" יוצג במסגרת תערוכת הבוגרים של החוג לתקשורת צילומית במכללה האקדמית הדסה ירושלים, 27-13 ביולי. הכניסה חופשית.

פורסם לראשונה 03/07/2017 16:38

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הודיה טולדאנו
מי מסתתר מתחת לכובע?
צילום: הודיה טולדאנו
מומלצים