שתף קטע נבחר

בכירים בצה"ל על תוכנית קלקיליה: "מקומות שקטים יזכו להטבות"

רגע לפני הדיון החוזר בקבינט על התוכנית להרחבת העיר הפלסטינית - קצינים בכירים מסבירים: "התוכנית עברה את כל האישורים של כלל הגורמים הביטחוניים. אנחנו מאפשרים תקווה ונותנים לרוב האוכלוסייה הפלסטינית את האפשרות שלא להתעסק בטרור"

 

קלקיליה ()
קלקיליה
שעות ספורות לפני הדיון החוזר בקבינט על תוכנית להרחבת העיר קלקיליה - קצינים בכירים בצה"ל הסבירו בשיחה עם ynet כי התוכנית קיבלה את כלל האישורים, מהמח"ט ועד לרמטכ"ל, ואף אושרה על ידי הדרג המדיני לפני כשנה. "אנחנו לא עושים לאף אחד טובה", הם מדגישים. מדובר ב-5,100 יחידות דיור שישראל אישרה לפלסטינים לבנות בשטח C ממזרח ומצפון לעיר הפלסטינית הקטנה שבשומרון, הנושקת לכביש 6 ולאזור השרון בצידה המערבי.

 

לפי הקצינים, תוכנית ההרחבה לקלקיליה גובשה בפיקוד מרכז ככלי ביטחוני לכל דבר, להשגת שקט ולצורך בלימת גל הטרור לפני כשנה, גל שאכן דעך בחודשים האחרונים. "זה לא צעד שרלטני, אלא יוזמה של שר הביטחון אביגדור ליברמן בתוכניתו 'המקלות והגזרים', שעקרונותיה היו עוד קודם כחלק מהתפיסה המבצעית. לפיה פעלנו עוד מתחילת גל הטרור באוקטובר 2015. לפי תפיסה זו, ננקוט צעדים ביטחוניים נגד אזורים וכפרים שמהם יוצא טרור, כמו כתרים, מעצרים וסריקות אמל"ח, ומאידך, מקומות שקטים יזכו להטבות, כמו יותר אישורי עבודה".


תוכניות המתאר של העיר ()
תוכניות המתאר של העיר
 

 

הקצינים הבכירים הסבירו שבדרך זו "מייצרים תקווה ונותנים לרוב האוכלוסייה הפלסטינית את האפשרות לא לעסוק בטרור. קלקיליה היא העיר הכי שקטה באיו"ש בשנתיים האחרונות, עם הכי מעט פעילות חבלנית עוינת, ולדברי תושביה היא מסוגרת בחומה שמקיפה אותה בכמעט 360 מעלות, כחבית חומר נפץ. אנחנו לא עושים פה לאף אחד טובה. התוכנית עברה את כל האישורים הפרטניים של כלל הגורמים הביטחוניים".

 

עם זאת, התוכנית אושרה לבנייה בשטח C, כלומר בשטח שאדמותיו הם בשליטה ישראלית מלאה. במערכת הביטחון הסבירו לאחרונה כי אדמות אלה הן בלאו הכי אדמות פלסטיניות פרטיות, בצד הנגדי לכביש 6, כך שבכל מצב לא תהיה בנייה ישראלית בעתיד על שטחים אלה. עוד ציינו כי יש תוכניות דומות נוספות לבניית פרויקטים לפלסטינים באיו"ש, כגון מגרשי כדורגל ומתחמי תעשייה.

 

"תוכנית קלקיליה" עוררה סערה בקרב שרי הממשלה לפני כמה שבועות, אז התברר שאושרה בדיון קבינט שנערך באוקטובר, שבו לא נכחו כמה שרי ליכוד. בתחילה נטען כי יש בה אישורים ל-14 אלף יחידות דיור, אולם ב-ynet נחשפו התוכנית המלאה והמסמך, שמהם עלה כי המספר נמוך בהרבה. בכל זאת, דרישת שרי הימין מראש הממשלה התקבלה, והיום אמור להיערך דיון חוזר. לא ברור אם הוא יכלול גם הצבעה חוזרת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים