שתף קטע נבחר

המועמד של טראמפ לראשות ה-FBI: "לא דרשו ממני להצהיר נאמנות"

נשיא ארה"ב בחר בכריס ריי להוביל את הסוכנות הפדרלית במקום ג'יימס קומי שהודח על ידו על רקע חקירת הקשרים עם רוסיה. הבכיר לשעבר במשרד המשפטים אמר בשימוע בסנאט שיוביל בולשת עצמאית שתגרום לכל אמריקני להיות גאה: "רק העובדות ינחו אותנו. נפעל לפי החוק והרדיפה אחר הצדק"

יעבוד באופן עצמאי? כרייס ריי נשבע לפני תחילת השימוע שלו בסנאט (צילום: AP) (צילום: AP)
יעבוד באופן עצמאי? כרייס ריי נשבע לפני תחילת השימוע שלו בסנאט(צילום: AP)

 

כריסטופר (כריס) ריי, המועמד של דונלד טראמפ לתפקיד ראש הבולשת הפדרלית בארצות הברית (FBI), התייצב היום (יום ד') לשימוע בסנאט ואמר שהוא "לעולם לא ייתן לעבודת ה-FBI להיות מונחית על ידי משהו פרט לעובדות".

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

ריי בן ה-50, לשעבר פרקליט במשרד המשפטים האמריקני בממשלו של הנשיא ג'ורג' בוש הבן, נבחר על ידי טראמפ להחליף את ג'יימס קומי בתפקיד ראש ה-FBI. הנשיא האמריקני הדיח את קומי בחודש מאי על רקע חקירת הקשרים ב-2016 בין צוות קמפיין הבחירות של טראמפ לבין רוסיה.

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

"אם אזכה לכבוד להוביל את הסוכנות הזו, מעולם לא אתן לעבודת ה-FBI להיות מונעת על ידי משהו פרט לעובדות, החוק והרדיפה חסרת הפניות אחר הצדק. נקודה", אמר ריי במהלך השימוע שבסופו אמורים הסנאטורים בגבעת הקפיטול בוושינגטון לאשר את מינויו לראשות הסוכנות הפדרלית.

 

"לא אצהיר נאמנות לאף אחד גם אם יבקשו ממני"

ריי אמר לסנאטורים שהוא "יוביל בולשת עצמאית שתגרום לכל אמריקני להיות גאה".

 

קומי מסר בחודש שעבר עדות בסנאט ואמר שפוטר על ידי טראמפ בצל חקירת הקשר בין אנשי הקמפיין הרפובליקני לבכירים רוסים. קומי נשאל על הדחתו ואמר שהוא מאמין שהיא נועדה "לשנות את הדרך שבה חוקרים את ההתערבות הרוסית". "הבנתי שנשיא יכול לפטר אותי מכל סיבה שהיא - או ללא סיבה בכלל. היו לי שיחות עם הנשיא לפני שנכנס לתפקידו ולאחר מכן. הוא אמר שאני עושה עבודה נהדרת, ולכן זה בלבל אותי שהוא פיטר אותי בגלל החקירה לגבי רוסיה", אמר קומי.

 

לפי קומי, טראמפ הביע בפניו כמה פעמים את רצונו שהוא יישאר בתפקיד, מה שעורר את חשדו של קומי שהנשיא רוצה משהו בתמורה - את הפסקת החקירה לגבי היועץ לביטחון לאומי לשעבר מייקל פלין וקשריו עם הרוסים. "למה שהוא יוציא את כולם מהחדר הסגלגל, כולל את ראש הסגל שלו, אם לא בשביל לבקש ממני משהו?", תהה קומי על הפגישה בארבע עיניים שקיים עם הנשיא. קומי גם טען שטראמפ דרש ממנו הצהרת נאמנות. ריי אמר היום בשימוע שאיש לא ביקש ממנו להישבע לו אמונים בהליך הבחירה שלו לראשות ה-FBI, והוא גם לא יצהיר נאמנות אם יתבקש לעשות זאת. 


 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

ריי התייחס במהלך השימוע ל"הדמיית הטבעה" (Waterboarding), שיטת עינויים שבה נהגו החוקרים האמריקנים לשפוך מים רבים על חשודים בטרור ובכך מדמים טביעה. הוא אמר ש"הדמיית הטבעה" היא עינוי ושבכלל עינוי הוא דבר לא חוקי וגם לא יעיל. 

 

מתח ביקורת על קודמו: "לא הייתי עורך מסיבת עיתונאים על הילרי קלינטון"

ריי מתח ביקורת על קודמו כשנשאל על הטיפול של קומי בפרשת המיילים של המועמדת הדמוקרטית לנשיאות הילרי קלינטון. הוא אמר שהוא "לא יכול לדמיין מצב" שבו הוא יקיים מסיבת עיתונאים בנוגע לאדם שלא הוגש נגדו כתב אישום. הוא גם התייחס לחקירה שמנהל התובע המיוחד רוברט מולר בנוגע לקשרים עם רוסיה, ואמר שאין מדובר ב"ציד מכשפות".

 

"הנאמנות שלי היא לחוקה ולשלטון החוק. הם הדריכו אותי לאורך כל הקריירה שלי ואני אמשיך לדבוק בהם יהיה אשר יהיה". ריי גם הבטיח שיוביל את ה-FBI "ללא קשר להשפעה פוליטית מפלגתית כלשהי" והוסיף שזה בלתי מתקבל על הדעת שיפריעו לחקירת התובע המיוחד מולר, שבעבר כיהן בעצמו בתפקיד ראש הבולשת הפדרלית.

 

ראש ה-FBI טען שהודח בגלל חקירת הקשרים עם רוסיה. קומי וטראמפ (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
ראש ה-FBI טען שהודח בגלל חקירת הקשרים עם רוסיה. קומי וטראמפ(צילום: gettyimages)

ריי אמר שניסיונות להפריע או להתערב בבחירות לנשיאות ארה"ב צריכים להיות מדווחים ל-FBI. הוא נשאל בנושא על ידי הסנאטור הרפובליקני הוותיק לינדזי גרהאם בעקבות הדיווחים האחרונים על הפגישה שקיים בנו של הנשיא, דונלד טראמפ ג'וניור עם עורכת דין רוסייה במהלך קמפיין הבחירות ב-2016. גרהאם שאל את ריי אם הוא היה מסכים לקיים פגישה מסוג זה, והמועמד לראשות ה-FBI התחמק מתשובה. גרהאם שאל אותו אם יכול להיפגש עם גורמים רוסיים אם היו מבטיחים לו עזרה בקמפיין שלו. ריי השיב לו שהוא ככל הנראה היה מתייעץ עם יועץ משפטי לפני פגישה כזו. לאחר מכן הוא נשאל על ידי הסנאטור אם צריך לדווח על פגישה כזו, והוא השיב ש"כל איום או ניסיון להתערב בבחירות שלנו מצד מדינה כלשהי או שחקן לא מדינתי כלשהו הוא מסוג הדברים שה-FBI צריך לדעת עליו".

 

הבחירה בריי לראשות ה-FBI נחשבה להפתעה מאחר ששמו לא עלה כמועמד פוטנציאלי עד סוף מאי. ריי עמד בראש המחלקה הפלילית במשרד המשפטים בעת ממשל בוש הבן, ופיקח על חקירות של הונאות בתאגידים בזמן שקומי כיהן בתפקיד סגן התובע הכללי. ריי עמד בראש כוח משימה של תובעים וסוכני FBI שהוקדם כדי לחקור את "שערוריית אנרון". היה זה כשחברת האנרגיה האמריקנית "אנרון" דיווחה על מאזנים שקריים לאורך זמן ובאופן שיטתי ויצרה תרמית חשבונאית מתוחכמת, וכמה מראשיה סחרו במניות על בסיס מידע פנימי.

 

המועמד לראשות ה-FBI גם מילא תפקיד חשוב לאחר מתקפת הטרור בארצות הברית ב-11 בספטמבר 2001 כשפיקח על עבודת משרד המשפטים והבולשת הפדרלית בעת שאלה הגבירו את מאמציהם במלחמה בטרור "בצורה נהדרת ויוצאת דופן", לדברי התובע הכללי הנוכחי ג'ף סשנס. סשנס פרסם הודעה שבה נמסר שריי "משלב מוח משפטי מבריק, הישגים יוצאי דופן ועבר מוכח של שירות ציבורי".

 

ריי עבד באחרונה עבור חברת עורכי דין פרטית, "קיד אנד ספולדינג", שטיפלה בתיקים משפטיים של צווארון לבן. הוא ייצג בין היתר את מושל ניו ג'רזי כריסטי, שהסתבך בפרשת שחיתות שבה נסגרו נתיבים בגשר וושינגטון העמוס.

 

עמיתיו לשעבר של ריי תיארו אותו כאדם רציני ומקצועי. אליס פישר, שהחליפה את ריי בתפקיד ראש המחלקה הפלילית במשרד המשפטים וגם הייתה מועמדת לתפקיד ראש ה-FBI, אמרה שריי הוא "עורך דין מצוין שיספק מנהיגות" והוסיפה שיש לו כבר קשרים חזקים ל-FBI.

 

ריי הוא בוגר בית הספר למשפטים באוניברסיטת ייל. לפני שעבד במשרד המשפטים תחת ממשל בוש הבן, הוא כיהן בתפקיד עוזר תובע במדינה ג'ורג'יה. הוא נשוי לאליסון גריסון הוול ויש להם שני ילדים, בן ובת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
כריס ריי נשבע לפני תחילת השימוע שלו בסנאט
צילום: AP
מומלצים