שתף קטע נבחר

שופט: פושט רגל יקבל צ'קים כדי לשכור דירה

תושב שפרעם שצבר חובות נדרש על ידי בעל הבית שלו לרשום 12 המחאות מראש. ביהמ"ש הסכים להסיר את המגבלה שהטיל החוק על החשבון שלו

בית המשפט המחוזי בחיפה קיבל לאחרונה בקשה שהגיש פושט רגל לקבל מהבנק שלו פנקס צ'קים על מנת שיוכל לשכור דירה. השופט נאסר ג'השאן הסיר את ההגבלה שמטיל החוק על לקוחות במצבו, והורה לבנק על הנפקת פנקס צ'קים מוגבל.

 

לאחר שהחייב נקלע לקשיים כלכליים נפתחו נגדו הליכים בהוצאה לפועל ובאוגוסט 2016 – אחרי שביקש להפוך לפושט רגל - הוצא צו לכינוס נכסיו. בהתאם לחוק, לפני כחצי שנה הוא הוגדר בחשבון הבנק שלו "לקוח מוגבל מיוחד", דבר המונע ממנו להוציא צ'קים.

זמן מה לאחר מכן ביקש החייב מבית המשפט שיורה לסניף הבנק שלו בשפרעם להנפיק לו פנקס צ'קים המיועדים לבעל הדירה שבה הוא מתגורר. לטענתו, בעל הדירה התעקש לקבל 12 צ'קים מראש, אחרת לא יחדש לו את חוזה השכירות.

 

בתגובה טען הבנק טען שחשבונו של החייב הוגבל על פי חוק. המנהל המיוחד בתיק אמר בתגובה שלא ייתכן מצב שבו חייב שאינו עובד ואינו ממצה את כושר השתכרותו יעשה שימוש בפנקס צ'קים בחסות ההליך.

 

אבל השופט ג'השאן ציין שנתקל בחייבים רבים המתקשים לשכור דירה מאחר שבעלי הדירות דורשים לקבל צ'קים מראש מיד לאחר חתימת הסכם השכירות.

 

הוא הסביר כי לפי ההלכה הקיימת, בעוד שמטרת ההגבלות המוטלות בהוצאה לפועל היא הפעלת לחץ על החייב לשלם את חובו, בהליכי פשיטת רגל מטרתן היא למנוע מהחייב ליצור חובות חדשים.

 

לכן קבע השופט כי ראוי לבטל הגבלות שלא תורמות דבר להליכי פשיטת הרגל ורק מקשות על התנהלות החייב.

 

השופט ג'השאן קיבל את בקשת החייב לאחר שקבע כי הסרת ההגבלה מחשבונו לא תגרום נזק להליך פשיטת הרגל או לתכליתו. על כן, הוא החליט על ביטולה והורה לבנק להנפיק פנקס ובו 12 צ'קים בלתי סחירים שעליהם יודפסו מראש הכיתוב "למוטב בלבד", שמו של בעל הדירה, תאריכי פרעונם וסכומם.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • המנהל המיוחד: עו"ד רועי זאבי
  • שם ב"כ המבקש לא צוין בהחלטה
  • עו"ד רונן מטלון עוסק בפשיטת רגל וחדלות פירעון

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד רונן מטלון
מומלצים