שתף קטע נבחר

צילום: אוהד צויגנברג

רס"מ סתאוי הובא למנוחות: "החלפת חבר שהיה זקוק לעזרה"

רס"מ האיל סתאוי, שנרצח הבוקר בפיגוע בהר הבית, הובא למנוחות בכפר מרר. מפכ"ל המשטרה סיפר שהוא לא היה אמור להיות הבוקר בהר הבית, אבל החליף חבר שהיה זקוק לעזרה: "כזה היית, מתנדב לכל משימה". הוא הותיר אחריו תינוק בן שלושה שבועות, אישה, הורים ושלושה אחים. בהמשך הערב יובא למנוחות גם רס"מ כמיל שנאן

 

 

כ-1,000 בני אדם ליוו אחר הצהריים (ו') את רס"מ האיל סתאוי, בן 30 ממרר, שנרצח בפיגוע בהר הבית. הלווייתו נפתחה בטקס אשכבה והספדים בבית התפילה הדרוזי בשכונה המזרחית במרר, ומשם המשיכה לבית העלמין הצבאי. סתאוי הותיר אחריו תינוק בן שלושה שבועות, רמוס, אישה (ארין), הורים ושלושה אחים.

 

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב רוני אלשיך, נשא דברים בטקס האשכבה. אלשיך סיפר כי סתאוי לא היה אמור להיות הבוקר בהר הבית. "היום לא היית צריך להיות במשמרת בהר הבית, אבל החלפת חבר שהיה זקוק לעזרה. כזה היית, מתנדב לכל משימה".

אלפים השתתפו בהלוויה. טקס האשכבה של רס"מ סתאוי (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
אלפים השתתפו בהלוויה. טקס האשכבה של רס"מ סתאוי(צילום: אביהו שפירא)

רס"מ האיל סתאוי ובנו רמוס שנולד לפני שלושה שבועות ()
רס"מ האיל סתאוי ובנו רמוס שנולד לפני שלושה שבועות

אלשיך הוסיף: "כהרגלך היית הראשון שרץ אל מקור הירי, ולדאבון לבנו ככה מצאנו את מותך, בראש מורם, אתה וכמיל פקודך. האיל, חבריך לא מצליחים לעכל את העובדה שאינך בין החיים יותר. יותר ויותר ממשימות הביטחון נופלות על המשטרה, השוטרים המסורים עובדים בקו החזית באופן יומיומי. שירתת במקום הרגיש ביותר בעולם, כדי לשמור על חופש הפולחן. שם החליטו בני עוולה לסכל את הזכות הזו. לא נאפשר זאת. אני קורא למנהיגי כל העדות לא לאפשר זאת".

 

עוד אמר אלשיך כי "זו הבמה להצדיע לבני העדה הנפלאה הזו. בשם משטרת ישראל ומותר להגיד בשם העם בישראל. אירועי טרור לא ירפו את ידינו. נשיג כל מי שרוצה לבצע פיגועים".

 

ראש מועצת מרר, זיאד דגש, אמר: "יום שחור עובר עלינו ועליכם, שני שוטרים שנרצחו. האיל היקר, נזכור תמיד את דמותך החביבה. כדרכנו נקבל את הגזירה בקומה זקופה, כי זה רצון האל".

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)
השר לביטחון פנים גלעד ארדן נשא גם הוא דברים בטקס האשכבה, ואמר כי "לצערי לא זכיתי להכיר אותך באופן אישי, אבל מכל חבריך וקרוביך שמענו שהיית איש אהוב ומבטיח. כמה כואבת העובדה שרק לא מזמן הקמת משפחה חדשה, היית חבר נאמן ושוטר מעולה. חתרת היום למגע ונלחמת ונפלת על משמרתך. מה שעשית הציל חיים של רבים וייצג את הערכים שבהם האמנת. אופיה של המערכה אינו משתנה - הטובים ביותר הם אלו שבוחרים להתייצב בחזית, וכזה היית, האיל - ולאסונונו הם אלו שנופלים ראשונה, והלב נשבר ונחמץ, אבל אנשים חזקים אתם".

 

ארדן הוסיף: "האיל חי חיי טעם וערך וכבוד, ועקבות הרגליים שהותיר אחריו יצביעו לעד על דרך האמת והישר לצעירי העדה ובעצם לשאר הצעירים בישראל. אני מבטיח לך נאנמנה שנמשיך בדרכך ונבנה את הארץ, כשיגדל בנך הוא יכיר ויתגאה בדרך שלך, ויתגאה לשאת את שמך".

 

להלווייתו של רס"מ סתאוי הגיעו גם שר החינוך נפתלי בנט, שר התקשורת איוב קרא, יו"ר מפלגת העבודה הטרי אבי גבאי וח"כ עמיר פרץ. בפיגוע נרצח גם רס"מ כמיל שנאן, בן 22 מחורפיש, בנו של ח"כ לשעבר שכיב שנאן. הלווייתו תצא ב-17:30 מבית העם בחורפיש.

 

בן דודו של האיל, שייח אסעיד סתאוי, סיפר בפתיחת טקס האשכבה על אישיותו הנעימה של הנרצח ועל האבל שנפל על שני הכפרים בעקבות מותם של שני השוטרים בפיגוע.

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

 

 

מוקדם יותר הבוקר הגיעו שלושה מחבלים להר הבית והלכו לכיוון אחד השערים. שוטרים שהבחינו בהם ירו לעברם תוך שהם מנסים להימלט לכיוון המסגדים בשטח הר הבית. בתום מרדף שהתנהל אחריהם, תוך חילופי אש נוטרלו שלושת המחבלים על ידי השוטרים. על גופתם נתפסו נשקים מסוג קרל גוסטב ואקדח. במהלך הלחימה במחבלים, נפצעו אנושות השוטרים האיל סתאוי וכמיל שנאן ופונו לבית החולים הר הצופים בירושלים, שם נלחמו הרופאים על חייהם ולבסוף נאלצו לקבוע את מותם.

רס"מ האיל סתאוי ()
רס"מ האיל סתאוי
האבל בבית העם במרר (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
האבל בבית העם במרר(צילום: אביהו שפירא)

אבלים בבית העם במרר (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
אבלים בבית העם במרר(צילום: אביהו שפירא)

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

רס"מ סתאוי שירת במשמר הגבול בשירותו הסדיר והתגייס בשנת 2012 לשירות קבע כשוטר סיור ביחידת הר הבית במרחב דוד של מחוז ירושלים, שם שירת עד נפילתו. מלבד בנו הקטן ואשתו, הוא הותיר הורים, וכן אח ואחות. שייח אסעיד סתאוי, בן דוד של האיל, אמר מוקדם יותר: "מה מועיל הסכסוך הזה? שווה שיישאר ילד בן שבועיים יתום? אני מקווה שאלה יהיו ההרוגים האחרונים בסכסוך הזה. שהמנהיגים יישבו ויפתרו את הבעיות. שכל עם יהיה במדינה שלו. די לשפיכות הדמים".

 

הוא סיפר כי האיל היה אדם שמח, אהוב וסייע לכל אדם. "השירות בירושלים מסוכן, זה ידוע, אבל הוא אהב לעזור לאנשים. כל האנשים שהיו בחברתו אהבו אותו ואת הצחוק שלו. הוא היה בנאדם שנתן אושר לכל מי שהכיר אותו".

 

 

זירת הפיגוע, הבוקר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
זירת הפיגוע, הבוקר(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם מוקדם יותר בעמוד הפייסבוק שלו: "בשם כל אזרחי ישראל אני מבקש לשלוח תנחומים מעומק הלב למשפחות הנרצחים בפיגוע הטרור הנפשע היום בהר הבית: שוטרי משטרת ישראל - רס"מ האיל סתאוי ורס"מ כמיל שנאן.

 

"זהו יום עצוב שבו אחינו בני העדה הדרוזית משלמים את המחיר הכבד ביותר במשימתנו המשותפת להגנה על ביטחון מדינתנו. אני מצדיע להם ולגבורתם. זכרם יהיה נצור בלבנו תמיד".

 

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן התקשר לנתניהו וגינה בחריפות את הפיגוע, אך גם דרש לפתוח מחדש את הר הבית.

 

נשיא המדינה, ראובן ריבלין הגיב אף הוא: "מתקפת הטרור הרצחנית בהר הבית נבלמה על ידי שוטרי ישראל האמיצים שמנעו בגופם אסון כבד אף יותר. לא ניתן לגורמים רצחניים המחללים את שם האל לגרור אותנו ללחימה עקובה מדם ונטפל ביד קשה בכל זרועות הטרור ובמבצעיו. אנו חבים חוב חיים לבנים שאיבדנו. לבנו עם המשפחות השכולות בשעות הקשות האלו ואנו נושאים תפילות להחלמתם של הפצועים".

 

מפכ"ל המשטרה רב-ניצב אלשיך אמר בזירה: "זה בוקר קשה למשטרת ישראל. יש לנו שני שוטרים הרוגים במסגרת ההיתקלות הזאת". הוא שיבח את תגובת השוטרים בזירה ש"פעלו בנחישות, הגיבו נכון ובסופו של דבר חיסלו את המחבלים". המשטרה מחפשת אמצעי לחימה נוספים על הר הבית.

 

את הפיגוע ביצעו שלושה מחבלים, ערבים ישראלים מאום אל פחם, אולם אין להם רקע ביטחוני קודם: מוחמד אחמד מוחמד ג'בארין בן 29, מוחמד חאמד עבד אל-לטיף ג'בארין בן 19 ומוחמד אחמד מפדל ג'בארין בן 19.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים