שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מה גורם לכאבי גב? מחקרים מנפצים מיתוסים

  כאבי גב הם תופעה נפוצה וקל להפנות אצבע מאשימה לעבר בעיות כמו פריצת דיסק או יציבה לא נכונה. מחקרים רבים בחנו האשמות אלה ומצאו קשר קלוש ביניהן לבין כאבי גב

  הסיבות שמשפיעות על כאב הגב:

    

     

  רבים מאמינים שכאבים, ובעיקר כאבי גב, נובעים מסיבות כמו יציבה לא נכונה, שרירי ליבה חלשים או ליקויים מבניים כמו בלט דיסק. הנחה נוספת היא שאפשר להקל על כאבים אלה בעזרת מתיחות, חיזוק של שרירי ליבה, עבודה על היציבה או אפילו בניתוח.

   

  רוב האנשים שסובלים מכאבי גב מטופלים באחת מן השיטות האלה ולא מעט מטפלים מתבססים על הנחות אלה. אף על פי שיש היגיון רב באותן הנחות, ישנם מחקרים שמוכיחים את ההפך הגמור ומעלים שאלות רבות סביב הטיפולים הנפוצים בכאבי גב.

   

  הקשר בין יציבה לכאבי גב. הנחה מוטעית ()
  הקשר בין יציבה לכאבי גב. הנחה מוטעית

   

  האם יציבה לקויה גורמת לכאבי גב?

  אין מי שלא מכיר את הטענה שיציבה לקויה גורמת לכאבי גב וכדי להקל על הכאבים ולמנוע אותם יש לשפר את היציבה. אנשי מקצוע רבים דוגלים בטענה זו, לרבות מעסים, אוסטאופטים, כירופרקטים ומאמנים אישיים. בגללל שדעה זו כל כך רווחת כמעט אין מי שלא שמע לפחות פעם אחת שהיציבה שלו לא טובה.

   

  לדוגמה, למי שיש קימור עמוק בגב וסובל מכאבים בגב התחתון, ככל הנראה יאמרו לו להכניס את הבטן, לכווץ את שרירי הישבן ולחזק את שרירי הליבה. למי שיש חזה שקוע וסובל מכאבים בגב העליון ישמע שעליו להרפות את השכמות, למתוח את החזה ולחזק את שרירי השכמה.

   

  התרגילים האלה נראים הגיוניים, אך למעשה אין הוכחות שהם באמת עוזרים לכאבי גב.

   

  קראו עוד:

  מחקר ישראלי ענק: מה הכי עוזר לכאבי גב תחתון

  5 התרגילים הפשוטים שיעלימו כאב בגב התחתון

  הנחיות חדשות לכאבי גב תחתון: לא לקחת תרופות

   

  במחקר שנעשה בשנות ה-80 בדקו קבוצה של בני נוער וחזרו אליהם כעבור כמה שנים כדי לבדוק מי מהם פיתח כאבי גב בבגרות.

   

  מהמחקר עלה כי הסיכויים לפתח בעיות גב היו זהים בקרב כל המשתתפים והם לא היו גבוהים יותר בקרב בני נוער עם בעיות כמו ליקויי יציבה, חזה שקוע או חוסר קמירות של עמוד השדרה. תוצאות דומות אפשר לראות ביותר מ-50 מחקרים שונים.

   

  לעומת זאת, ממחקרים נוספים עולה כי ישנם גורמים אחרים המשפיעים על כאבי גב, כמו לחץ, עישון, חוסר שביעות רצון מעבודה ואי-שמירה על כושר גופני.

   

  ישנם מחקרים שאכן הוכיחו את הקשר בין יציבה לכאבי גב, אך אין זה קובע שזו סיבה ותוצאה, וייתכן שהיציבה הלקויה נגרמה דווקא בגלל הכאב ולא להפך. במקרים מסוימים שינוי היציבה וחיזוק שרירים שונים יכול בהחלט להקל על כאבי הגב, אך אין לכך ודאות.

   

  פריצת דיסק לא תמיד גורמת לכאבים

  הנחה נפוצה נוספת היא שפריצת דיסק או שינויים ניווניים אחרים גורמים לכאבי גב ולכן אנשים רבים סבורים כי במקרים אלה ניתוח יעזור נגד הכאבים. אך גם כאן מחקרים גילו כי ליקויים מבניים אינם בהכרח גורמים לכאבי גב.

   

  במחקר אחד ערכו סריקות MRI לאנשים שכלל אינם סובלים מכאבי גב. לכ-52% מהמשתתפים היה בלט דיסק או ליקוי אחר שהטיפול בו הוא ניתוח. במחקר דומה אשר בדק אנשים שלא סבלו אף פעם מכאבי גב גילו שלכשליש מהנבדקים היו ליקויים מבניים ואצל 20% מהמשתתפים מתחת לגיל 60 גילו פריצת דיסק.

   

  במחקר שנעשה על שחקני כדורסל מצאו בסריקת MRI שליותר מ-70% מהם יש קרע בלברום הכתף (רקמת חיבור הנמצאת במפרק הכתף) או במסובבי הכתף, אלה הן בעיות שלמי שסובל מהן ממליצים על ניתוח.

   

  נתונים אלה אינם סותרים את העובדה שבעיות כמו פריצת דיסק או קרע בשריר גורמות לכאב, אך הם מוכיחים שלא כל מה שמוצאים בסריקת MRI הוא בהכרח הגורם לכאב.

   

  חיזוק שרירי ליבה למניעת כאבי גב

  עוד סברה רווחת היא ששרירי ליבה חזקים חשובים לבריאות הגב, אך גם לסברה זו אין הוכחה ניצחת. לא רבים יודעים זאת, אך פעיליות יומיומית כמו הליכה, עמידה והתכופפות אינן מצריכות פעילות רבה של שרירי הליבה ולמעשה שיעור הפעילות שלהם הוא כ-2% בלבד.

   

  בשל שיעור נמוך זה אין זה פלא שחוקרים גילו שלשרירי הליבה יש השפעה מועטה על כאבי גב.

   

  מחקרים רבים נעשו על הנושא ומרובם עולה תוצאה דומה – תרגילים לחיזוק שרירי הליבה יכולים להקל על כאבי גב בדיוק כמו תרגילים לחיזוק כללי של שרירי הגוף. לחיזוק שרירי הליבה יש יתרונות רבים, הם מסייעים לחיזוק הכללי של הגוף וכך גם להקלה על כאבי גב, אך חיזוק שלהם אינו בהכרח יקל על הכאבים או ימנע מהם לחזור בעתיד.

   

  ככלל, המחקרים האלה מנפצים את הדעה הרווחת בכל הקשור לכאבי גב והם מעלים הרבה שאלות, שהחשובה שבהן היא מדוע מטפלים ומטופלים כאחד ממשיכים לדגול בשיטות אלה?

   

  כאמור, כאבי גב יכולים להיגרם מבעיות יציבה, משרירים חלשים ומבלט דיסק, אך הם יכולים להיגרם גם מסיבות אחרות ויש לבחון זאת היטב במיוחד לפני שנכנסים לחדר הניתוח.

   

  מיכאל גרשנזון הוא פיזיותרפיסט מוסמך

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  הסיבות האמיתיות לכאבי גב
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים