שתף קטע נבחר

הר הבית נפתח, ראשי הווקף מסרבים לבדיקות מגנומטר

סמוך ל-12:30 פתחה המשטרה שתי כניסות למתחם הר הבית. במשטרה אמרו כי כ-200 מוסלמים נכנסו ונוספים ממשיכים להיכנס. ראשי הווקף קראו לציבור שלא להיכנס בעקבות הצבת מגנומטרים בכניסות, וכמה מבקרים נשאו תפילה ואחרים צעקו: "ברוח, בדם נפדה אותך, אל-אקצה". המשטרה: לא תותר כניסת יהודים היום

 

 

סערה בכניסה להר הבית: ראשי הווקף קראו בצהריים (א') למתפללים, שהגיעו למתחם שנפתח לראשונה לאחר יומיים בעקבות סגירתו בשל הפיגוע ביום שישי, שלא להיכנס למקום כיוון שמגנומטרים הוצבו בכניסות. המגנומטרים הוצבו כחלק מהיערכות המשטרה ובהוראת ראש הממשלה בנימין נתניהו לתגבר את הכניסות. המבקרים שהגיעו לכניסת שער האריות עצרו מול השוטרים והמגנומטרים והתפללו. נוכחים במקום צעקו: "ברוח, בדם נפדה אותך, אל-אקצה".

 

במשטרה מבהירים שאנשי הווקף לא התבקשו לעבור בידוק במגנומטר והם הוכנסו להר הבית. אז הם החליטו לצאת ולסרב להיכנס להר הבית בגלל המגנומטרים. המשטרה הודיעה גם שהר הבית יהיה סגור לכניסת מבקרים יהודים היום.

 

 

תפילת מחאה מול השוטרים והמגנומטרים (צילום: אליאור לוי) (צילום: אליאור לוי)
תפילת מחאה מול השוטרים והמגנומטרים(צילום: אליאור לוי)

 (צילום: אליאור לוי) (צילום: אליאור לוי)
(צילום: אליאור לוי)

 (צילום: אליאור לוי) (צילום: אליאור לוי)
(צילום: אליאור לוי)

 

 

מתחם הר הבית נפתח סמוך לשעה 12:30, אולם ראשי הווקף הבהירו כי הם מתנגדים להצבת המגנומטרים: "לא נקבל את זה", אמר אחד מהבכירים בכניסה בשער האריות. בניגוד להבהרת המשטרה טוענים ראשי הווקף כי דווקא נדרשו לעבור את הבדיקה ולכן סירבו לעבור במגנומטר.

 

מתפלל מוסלמי שהגיע למקום אמר ל-ynet כי "כל מה שאומרת ממשלת ישראל ונתניהו זה שקר. יש להם מטרות פוליטיות שדוחף הצד הימני של בנט ואחרים לסגור את המקום ולעשות משהו חדש ולמחוק מה שהיה קודם בין ממשלת ירדן וישראל. זו הפרה בוטה של הסטטוס קוו, ועכשיו ירדן צריכה להגיד 'אני מבטלת את כל ההסכמים עם ממשלת ישראל'".

 

ממשטרת ירושלים נמסר כי "בהתאם להחלטת הדרג המדיני נפרסו החל משעות הבוקר מגנומטרים בשניים משערי הר הבית על מנת לאפשר בידוק בטחוני לנכנסים לשטח ההר ובמטרה לאפשר קיום תפילת צהריים בשטח הר הבית. טרם הכנסת המתפללים להר הבית הגיעו נציגי מועצת הווקף לשער השבטים, שוחחו עם פיקוד המחוז וטענו שהם לא רוצים להיכנס להר הבית דרך מעברי הבידוק. במקביל נכנסו לשטח הר הבית כ-200 מוסלמים וכל העת נכנסים נוספים לתפילת הצהריים. המשטרה ערוכה במקום ובכלל השערים במטרה לאפשר לכלל המבקשים להיכנס להר הבית כניסה בטוחה".

 

עוד נמסר מהמשטרה נמסרכי ביומיים האחרונים נמצאו בחיפושים בהר הבית סכינים, רוגטקות, שלשלאות ורימון הלם.

 

חבר הכנסת טאלב אבו עראר מהרשימה המשותפת אמר שהוא ואנשיו לא מקבלים את בדיקות המגנומטר. "נתניהו וממשלתו כנראה חיכו להזדמנות כזאת, לאירוע כזה, כדי לבצע את זממם, כדי לשנות את הססטוס קוו שהוא משדר לעולם בצורה הכי שקרית והכי מוטעית. זה המסגד, אל-אקצה, מסגד שלנו, וכך גם כל המתחם שיושב על 144 דונמים ובכללו גם הכותל. המסגד הזה הוא אך ורק למוסלמים, לכן המדיניות הננקטת כאן על ידי נתניהו היא שתוביל את האזור לתסיסה ולפרובוקציות. אנחנו לא רוצים את זה, אנחנו מבקשים להרגיש חופשיים במסגד, להיכנס ולהתפלל". לגבי הצבת המגנומטרים הוסיף: "זה לא לטובת ישראל ולא לטובת אף אחד, זה מקומם לא רק את המוסלמים כאן אלא גם בכל העולם. זה יפעיל לחץ אדיר על ישראל כדי לחזור לסטטוס קוו. לא יכול להיות שנתניהו משדר שהוא שומר על הסטטוס קוו כשהוא משקר ובמציאות זה מה שאנחנו רואים".

 

לגבי הפיגוע אמר: "הדרך שלנו היא מאבק לא אלים, מאבק לגיטימי מאוד באמצעים החוקיים שעומדים לרשותנו אבל ודאי שלא שימוש בנשק, לא בתוך המסגד ולא בכלל".

 

תפילה מחוץ להר הבית, היום בצהריים (צילום: אליאור לוי) (צילום: אליאור לוי)
תפילה מחוץ להר הבית, היום בצהריים(צילום: אליאור לוי)

המגנומטרים שהוצבו במקום (צילום: אליאור לוי) (צילום: אליאור לוי)
המגנומטרים שהוצבו במקום(צילום: אליאור לוי)

מצטלמים בכניסה להר (צילום: אליאור לוי) (צילום: אליאור לוי)
מצטלמים בכניסה להר(צילום: אליאור לוי)
 

בפיגוע, שאירע ביום שישי בבוקר, נרצחו השוטרים האיל סתאוי וכמיל שנאן. רס"מ סתאוי, בן 30 ממרר, הותיר אחריו תינוק בן שלושה שבועות, רמוס, אישה (ארין), הורים ושלושה אחים. רס"מ שנאן, בן 22 מחורפיש, הוא בנו של ח"כ לשעבר שכיב שנאן. הוא גויס לפני כשבעה חודשים לשירות קבע במשטרה ושירת כשוטר סיור ביחידת הר הבית במרחב דוד של מחוז ירושלים.

 

את הפיגוע ביצעו ידי שלושה מחבלים, ערבים ישראלים מאום אל-פחם, ללא רקע ביטחוני קודם: מוחמד אחמד מוחמד ג'בארין בן 29, מוחמד חאמד עבד אל-לטיף ג'בארין בן 19 ומוחמד אחמד מפדל ג'בארין בן 19. שלושת המחבלים חוסלו זמן קצר לאחר הפיגוע.

 

במהלך כל סוף השבוע המשיכו שוטרי מחוז ירושלים בסריקות במתחם הר הבית מתוך הבנה כי המחבלים שביצעו את הפיגוע שהו במתחם כמה שעות קודם לפני שהוציאו את תוכניתם לפועל. השוטרים סרקו את המקום בהקפדה על קדושת המקום. הסריקות נמשכות גם הבוקר, והחשש הגדול הוא שהמחבלים החביאו כלי נשק או שניסו להסליקם בחלקים מסוימים בהר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אליאור לוי
מתפללים בכניסה להר הבית
צילום: אליאור לוי
מומלצים