שתף קטע נבחר

צילום: אוהד צויגנברג

הר הבית סגור: "מחפשים עוד נשק ואמל"ח"

המפכ"ל דיבר בזירת הפיגוע שבו נרצחו שני שוטרים על הצעדים במקום הקדוש ועל החקירה: "עשרות אלפים מתפללים פה כל שבוע, זה לא כמו להכניס נשק לכותל". השר ארדן: "בודקים מי אולי שיתף פעולה. המחבלים חיללו את קדושת הר הבית"

 

 

רס"מ האיל סתאוי, רס"מ כמיל שנאן. נרצחו בבירה ()
רס"מ האיל סתאוי, רס"מ כמיל שנאן. נרצחו בבירה
  

שני שוטרים נרצחו בפיגוע בהר הבית: רס"מ האיל סתאוי בן 30 ממרר ורס"מ כמיל שנאן בן 22 מחורפיש. על הירצחם הודיע מפכ"ל המשטרה רב-ניצב רוני אלשיך בתדרוך כתבים שערך בצהריים (יום ו') בשער האריות, סמוך למקום הפיגוע. הוא דיבר על "נשק שהוכנס להר" ופירט על הצעדים החריגים שבמסגרתם נסגר כליל המתחם למתפללים מוסלמים.

 

"זה בוקר קשה למשטרת ישראל. יש לנו שני שוטרים הרוגים במסגרת ההיתקלות הזאת", אמר המפכ"ל. הוא שיבח את תגובת השוטרים בזירה ש"פעלו בנחישות, הגיבו נכון ובסופו של דבר חיסלו את המחבלים". את הפיגוע ביצעו שלושה מחבלים, ערבים ישראלים מאום אל פחם, אולם אין להם רקע ביטחוני קודם.  

  

אלשיך אמר: "זה ללא ספק אירוע חמור ביותר ואנחנו עורכים טיפולים יסודיים על ההר, בראשם סריקה של כל המתחם כדי לוודא שאין עוד אמצעי לחימה ואמצעים נוספים. אני מקווה שאתם מבינים על מה מדובר, זה כנראה ייקח זמן. נעשה את זה בצורה מסודרת ויסודית".

 

הוא לא פירט לגבי החקירה בשל צו איסור הפרסום. "אני אומר בזהירות שכאן זה לא נראה חבר'ה שבגלל איזשהו מניע אישי של מה שנקרא נמאס להם מהחיים... זה נראה משהו יותר משמעותי, אבל זה לא חריג ביחס להתארגנויות שסוכלו מתחילת גל הטרור וגם בעיתות השקט המוחלט מסוכלות התארגנויות כאלה".

 


המחבלים, הצטלמו על רקע הר הבית ()
המחבלים, הצטלמו על רקע הר הבית

 

כיצד הוכנס הנשק להר הבית? אלשיך הסביר ש"לאורך שנים בכל ימי שישי נכנסים עשרות אלפי מתפללים, הם אינם עוברים בידוק בכניסה להר הבית כמו שמישהו עובר בידוק בכניסה לאתר מאובטח. זה לא דומה לכותל. אם מישהו מצליח להכניס נשק לכותל אז הוא עובר את מנגנוני הסינון והאבטחה ואם הוא הצליח לעבור את מה שהיה אמור לזהות אותו אז כמובן שזו תקלה.

 

"במקרה הזה, היות ואי אפשר להכניס 180 אלף איש לכניסה לתפילה דרך שערים כל כך מצומצמים אז ברור לחלוטין שהרבה יותר פשוט להכניס נשק להר הבית. לא צריך להכניס אותו הבוקר, אפשר להכניס אותו לפני שבועיים, לפני חודשיים, לפני חצי שנה, לפני שנה".

 

לגבי הצעדים הבאים לנוכח הפיגוע, המפכ"ל הבטיח "לבחון מה הצעדים הנדרשים על מנת שדבר כזה לא יישנה. פיגוע על הר הבית יש לו משמעויות והשלכות. צריך להרגיע את הרוחות מפני שהמטרה היא לחזור לחיים שגרתיים ולא לייצר פה כרגע מחלוקות, סכסוכים, עימותים פנימיים".

 


 (צילום: משטרת ישראל) (צילום: משטרת ישראל)
(צילום: משטרת ישראל)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

ירושלים הבוקר  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ירושלים הבוקר (צילום: AFP)
 

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר בסמוך לזירה כי מדובר ב"אירוע חסר תקדים של שימוש בנשק חם בתוך שטח הר הבית. המחבלים חיללו את קדושת ההר", והסביר מדוע נסגר הר הבית בצעד חריג במיוחד. "חוליית מחבלים באופן מתוכנן, בשימוש בכלי נשק באופן חסר תקדים, ביצעה כאן פיגוע ירי שהיה מכוון כלפי כוחות המשטרה", תיאר ארדן. "השוטרים חתרו למגע בצורה מאוד מקצועית ומסורה סיכלו כאן פיגוע שהיה יכול להסתיים עם הרבה מאוד נפגעים ועם השלכות רחבות מאוד".

 

לפי הודעת המשטרה, בשעה 07:00 שלושה מחבלים מאום אל פחם שהיו בשטח הר הבית ירו לעבר כוח משטרה. אחד מהם שנמלט לכיוון רחבת המסגד ניסה להימלט לתוך המסגד ומשהמשיך להוות איום על הכוחות נורה ונוטרל. במהלך בדיקה שביצע חבלן משטרה על המחבל השלישי שנורה, זה ניסה להתרומם אך נורה ונוטרל מיד. במקום נתפסו שני נשקים מסוג קרל גוסטב, אקדח וסכינים.

סוכת אבלים באום אל פחם  ()
סוכת אבלים באום אל פחם

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

זירת הפיגוע  (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
זירת הפיגוע (צילום: אוהד צויגנברג)
 

לדברי השר ארדן,"המשטרה נאלצה לסגור את ההר לחלוטין כדי לחקור את האירוע, כדי לברר מי ידע עליו, מי אולי שיתף פעולה איתו, מי הביא את המחבלים לכאן ואיזה עוד כלי נשק ואמל"ח נמצאים בשטח המאוד רחב ומאוד מורכב של הר הבית", הוסיף השר. "ועד שהמפכ"ל לא יוכלו לערוב לביטחונם של המבקרים אי אפשר יהיה לחזור ולפתוח את ההר כאילו לא קרה כאן דבר".

 

"אין כוח בעולם שימנע מהם להגיע לאל-אקצה"

מוקדם יותר עוכבו לחקירה אנשי הווקף המוסלמי, האחראים על המקום הקדוש מטעם ממשלת ירדן. ראאד דענא מהווקף מסר כי כוחות הביטחון החרימו מהשומרים שנמצאו בתוך מסגד אל-אקצה בזמן הפיגוע את הטלפונים הניידים שלהם. הבוקר נשמעו קריאות לקיים את תפילת יום שישי סביב המחסומים שהוצבו כדי למנוע כניסה למסגד אל-אקצה.

 

כוחות הביטחון מנעו בין השאר מכמה בכירים מוסלמים ובהם המופתי הכללי של ירושלים, מוחמד חוסיין, להיכנס למסגד אל-אקצה. המופתי עצמו קרא לעלות למסגד אל-אקצה ולהגיע אל המחסומים והרחבות כדי לערוך את תפילת יום השישי. "לא קיים על פני האדמה כוח שימנע מהם להגיע לאל-אקצה ולקיים בו את תפילת יום השישי".

 

השר לביטחון פנים קרא לכל מנהיגי הציבור - "יהודים וערבים בתוך מדינת ישראל, מנהיגים ברשות הפלסטינית - להרגיע ולקרוא לציבור לנהוג במתינות", והדגיש: "אין ולא הייתה מעולם שום כוונה לשנות את הסטטוס קוו. גם היום אנחנו מתכוונים להמשיך את הסטטוס קוו ואנחנו נבהיר זאת ומבהירים זאת כל העת".

 

 


פורסם לראשונה 14/07/2017 12:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
שוטרים ליד הר הבית
צילום: AFP
מומלצים