שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  תוכנית הענק בגלילות: כ-10,000 דירות חדשות
  ועדות התכנון אישרו להפקיד להתנגדויות את תוכנית המתאר לדרום גלילות, הכוללת כ-9,800 יחידות דיור חדשות, 700 אלף מ"ר שטחי תעסוקה ומסחר וכ-450 אלף מ"ר מוסדות ציבור - כל זה מסביב לפארק גדול של כ-350 דונם

  רובע דרום גלילות יוצא לדרך: הוועדה המחוזית תל אביב אישרה היום (ב') להפקדה להתנגדויות הציבור את תוכנית המתאר המפורטת לדרום גלילות, הכוללת הקמת רובע חדש באזור. הרובע ישתרע על 1,800 דונם ויוקמו בו 9,800 יחידות דיור, 800 מהן בדיור מוגן, שטחי תעסוקה ומסחר בהיקף של 700 אלף מ"ר ו-454 אלף מ"ר שטח עיקרי למבנים ולמוסדות ציבור. 

   
  הדמיה: א.מזור-א.פירשט אדריכלים ומתכנני ערים (הדמייה: א. מזור – א. פירשט אדריכלים ומתכנני ערים)
  הדמיה: א.מזור-א.פירשט אדריכלים ומתכנני ערים(הדמייה: א. מזור – א. פירשט אדריכלים ומתכנני ערים)

  זוהי אחת התוכניות המרכזיות והחשובות במחוז תל אביב, והיא משתרעת מצפון לתל אביב בין נתיבי איילון לדרך נמיר. התוכנית חולשת על שטחים ברמת השרון ובתל אביב, והיתרי הבנייה בה מותנים בטיפול בקרקע המזוהמת ופינוי הפסולת במתחם.

   

  מדובר בחטיבת קרקע משמעותית במרכז מטרופולין תל אביב הקובעת ייעודי קרקע למגורים, תעשייה, תעסוקה, מסחר וצורכי ציבור. מרשות מקרקעי ישראל נמסר כי התכנון מאפיין רובע עירוני, ויהיו בו מתחמים מגוונים מבחינת אופי הבנייה (בנייה מרקמית ומגדלים) ומבחינת תמהיל השימושים, למשל שכונות למטרת מגורים, שכונות למטרת תעסוקה ושכונות מעורבות.

   

  גלילות (צילום: עידו ארז)
  גלילות(צילום: עידו ארז)

  השכונות יוקמו על שדרה עירונית, המתאפיינת בבינוי אינטנסיבי ובפעילות מסחרית. התוכנית כוללת קריות חינוך מרכזיות וכן מרכז תחבורה משולב עם תחנת רכבת, חיבור לנתיבי איילון ולציר הנופש ונתיבי תחבורה ציבורית עם אפשרות לרכבת קלה. כמו כן כלולות תשתיות נוספות המיועדות לשרת את הרובע. תוכנית המתאר תאפשר להוציא בהמשך תוכניות מפורטות מכוחה.

   

  עקרון התכנון המוביל הוא פריסת השכונות סביב מרחב ציבורי גדול, הכולל פארק של כ-350 דונם. זה יהיה הלב הירוק של התוכנית, וממנו ייצאו "רצועות ירוקות" למזרח ולמערב, שישמרו ערכי טבע מוגנים באזור, בהם שדה הנרקיסים הפורח במקום מדי שנה.

   

  למעלה מעשור של תכנון

  שטח התוכנית כולל גם את האזור שבו היו בעבר חוות הגז של פי גלילות. הליכי התכנון וגיבוש התוכנית ארכו למעלה מעשור, ונבחנו חלופות לבינוי ופיתוח השטח. שמירת ערכי טבע באזור היא אחת הסוגיות שעלו בהליכי התכנון.

   

  מרשות מקרקעי ישראל נמסר כי התכנית קודמה בתיאום עם עיריית רמת השרון וכי עם השיקולים שהנחו את היזמים נמנים נושאים סביבתיים של שימור ערכי טבע ורצפים אקולוגיים, נגישות תחבורתית, השתלבות במרחב האורבני הקיים והמתפתח ועוד. את התכנון הובילה גילי טסלר, מתכננת מרחב עסקי תל אביב ברשות מקרקעי ישראל, בשיתוף עם משרדי תכנון מובילים, בהם מזור-פירשט אדריכלים, מנעד תכנון נוף, ח.ג.מ, לשם-שפר ועוד. את הפרויקט מנהלת חברת יהל מהנדסים.

   

  טסלר מסרה כי התוכנית מכילה פירוט המאפשר לממש ייעודים ציבוריים ראשיים ברובע, בהם דרכים, שטחים למוסדות ציבור ופארק, עוד טרם מימוש הבינוי למגורים, לתעסוקה ולמסחר. עדיאל שימרון, מנהל רשות מקרקעי ישראל, מסר כי "דרום גלילות היא תוכנית חדשנית ומובילה בתחומה וצפויה להוות תוכנית דגל במטרופולין תל אביב הנותנת מענה למדיניות הממשלה לתכנון היקף יחידות דיור נרחב במרכז הארץ בכלל, ובלב גוש דן בפרט".

   

  עו"ד אביעד שוב ממשרד שוב ושות' המייצג עשרות רבות של בעלי קרקע פרטיים במתחם, מסר כי ההחלטה בדבר הפקדת התכנית הינה אכן התקדמות משמעותית אולם הדרך לבניה במתחם עוד ארוכה ורווית מכשולים. "יש כשלים רבים בתכנית המוצעת ובהם בין היתר חלוקת המתחם למספר מתחמי משנה, שיפצלו המקרקעין שבבעלות בעלים אחד ל-3 מתחמים שונים תחת ריכוזם במגרש אחד, יש ניגודי אינטרסים בין בעלי חלקות שונות לקראת הליך האחוד והחלוקה ועוד", מסר שוב. "משכך חשוב, כי בעלי הקרקע התאגדו וישמיעו טענותיהם בעניינים אלו".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "תוכנית הענק בגלילות: כ-10,000 דירות חדשות "
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הדמייה: א. מזור – א. פירשט אדריכלים ומתכנני ערים
  הדמיה של תוכנית המתאר לדרום גלילות
  הדמייה: א. מזור – א. פירשט אדריכלים ומתכנני ערים
  מוגש מטעם: מוצר השנה
  מומלצים