שתף קטע נבחר

במרחק 11 שנות אור: אותות מוזרים נקלטו מהכוכב

אותות רדיו שהגיעו מכוכב שנמצא במרחק 11 שנות אור מכדור הארץ, נקלטו על ידי מדענים מפורטו ריקו. למרות הציפיה שאלה סימנים לחיים - יש שלושה הסברים אפשריים לאותות המסתוריים

 

 

פעילות בלתי שגרתית מהננס האדום "רוס 128" מציתה את הדמיון בחודשים האחרונים: מדענים מפורטו ריקו הצליחו לקלוט אותות רדיו משונים המגיעים מהכוכב, הממוקם בסך הכל במרחק של 11 שנות אור מכדור הארץ.

 

כמו עם כל תגלית אפופת מסתורין מהסוג הזה - הרשת נמלאת בתיאוריות קונספירציה הנוגעות לאפשרות שהאותות המדוברים הם למעשה ניסיון תקשורת של חוצנים מהכוכב. "השערת החייזרים החוזרת ונשנית נמצאת בתחתית רשימת ההסברים שלנו", אמר אייבל מנדז, מנהל מכון המחקר הפלנטארי באוניברסיטת פורטו ריקו.

 

 (צילום: NASA) (צילום: NASA)
(צילום: NASA)

 

התעלומה החלה בחודשים אפריל-מאי השנה, כאשר צוות החוקרים החל לבחון לעומק סדרה של ננסים - כוכבים קטנים ויחסית קרירים, שסביב כמה מהם חגים כוכבי לכת. "רוס 128" דווקא לא משוייך לכוכב לכת, ובכל זאת תועדו ממנו אותות משונים שסיקרנו את צוות המחקר.

 

האותות תועדו ב-13 במאי, והחוקרים שללו את העובדה שמדובר באותות רדיו שגרתיים, מכיוון שהם היו ייחודיים לכוכב. אם לא מדובר באותות רגילים, ולמרבה האכזבה גם לא בתדרים שמגיעים מחוצנים - הנה שלוש סברות אפשריות אחרות:

 

לפי ההשערה הראשונה, ייתכן כי מדובר במעין "פליטה", הדומה ללהבה סולארית. ההשערה השניה גורסת כי ייתכן ומדובר בפלט שמגיע דווקא מגרם שמים אחר הנמצא ברדיוס של "רוס 128". ההשערה השלישית היא שמדובר בפרץ שהגיע מלוויין שנמצא במסלולו של הננס.

 

מפני שהאותות עמומים מכדי להיקלט על ידי טלסקופים אחרים, צוות המחקר חבר ל-SETI, מרכז המחקר לחיים חוצניים, וייעזרו בטלסקופ שלהם כדי לחקור שוב את האותות המגיעים מהננס ולפתור את התעלומה באופן סופי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים