שתף קטע נבחר

אבנים, זיקוקים ופצועים: תיעוד עימותים ליד הר הבית

לאחר שקראו "אין כמו להרוג חיילים" וסיימו את התפילות, התעמתו עשרות עם כוחות הביטחון. שני שוטרים נפצעו קל, גם דרשן מסגד אל-אקצה נפצע קל. ח"כים מהרשימה המשותפת מחו על הצבת המגנומטרים. זועבי: "זו השפלה". טיבי: "גורמים לתסיסה"

 

 

עימותים סמוך להר הבית, לאחר תפילות הערב. עשרות מוסלמים התפללו אמש (ג') מחוץ לשערי הר הבית ובמבואות. הם קראו "נקריב את חיינו למען אל-אקצה", "נמות שהידים", "תהיה אינתיפאדה" ו-"אין כמו להרוג חיילים" - ולאחר סיום התפילות החלו חלקם ליידות אבנים ובקבוקים לעבר השוטרים.

 

כוח משטרה ומג"ב פיזר אותם תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות. המתפללים יצאו דרך שער האריות לכביש מעלה מוטה גור והתפזרו. מהמשטרה נמסר כי "במהלך פיזור מפרי הסדר במעלה מוטה גור נפגעו שני שוטרים באורח קל וטופלו במקום. בראס אל עמוד הושלכו אבנים לעבר כוח מג"ב. הכוח מבצע סריקות במקום לאיתור חשודים". בין הפצועים קל באירועים בקרב המפגינים גם עכרמה סברי, דרשן מסגד אל-אקצה והמופתי לשעבר של ירושלים. צפו בעימותים בין המתפרעים לכוחות הביטחון.

 

ארבעה ימים אחרי הפיגוע הרצחני בהר הבית, הגיעו למקום גם חברי כנסת מהרשימה המשותפת לשער האריות בירושלים, כדי להביע את תמיכתם במחאת המתפללים המוסלמים נגד הצבת אמצעי הבידוק בכניסות למתחם. הח"כים - חנין זועבי, ג'מאל זחאלקה, אחמד טיבי, אוסאמה סעדי וג'ומעה אזברגה - לא נכנסו למסגד אל אקצה, אלא התפללו מחוץ למתחם. 

העימותים אמש (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
העימותים אמש(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

המופתי סברי, שנפצע בעימותים ()
המופתי סברי, שנפצע בעימותים
 
 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

ח"כ זועבי אמרה: "אני לא יודעת איך בדיוק אנשים יכולים לסבול מצב כזה, להתפלל במצור של עשרות כוחות של שוטרים, יס"ם וצבא. אתה מתפלל מאחורי סורגים ומדברים על חופש פולחן. זה לא רק כיבוש אלא גם השפלה. את הסידור החדש של שערים אלקטרונים אנחנו לא נקבל. אנחנו מסרבים לכל הסדר חדש מבחינה ביטחונית. אנחנו לא צריכים ביטחון במקום שלנו, אנחנו לא צריכים את הביטחון של המשטרה. אנחנו צריכים ביטחון מהמשטרה".

 

- המטרה היא למנוע פיגועים.

"אם לא יהיו פה שוטרים, אז מוסלמים יבואו לפגוע במוסלמים?". 

 

ח"כ אחמד טיבי, המכהן כיו"ר "ועדת אל-קודס" ברשימה המשותפת, אמר: "יש להסיר את המגנומטרים שגורמים לתסיסה רבתי ולמעשה יוצרים מציאות חדשה שפוגעת בסטטוס קוו. נתניהו הוא האיש שמתעקש על הפרובוקציה הזו והוא יישא באחריות לכל הדרדרות כאן ובאיזור. העולם הערבי כולו רועש. בנוסף לפגיעה בעם הפלסטיני זו פגיעה במעמד הירדני המיוחד במקומות הקדושים".

 

תגובות למצב החדש בהר הבית הגיעו גם מעזה. הזרועות הצבאיות של הפלגים בעזה קיימו אתמול אחר הצהריים מסיבת עיתונאים שבה איימו כי תגובתם למשבר תהיה חזקה במידה שישראל תמשיך בצעדיה: "התוקפנות נגד אל-אקצה תהיה הניצוץ שיביא לפיצוץ המצב בכל האזור".

הח"כים מהרשימה המשותפת ליד שער האריות, אתמול ()
הח"כים מהרשימה המשותפת ליד שער האריות, אתמול

מתפללים מחוץ לאל-אקצה, אתמול ()
מתפללים מחוץ לאל-אקצה, אתמול

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

מסיבת העיתונאים של הפלגים בעזה (צילום: AP) (צילום: AP)
מסיבת העיתונאים של הפלגים בעזה(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

 

שלשום, לאורך שעות אחר הצהריים והערב, התעמתו מאות מתפללים עם שוטרים סמוך לשער האריות. השוטרים השתמשו ברימוני הלם והמפגינים פוזרו בכוח. כמה פלסטינים נפצעו וטופלו במקום. המתפללים קראו לעבר השוטרים "נקריב את חיינו למען אל אקצה", ואחד מהם אמר: "לא נכבד את השערים האלקטרוניים. נמשיך להיאבק עד המוות ונמות כאן שהידים".

 

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין הגיע אתמול בצהריים לנחם את משפחותיהם של הרוגי הפיגוע ביום שישי - רס"מ כמיל שנאן מהכפר חורפיש ורס"מ האיל סיתאווי בכפר מראר. בפתח הביקור בחורפיש אמר האב השכול, ח"כ לשעבר שכיב שנאן: "המרצחים בני העוולה שרצחו את בני, לא ירצחו את הקיום המשותף".

 

בביקור אצל משפחת סיתאווי ז"ל אמר ריבלין: "הבן שלכם כל כך יקר למדינה. הוא היה שומר החומות של המדינה שלנו, של כולנו. צערכם הוא צערו של העם כולו".

פורסם לראשונה 18/07/2017 19:42

 

אליאור לוי ואיתמר אייכנר השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
העימותים ליד הר הבית
צילום: רויטרס
מומלצים