שתף קטע נבחר

מתקלפות ושבורות: צפו בדירות של הדיור הציבורי

משרד השיכון תקצב שיפוץ של כ-20 אלף דירות בדיור הציבורי - אבל תמונות ששלחו דיירים לפורום הדיור הציבורי ממחישות כי הם עדיין חיים בתת-תנאים. משרד הבינוי והשיכון וחברת עמידר נמסר בתגובה: "לאחר עשרות שנים של הזנחת התחום המשרד פועל לרכישת דירות ולתחזוקת מלאי הדיור הציבורי"

 

 

 

 

קירות מתקלפים וכיורים שבורים בדירות משופצות. יום לאחר שמשרד השיכון דיווח כי בשנתיים האחרונות שופצו כ-20 אלף דירות של הדיור הציבורי - תמונות שמספק פורום הדיור הציבורי מראות שאותם שיפוצים בוצעו באופן לקוי, בלשון המעטה.

 

מנתונים שפרסם אתמול (יום ג') המשרד לרגל יום הדיור הציבורי בכנסת עולה שבמהלך 2015-2017 נרכשו 1,114 דירות ושופצו 20 אלף דירות בעלות כוללת של 1.9 מיליארד שקל. אולם בפורום הדיור הציבורי מסרו בתגובה כי דירות רבות ששופצו נמצאות שוב במצב קשה, כפי שממחישות התמונות הבאות:

דירה בבאר שבע אחרי שיפוץ ()
דירה בבאר שבע אחרי שיפוץ

תקרה מתקלפת בבאר שבע ()
תקרה מתקלפת בבאר שבע

לפי נתוני משרד השיכון, בשנים האחרונות נעשו פעולות לשיפור מצבם של זכאי הדיור הציבורי. בתוך כך, 65,500 איש מתגוררים בדיור הציבורי, בהם 55 אלף זכאים בדיור ציבורי ו-11,500 קשישים אשר גרים בבתי גיל הזהב של הדיור הציבורי.

 

פעולות נוספות עליהן מדווחים במשרד הן הקצאת כ-600 יחידות דיור של תוכנית מחיר למשתכן לטובת הדיור הציבורי, גיוס מיליארד שקל לרכישת כ-1,000 יחידות דיור נוספות למלאי הדירות שאושר השבוע בקבינט החברתי כלכלי ותוכנית משכנתא רוכשת שתאפשר ל-1,000 זכאים לגשת למסלול בו יוכלו לעבור משוכרים לבעלים של דירתם באמצעות תשלומים חודשיים.

 

מנגד, בפורום הדיור הציבורי קובלים כי הדרך לשיפור המצב עדיין ארוכה. ראשית, שיפוץ הדירות נעשה בצורה לקויה כך שרבות מהדירות כבר שוב במצב לקוי. שנית, טוענים בפורום, כי למעשה כלל לא התווספו דירות חדשות למלאי הדיור הציבורי כתוצאה ממהלכי משרד השיכון. דו"ח של משרד המשפטים הראה שהחל משנת 2013 נמכרו 4,000 דירות, והכספים שנגבו בעקבות אותן מכירות שמשו לקניית כ-1,000 הדירות החדשות, ללא כל תוספת לתקציב.

מטבח אחרי שיפוץ בדירה בבאר שבע ()
מטבח אחרי שיפוץ בדירה בבאר שבע
הצבע מתקלף בדירה בבאר שבע ()
הצבע מתקלף בדירה בבאר שבע

נציגי הפורום מציינים כי המחסור בדירות הינו גבוה מאוד. נכון להיום, כ-30 אלף איש זכאים מקבלים סיוע בשכר דירה במקום דירה בדיור הציבורי, בשל המחסור במלאי. ובנוסף, גם 158,868 מקבלי סיוע בשכר דירה - הם למעשה זכאים שמגיעה להם דירה בדיור הציבורי, אבל לא נכללים כזכאים בשל הקריטריונים הנוקשים כגון ילד שלישי, קבלת מזונות וכדומה.

 

"מפקירים את השכבות החלשות"

בדיון שנערך אתמול (יום ג') בוועדת הכלכלה בנושא הדיור הציבורי במסגרת יום הדיור הציבורי בכנסת, הציגה הממונה הארצית בהנהלת הסיוע המשפטי במשרד המשפטים, אביטל בגין, את הדו"ח של הסיוע המשפטי, ואמרה כי המציאות היא קשה ואנשים לא מודעים לזכויות שלהם. יו"ר הוועדה איתן כבל ביקש את התייחסות משרד השיכון לעניין ואמר כי לאחר חזרת הכנסת מהפגרה יכנס את הוועדה לדון בכך. היום יזמו חברי הכנסת דב חנין ואורלי לוי אבקסיס.

 

בישיבה השתתפו נציגים רבים שמתגוררים בדיור הציבורי. אלה סיפרו על הקשיים והחובות אליהם נקלעו. ח"כ יוסי יונה אמר כי הקריטריונים לדיור ציבורי מעודדים מצוקה ועוני ושולחים אמהות חד הוריות להביא עוד ילדים או לוותר על מזונות. לדבריו "זה אבסורד, צריך עוד 150 אלף דירות. אנחנו מדינה חסונה שמפקירה את השכבות המוחלשות לצד הדרך". 

תקרה מתקלפת בדירה באילת ()
תקרה מתקלפת בדירה באילת

פגמים וסדקים בקיר בדירה בדימונה ()
פגמים וסדקים בקיר בדירה בדימונה
 

ממשרד הבינוי והשיכון ומחברת עמידר נמסר בתגובה: "לאחר עשרות שנים של הזנחת תחום הדיור הציבורי, בהובלת שר הבינוי והשיכון, המשרד פועל בשנים האחרונות לרכישת דירות ולתחזוקת מלאי הדיור הציבורי. המשרד רכש 1,114 דירות, שיכן משפחות בעוד 600 דירות שעמדו ריקות במשך שנים. כמו כן, הוגדל משמעותית תקציב השיפוצים - פי שמונה ושופצו כעשרים אלף דירות. נמשיך לפעול בהקצאת משאבים ובקידום חקיקה אשר תטיב עם אוכלוסיית זכאי הדיור הציבורי".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דירה בבאר שבע שעברה שיפוץ
מומלצים