שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הנס של אילן: "כבר הודיעו למשפחתי שלא אעמוד על הרגליים"
  בחודש דצמבר התרסק המטוס של אילן מיטל והוא נפצע באורח קשה בגבו. המומחים של בילינסון כבר בישרו למשפחתו שהוא לא יוכל יותר לעמוד על רגליו, אבל בזכותם אילן ניצח את התחזית הקודרת. כחצי שנה לאחר התאונה אילן הולך. המנתח של אילן: "כרופא אני לא יכול להשתמש במונח 'נס', אבל מדובר בנס"

  צפו באילן הולך על הרגליים בניגוד לתחזית הרופאים:

   

  צפו באילן במהלך השיקום

  צפו באילן במהלך השיקום

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  אילן מיטל (61) הוא אדם שגורלו האיר לו פנים באופן בלתי רגיל, או מישהו בעל ביש מזל אדיר, תלוי איך מסתכלים על זה.

   

  מחד, אילן עבר התרסקות מטוס קשה שבעקבותיה נפגע באורח חסר תקנה בעמוד השדרה. מנגד, הוא שרד את התאונה החמורה, ולמרות שהרופאים העריכו כי לעולם לא יוכל ללכת, כיום הוא עומד על שתי רגליו.

   

  לאילן יש תשובה חד משמעית לסוגיה: "אני לחלוטין מרגיש בר מזל. האיבר שאחראי אצלי על הרחמים העצמאיים הוא מאוד מנוון. אני אף פעם לא מסתכל לאחור. מעולם לא הרהרתי מה היה קורה אילו לא הייתי עולה על המטוס באותו יום. זה הגורל, אלו הנתונים. מפה צריך להמשיך להסתכל קדימה".

   

  הסיכוי של אילן לשרוד תאונת המטוס שעבר היו דחוקים. לדברי המומחים, ההסתברות שפצועים במצב שבו היה אילן יזכו ללכת היא של פחות מאחוז. בשתי ההזדמנויות אילן ניצח את התחזיות הקודרות.

   

  המטוס של אילן לאחר התאונה בדצמבר ()
  המטוס של אילן לאחר התאונה בדצמבר

   

  כמו להיכנס עם אופנוע בקיר

  בחודש דצמבר האחרון יצא אילן עם שותפו בבעלות על המטוס הקל לטיסה מהרצליה לחיפה. שניות ספורות לאחר ההמראה כבה המנוע של המטוס בשל כשל טכני וכלי הטיס החל לצלול במהירות לקרקע. שותפו של אילן, שהטיס את המטוס, ביצע נחיתת אונס. אילן נפצע באורח קשה ופונה לבית החולים "בילינסון". שותפו נפצע באורח קל יותר ופונה לבית החולים "איכילוב".

   

  "המנוע כבה לנו באמצע ההמראה", משחזר אילן, "בכזה מצב סיכויי ההישרדות הם מאוד נמוכים, מכיוון שהמטוס לא צובר מספיק גובה כדי לבצע נחיתת אונס מוצלחת. נחיתת האונס שעברנו הייתה קשה. זה לחלוטין לא מובן מאליו לשרוד כזה אירוע".

   

  צפו בהדמיה של התרסקות המטוס של אילן: 

   

  הדמיה ממוחשבת עם הקלטת הקשר מהתאונה

  הדמיה ממוחשבת עם הקלטת הקשר מהתאונה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  רופאי "בילינסון" איבחנו אצל אילן דימום קל בראש ופגיעה מאסיבית בעמוד השדרה. שתיים מחוליות הגב שלו רוסקו לחלוטין בתאונה ואילן הובהל לניתוח חירום.

   

  "אילן הגיע אלינו כשהוא למעשה משותק לחלוטין", מפרט ד"ר אמיר אמיתי, מנהל היחידה לניתוחי עמוד שדרה בבית החולים "בילינסון", שיחד עם ד"ר יובל ברוך, רופא בכיר ביחידה, ניתח את אילן. "הוא עבר תאונה באנרגיה גבוהה במיוחד. ההתרסקות של המטוס שלו שקולה לאופנוע שמתנגש במהירות גובהה בקיר. בסיטואציה כזו הסיכוי שהמנותח יצליח בסוף ההליך להזיז את הרגליים שואף לאפס. אנחנו מדברים על פחות מאחוז אחד של סיכוי".

   

  מימן: עמוד השדרה של אילן לאחר הניתוח. משמאל: החוליות המרוסקות (מוקפות באדום) (צילום: ביה"ח בילינסון) (צילום: ביה
  מימן: עמוד השדרה של אילן לאחר הניתוח. משמאל: החוליות המרוסקות (מוקפות באדום)

   

  אילן נותח בהליך מורכב וקשה שארך כ-10 שעות ובמהלכו הוא איבד כמות גדולה של דם. ד"ר אמיתי מסביר ששתי החוליות הפגועות הוצאו מגופו של אילן ובמקומן הוכנס שתל.

   

  "זהו ניתוח שמבוצע בדרך כלל באנשים שסובלים מגידול בעמוד השדרה", מפרט המנתח של "בילינסון", "חוט השדרה שלו היה קרוע בחלקו. הנזק היה קשה ביותר. אני זוכר שאמרתי ליתר הנוכחים בחדר הניתוח שהסיכוי שלו ללכת הוא אפס".

   

  בתום ההליך המסובך יצא ד"ר אמיתי למשפחתו של אילן ובישר להם שהוא צפוי להיות מרותק לכיסא גלגלים עד קץ חייו. "הרופאים אמרו לבת הזוג שלי ולבני שהם לא מכירים מקרה בו מישהו עבר פגיעה דומה לשלי וחזר לעמוד על הרגליים", מתאר אילן.

   

  לא מסתכל לאחור. אילן מיטל (צילום: באדיבות המצולם) (צילום: באדיבות המצולם)
  לא מסתכל לאחור. אילן מיטל(צילום: באדיבות המצולם)

   

  נסיבות שהרופאים מתקשים להסביר

  כעבור יומיים בטיפול נמרץ התעורר אילן. ד"ר אמיתי מספר שהוא התכונן לערוך לאילן את השיחה הקשה בה הוא מבשר למטופל שהוא נכה. "נכנסתי לחדר של אילן ועוד לפני שפתחתי את הפה המשפחה שלו אמרה לי שהוא הצליח לזיז את הרגל", משחזר הרופא הבכיר, "הייתי מאוד ספקן. לעיתים שרירים של מטופלים מתכווצים באופן בלתי רצוני, אבל זה לא אומר שהם יוכלו ללכת".

   

  "ד"ר אמיתי לא האמין שאני מצליח לשלוט על הרגל", נזכר אילן, "הוא אמר לבת הזוג שלי, ליאורה: 'תראי, אני רופא, אני לא יכול להשתמש במונחים כמו 'נס', אבל קרה פה נס'".

   

  המנתח מוסיף ומתאר כי "משבוע לשבוע המצב של אילן הלך והשתפר. הוא לא יחזור לרוץ, אבל להגיע ממצב של שיתוק מלא למצב שבו הוא הולך בעזרת הליכון זה לא פחות ממדהים".

   

  "אני לא רוצה להשתמש במילה 'נס', אבל אין ספק שמעורבים בסיפור הזה אלמנטים שאנחנו לא בהכרח יכולים להסביר", מודה המנתח, "יש כאן חריגה ניכרת מהסטטיסטיקה. בתור מנתח אין סיפוק רב יותר מאשר לקבל מטופל עם גב מרוסק ולהביא אותו למצב שבו הוא הולך על הרגליים, אבל אני לא יכול לייחס את ההתאוששות המדהימה הזו רק לניתוח. יש פה אלמנט חזק מאוד של כוח רצון בלתי רגיל של המטופל ומזל. אילן הוא בולדוזר אמיתי".

   

  הפינוי לאחר התאונה ()
  הפינוי לאחר התאונה

   

  חש אסיר תודה

  השיקום שעבר אילן בבית החולים "שיבא" שבתל השומר עד לשחרורו לפני כשבועיים היה סיזיפי ביותר. "אם היו נותנים לי שעתיים פיזיותרפיה, אני הייתי עושה שלוש שעות", מגולל אילן, "אחרי שהצלחתי לשלוט על רגל אחת אמרתי לעצמי 'יפה, עכשיו תנסה להזיז את הרגל השנייה'. המוטיבציה שלי להשתקם הייתה עזה". אילן מוסיף כי "היום אני מצליח לעמוד בכוחות עצמי, לשב וללכת בעזרת הליכון".

   

  "המצב הגופני שלי רחוק מלהיות מושלם", מבהיר אילן, "אני עדיין נכה בשיעור של 100 אחוז, אבל בינואר ציינתי יום הולדת. בערב יצאתי לחגוג במסעדה בכוחות עצמי עם בת הזוג שלי. מבחינתי זו זכות אדירה. אני חש אסיר תודה על שלושה דברים: שנשארתי בחיים לאחר התאונה, שאני מסוגל להזיז את הרגליים ושיש לי משפחה ובת זוג שתומכים בי. כשמסכמים את כל זה אני בהחלט מרגיש אדם בר מזל".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: באדיבות המצולם
  מרגיש בר מזל. אילן מיטל
  צילום: באדיבות המצולם
  צילום: דוברות ביה"ח בילינסון
  ד"ר אמיר אמיתי
  צילום: דוברות ביה"ח בילינסון
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים