שתף קטע נבחר

הרופאים הצליחו לרפא נזק מוחי בטיפול בתא לחץ

ילדה שטבעה בבריכה וסבלה מנזק מוחי נרפאה כמעט לחלוטין בזכות טיפול בתא לחץ. סריקות ה-MRI הראו תיקון כמעט מוחלט של הפגיעה המוחית

  

צפו בילדה לאחר הטיפול:

 

 

פריצת דרך היסטורית: מדענים הצליחו לתקן את הנזק במוחה של ילדה שטבעה בבריכת שחייה ושהתה מתחת למים 15 דקות, באמצעות טיפול בתא לחץ. לאחר כחודשיים היא חזרה ללכת ולדבר. הממצאים פורסמו בכתב העת Medical Gas Research.

 

הטביעה התרחשה בפברואר 2016: עדן קרלסון בת השנתיים נפלה לבריכת השחייה המשפחתית ושהתה במשך 15 דקות מתחת למים כשהטמפרטורה הגיעה ל-5 מעלות צלזיוס.

 

היא עברה החייאה ממושכת ואושפזה בבית החולים במשך למעלה מחודש כשהיא אינה מגיבה לשום גירוי. סריקות המוח שבוצעו לה הראו נזק עמוק בחומר האפור של המוח, ואיבוד תאים בחומר הלבן.

 

בניסיון לתקן את הנזק המוחי, מדענים מבית הספר לרפואה בניו אורלינס וצפון דקוטה החלו לטפל בה בשני סוגי טיפול חמצן: האחד מהם כלל טיפול בתא לחץ בו רמות החמצן שניתנות דומות לאלה שבגובה בפני הים, וטיפול בתא לחץ כאשר היא מקבלת חמצן בלחץ גבוה מזה של האטמוספרה, בתוך תא מיוחד.

 

חמישים וחמישה ימים לאחר תאונת הטביעה, הרופאים החלו בטיפול בתא הלחץ במשך 45 דקות פעמיים ביום. הטיפול הפך אותה לעירנית יותר, היא הפסיקה להתפתל, החלה לצחוק ולהניע את ידיה ורגליה. החוקרים הבחינו גם בתנועות העיניים ודיבור חלקי.

 

לאחר 78 ימים, עדן החלה בטיפול בתא לחץ, במינון של 45 דקות 5 פעמים בשבוע למשך ארבעה שבועות. לאחר 10 טיפולים, אמה סיפרה כי היא כמעט חזרה לתפקוד מלא. לאחר 39 טיפולים בשילוב טיפולי פיזיותרפיה, עדן הצליחה ללכת מחדש ודיבורה חזר להיות תקין. יכולותיה הקוגניטיביות השתפרו ותפקודה המוטורי חזר להיות כמו זה של לפני התאונה.

 

סריקות MRI שבוצעו חודש לאחר טיפול תא הלחץ האחרון הראו תיקון כמעט מוחלט של הנזק המוחי שהודגם בפעם הראשונה. החוקרים מאמינים שהטיפול בחמצן בשילוב יכולת התיקון וההתפתחות המוחית המהירה שלה כילדה, שפעלו גנים וסייעו להפחתת התהליכים הדלקתיים במוח, מה שאיפשר למוחה להתאושש.

 

החוקרים הסבירו כי יידרשו מחקרים נוספים כדי להוכיח שהטיפול בתא לחץ אכן מתקן נזקים מוחיים, אולם הם הוסיפו כי מדובר בטיפול רפואי בעל רמת סיכון נמוכה, שעשוי לסייע להחלמתם של נפגעי טביעה.

 

תא לחץ. ( ) ( )
תא לחץ.

 

כך פועל תא לחץ

תא לחץ הוא חדר דמוי גליל העשוי פלדה ובו מקומות ישיבה. מעל כל מושב תלויה מסיכה לנשימת חמצן ומצלמות במעגל סגור המאפשרות ניטור של פנים התא ופיקוח צמוד על היושבים בו.

 

לתוך התא מוזרם חמצן טהור בלחץ הגבוה מהלחץ האטמוספרי. בצורה כזו ניתן להעלות את מינוני החמצן בדם וברקמות לערכים הגבוהים עד פי 20 מהערכים הנורמליים.

 

התוצאה היא העלאת כמות החמצן המגיע לרקמות דרך מערכת הנשימה. בעקבות כך, נוצרות תגובות פיזיולוגיות בגוף המגבירות את תהליכי הריפוי במצבי חולי שונים.

 

בין היתר, החמצן העשיר בלחץ הגבוה משפר את תפקודי הכדוריות הלבנות במלחמתן נגד הזיהומים, ועל פי ההערכות בכך הן מסייעות לדיכוי טוב יותר של זיהומים חיידקיים ונגיפיים. הטיפול בחמצן גם מזרז תהליכי ריפוי בזיהומים כרוניים בעור ובעצמות.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנזק המוחי תוקן. עדן קרלסון
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים