שתף קטע נבחר

שיר ארץ: בתי ספר שדה מחרמון ועד אילת

כיום הם כבר חלק מהנוף התיירותי של ישראל, אבל בעבר לא היו מובנים מאליהם: זהו סיפורם של בתי ספר שדה של החברה להגנת הטבע

"בית ספר חדש, שונה מכל מה שידענו עד כה; קירותיו - קניונים ומצוקים, תקרתו - שמיים של כל עונות השנה, רצפתו - אבנים וחול, שבילים ומעיינות" (ד"ר אורניה ינאי)

 

במילים אלו, נוסח חזון מוסד ייחודי שצמח בשנות ה-50 במדינת ישראל הצעירה מרובת האתגרים. תוך כדי התמודדות עם גלי עליה, בעיות ביטחון, תעסוקה ומים מדינת ישראל החלה במפעל התיישבותי גדול במרחבים גדולים של פריפריה ומרכז, חקלאות ותעשיה. באותם שנים הקימו קבוצה של "משוגעים" לדבר מוסד ייחודי - בית ספר שדה. חזונו נקבע בהתאם למילים שהוזכרו לעיל, בו נוצרת ההזדמנות החד פעמית למפגש שבין האדם לטבע בנופי ארץ בראשית של מדינה בראשית פיתוחה.

הקמת בתי ספר שדה לא נולדה בחלל ריק. מקימי החברה להגנת הטבע הגו את הרעיון של למידה והכרות עם הטבע בדרך בלתי אמצעית וכך עלה הרעיון של בית ספר שדה.

בית ספר שדה עין גדי היה הראשון שהוקם ברוח זו. בבית ספר שדה לומדים על הטבע בתוכו ולא בכיתה, בדרך בלתי אמצעית תוך דפדוף בנוף ולא בספרים זהו מפעל ערכי ייחודי, באזורים בהם קיימת חשיבות לאומית לשימור ערכי טבע נוף וסביבה, מורשת ארץ ישראל והעם היהודי בת אלפי שנים, מתוך מגמה להנחיל ערכים אלו לילדים בני נוער ושאר אוכלוסיית ישראל, וליצור זיקה ערכית רגשית לעברה ותולדותיה של ארץ ישראל, ומתוך כך להיות מעורבים בהווה ולהשפיע על העתיד. בתי ספר שדה הינם יצירה ייחודית בישראל ובעולם כולו והם משקפים את המהות של הקשר אל ארץ ואל הישראליות עצמה.

 

אלפי אתרי מורשת

ברוח זו, ובתבנית בית ספר שדה עין גדי הוקמו במעלה הדרך, לאורך שנותיה של מדינת ישראל בתי ספר שדה נוספים בצפון ובדרום, לחופי הים התיכון ובמזרח. ביחידות אלו הוקמו מערכי הדרכה ומדריכים שונים הובילו ציבור רחב לטיול והכרות עם נופי הארץ. בצד הדרכות בנושא טבע וסביבה נפרצו שבילים ונחקרו מקומות חדרים ובתי ספר שדה הפכו לחוד החנית של הכרות אינטימית עם שבילי הארץ ופריצות דרך מחקריות בתחום זה. מאות אלפי המטיילים שהובלו על ידי מדריכי החברה להגנת הטבע נחשפו למאות ואלפי אתרי מורשת האדם מערים קדומות ואתרים ארכיאולוגיים דרך בתי כנסת קדומים, כנסיות ומנזרים לצד פסיפס אנושי מרתק של תרבויות, דתות, אוכל ומוסיקה.

לאורך שנות ההקמה והפעילות הענפה, הובילה החברה להגנת הטבע שורה של מאבקים לשימור הטבע והסביבה. חלק מן המאבקים האלו הפכו לאירועים מכוננים בציבוריות הישראלית. 'צא לנוף ואל תקטוף' היה קמפיין מוצלח לשימור פרחי הבר בישראל, קמפיין שהפך לסמל ובו שינוי התנהגות בציבור הישראלי אחרי פיתוח מודעות לשמירה על פרחי הבר.

 

עם השנים, הובילה החברה להגנת הטבע עם בתי ספר שדה ברחבי הארץ פעילות ציבורית ומקצועית מגוונת המקדמת שמירה על הסביבה הטבעית והעירונית, על מרחבים ירוקים ופתוחים לרווחת כולנו.

 

לצד הפיתוח החינוכי וההדרכתי לא נפקד מקומן של האכסניות כרשת אירוח של החברה להגנת הטבע. שילוב של פשטות ישראלית עם חווית אירוח ייחודית העניקה לבתי ספר שדה קהל נאמן המתרגש כל פעם מחדש מהמפגש הבלתי אמצעי עם הנוף והטבע. בבתי ספר שדה ניתן הדגש על חיבור טבעי לסביבה הקרובה ולנופים המקומיים. הגינון מתבסס על עולם הטבע ומערכת של שבילים נפרצה וסומנה מבתי ספר שדה והלאה את המרחב. שכאתה לן עם משפחתך בבית ספר שדה בדרום או בצפון, אדריכלות המקום מחברת אותך לחוויית טבע ייחודית ומקומית המרגשת את המבקרים כל פעם מחדש. חינוך ארוך טווח לידיעת ואהבת הארץ נעשה דרך המפגש של המטייל עם בתי ספר שדה במרחבים הגיאוגרפיים המקומיים. מעבר למפגש החברה להגנת הטבע מפעילה רשת חינוך סביבתי, חוגי סיירות וטבע ומערך טיילות חינוכית יוצרים שלל חוויות משותפות, מקנים ידע רב ומפתחים אחריות סביבתית וחברתית בקרב ילדים ובני נוער. הפעילות המשותפת למען הטבע והסביבה יוצרת דור צעיר מחובר לארץ ולאהבתה, מחנכת לאחריות אזרחית ומפתחת מנהיגות מקומית של בני נוער ומבוגרים בכל הארץ.

 

להעביר את הידע

מתוך תפיסה ייחודית זו של בית ספר שדה, יזמה החברה בשנות האלפיים קהילות שונות בכל רחבי הארץ וקורת לציבור להפעיל את מעורבותו בסביבתו הקרובה. מומחים מקצועיים של החברה להגנת הטבע פועלים בתוך הקהילות ובבתי ספר שדה לייזום ושינוי תוכניות פיתוח באופן השומר על זכויות הציבור, בריאותו ואיכות חייו. המומחים המקצועיים ואנשי הקהילה שלנו פועלים ביחד עם הציבור למניעת תכנון הפוגע בזכויות הציבור, בריאותו ואיכות חייו ולסיכול פיתוח הנובע ממעורבות יתר של בעלי הון במערכת הפוליטית והשלטונית. פעילויות אלו נעשות ע"י מהנדסים ומתכננים, אנשי חינוך וקהילה, פעילים, משפטנים, צוותי תקשורת והסברה, כולם אנשי החברה להגנת הטבע.

החברה להגנת הטבע מאפשרת לכל אחד להיות מעורב בשימור הטבע והסביבה וליהנות ממגוון פעילויות פנאי בטבע. מדריך הטיולים "ירוק" של החברה להגנת הטבע מציע לכלל הציבור אפשרויות רבות להתחבר לטבע בפעילויות פנאי, טיילות ואירוח בכל רחבי הארץ.

בתי ספר שדה מציעים לכם מפגש בצפון הארץ - בביס שדה הר מירון - מפגש עם מרחבי החורש הים התיכוני ההררי, עצים ותיקים עם מעיינות בנופי הגליל העליון, בבית ספר שדה חרמון תפגשו את ארץ פלגי המים של מורדות החרמון וצפון רמת הגולן ובקצרין ניפגש עם מרחבי רמת הגולן ואתריו הארכאולגיים. לאוהבי הים שבניכם נציע חוויה חופית וימים בביס שדה אכזיב שאנשיו יפגישו אתכם עם אתרי מורשת משולבים באתרי טבע חופיים ייחודיים. מי שיבחר להדרים ייהנה ממגוון נופים מדבריים כמו ביס שדה עין גדי לחופי ים המלח בסמיכות לאתרי מורשת מרגשים – מצדה ובתי כנסת הקדום בעין גדי. בבית ספר שדה חצבה – שמורת שיזף ובה מגוון ביולוגי ייחודי של בעלי חיים וציפורים. נופי ארץ המכתשים הם הנוף הניבט מבית ספר שדה הר הנגב ובאילת – מול חוף אלמוג והשונית הצפונית ביותר בעולם נמצא את חדרי האירוח וצוות ההדרכה של ביס שדה אילת.

 

הכותב הוא סמנכ"ל חינוך וקהילה בחברה להגנת הטבע

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ללמוד על הנופים המדהימים של ישראל
מומלצים