שתף קטע נבחר

בשל המתיחות: 5 גדודים ישמשו כוח כוננות בסופ"ש

על רקע המתיחות והמהומות בירושלים ולקראת תפילות יום שישי, התקיימה הערכת מצב מטכ"לית והוחלט לתגבר את הכוחות. היום עצרה המשטרה ארבעה תושבי מזרח ירושלים שנתפסו עם בקבוק תבערה מוכן לשימוש

דריכות בהר הבית (צילום: מתי עמר/TPS) (צילום: מתי עמר/TPS)
דריכות בהר הבית(צילום: מתי עמר/TPS)

צה"ל הודיע היום (ה') כי בהערכת מצב מטכ"לית שהתקיימה הוחלט כי חמישה גדודים ישמשו כוח כוננות ביהודה ושומרון לקראת יום שישי, זאת על רקע המתיחות בהר הבית. ההחלטה הסופית על שחרורם תתקבל לאחר הערכת מצב נוספת שתתקיים מחר. 

 

מאז הפיגוע ביום שישי שעבר נמנעו בצה"ל מתגבור הכוחות ביהודה ושומרון. כעת הוחלט להעמיד בכוננות אלפי חיילים בשל חשש שהמהומות סביב הר הבית יתפשטו לאיו"ש. חמישה גדודים, ובהם גם מחטיבת הנח"ל שנמצאת באימון, ישמשו כעתודת כוחות תגבור לחטיבות המרחביות של אוגדת איו"ש, בעיקר לחטמ"רי בנימין, עציון ויהודה שמצפון ומדרום לבירה. לא מן הנמנע שחלקם ישוחררו מחר, בהתאם להערכת מצב שתיערך בצה"ל.

 

המהומות בירושלים, השבוע (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המהומות בירושלים, השבוע(צילום: AFP)

ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה, קרא לפלסטינים לצאת מחר לאחר תפילות יום השישי למחאות נרחבות שמטרתן לתמוך במסגד אל-אקצא. "מחר יהיה נקודת מפנה חשובה בהגנה על מסגד אל-אקצא ואנו נצא המנצחים. התוכניות הישראליות בנוגע לאל-אקצא לא יבוצעו. מדובר בקו אדום, אתם מציתים את האש. אנו קוראים ליום זעם וגיוס כללי של העם הפלסטיני וכל האומה הערבית במסגרת המערכה להגנה על ירושלים ואל-אקצא", אמר הנייה בנאומו.

 

דובר חמאס, פאוזי ברהום פרסם גם הוא הודעה מצולמת בה טען כי מסגד אל-אקצא נתון תחת מתקפה חמורה מצד ישראל. וציין כי מונעים מהמוסלמים להתפלל בו. במקביל, מופץ ברשתות החברתיות בשעות האחרונות סרטון של חמאס הקורא לצעדות לעבר מוקדי החיכוך עם כוחות צה״ל בגדה.


המשבר החריף בהר הבית ממשיך להתעצם אחרי עימותים שהתרחשו לאורך כל השבוע מאז נרצחו שני השוטרים האיל סתאוי וכמיל שנאן בפיגוע שביצעו שלושה מחבלים מאום אל-פחם. לפיכך גובר החשש מפני מהומות ביום שישי מאחר שהווקף הודיע כי כל המסגדים בירושלים ייסגרו ביום שישי הקרוב כדי לעודד מתפללים להגיע לאל-אקצה. על פי הווקף, תפילת הצהריים תיערך רק סביב מתחם הר הבית, והחלטה זו עלולה לגרור עימותים נוספים במתחם.

 

ראשי הווקף כבר הודיעו שהם מתנגדים להצבת המגנומטרים. "זו הפרה בוטה של הסטטוס קוו, ירדן צריכה להגיד שהיא מבטלת את כל ההסכמים עם ממשלת ישראל", אמר פחרי אבו דיאב, פעיל מרכזי בכפר סילוואן שבמזרח ירושלים. גם חמאס נערך להסלמה וקורא לפלסטינים לצאת לתהלוכות זעם בצהרי יום שישי אחרי התפילות ביהודה ושומרון, ברצועת עזה ובמזרח ירושלים.

הווקף הכריז על תפילות מחוץ למתחם ()
הווקף הכריז על תפילות מחוץ למתחם

ליאור אקרמן, לשעבר בכיר בשב"כ, אמר הבוקר לאולפן ynet כי מי שרוצה לאיים בעימות דמים לא צריך תירוץ. "מי שיש לו אינטרס לאיים עלינו בעימותי דמים ימצא את התירוץ לכך, בין אם בהצבת מגנומטרים ובין אם בתירוצים אחרים", הסביר. "ברור שברגע שמציבים מגנומטרים זה הופך לנפיץ כי הגורמים האיסלאמיים הקיצוניים והמסיתים נתפסים בזה כדי לאיים בעימותים. אם אפשר היה למצוא פתרון אבטחתי ראוי שלא יעורר עימותים אז אני בהחלט בעד. אני לא יודע אם הפתרון של לחלק את האוכלוסייה לפי גיל הוא מעשי. המגנומטר הוא לא מכשיר פלא, זה נכון, אבל חייבים למצוא פתרון אבטחתי הרמטי שלא יאפשר הכנסת אמצעי לחימה".

 

לדבריו, מה שנכון למדינה הוא הפתרון הטוב ביותר, בין שמדובר במגנומטר ובין שמדובר באמצעי אחר. "צריך לאבטח את המקום הזה בצורה מקסימלית. זה אינטרס מוסלמי הרבה לפני שהוא אינטרס יהודי", אמר אקרמן. "המשמעות היא כן להציב מגנומטרים ולא לאפשר לאף אדם להיכנס לשם עם אמצעי לחימה. יש לקבוע סידורי ביטחון הנכונים לנו. כמו שנכנסים למקום הקדוש ביותר ליהודים, הכותל, אין שום בעיה גם בהר הבית, ואם זו ההחלטה הנכונה ביטחונית זה מה שצריך להתבצע".

 

 

ח"כ מסעוד גנאים (הרשימה המשותפת) טען כי המוסלמים רואים במגנומטרים קביעת עובדות מצד ישראל במקום הכי רגיש. "זה שטח שלדעתנו הוא כבוש", אמר לאולפן ynet. "זו הגבלה. כל מוסלמי שרוצה להיכנס להתפלל צריך להיכנס בכבוד ולא בדרך הזו, ואל תגידו לי שיש מגנומטרים גם במוסד ביטוח לאומי ובקניון, מסגד אל-אקצא זה לא עוד מקום, זה המקום הרגיש ביותר, אפילו הייתי אומר בעולם. כולם נגד הכנסת כל כלי נשק למסגד אל-אקצא ונגד השימוש במאבק מזוין או בנשק או בשפיכות דמים במאבק הצודק שלנו נגד הכיבוש או נגד אפליה או נגד גזענות. המתחם של מסגד אל-אקצא מרושת במצלמות, לכן אין צורך במגנומטרים".

 

לדבריו, ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא האחראי. "ביום שישי יגיעו לשם עשרות אלפי אנשים. מי שלא יסיר את המגנומטרים הוא שאומר: אני רוצה עימות דמים, והאחראי הוא ממשלת ישראל", אמר ח"כ גנאים. "אני לא מאיים, אנחנו נעמיד דברים על דיוקם, אנחנו הקורבן, של כיבוש ושל השתלטות על מקום קדוש לנו. ממשלת ישראל, ראש ממשלת ישראל הוא אחראי לעימות. אנחנו לא קוראים לעימות או לשפיכות דמים, לא רוצים את זה בכלל, מי שמתעקש לשנות את המצב בשטח הוא שרוצה לזמן עימותים".

 

מה שאתה אומר בלי קשר לדת או לאום, אתה אומר שאם לא יסירו מגנומטרים יהיה עימות דמים.

"זו עובדה שאני לא רוצה אותה ואני חושב שעמדת השב"כ גם מבטאת את העמדה הזאת כי הם יודעים שאם לא יוסרו המגנומטרים יהיו עימותים שם. מדברים על עובדות. אנחנו לא רוצים עימותים ושפיכות דמים, רוצים שמסגד אל-אקצא יהיה מקום של שלום ולא מלחמה".

 

אתה לא חושב שעדיף לנסות להרגיע ולא להלהיט את הרוחות?

"אני קורא לציבור המאמין שלי ללכת לשם ולהתפלל ולמלא את הזכות שלו ולהיות שם, זה מה שאני אומר להם. מי שאמור להסיר את האיום הזה של עימות ושפיכות דמים זה ממשלת ישראל ולא אני, עם כל הכבוד".

 

בקבוק התבערה שנתפס בירושלים (צילום: דוברות המשטרה) (צילום: דוברות המשטרה)
בקבוק התבערה שנתפס בירושלים(צילום: דוברות המשטרה)
 

בתוך כוח מסרה המשטרה כי ארבעה תושבים ממזרח ירושלים נעצרו היום ובתוך הרכב שלהם נמצא בקבוק תבערה מוכן לשימוש עם חומר דליק ובד. הם הועברו לחקירה ביחידה המרכזית. מוקדם יותר נעצרו שישה אחרים בחשד להשתתפות בהפרות הסדר סביב הנעשה בהר הבית.

 

במשטרה אומרים כי הבחינו בארבעה יושבים בתוך רכב בדרום העיר. השוטרים התקרבו אליהם והבחינו כי הנוסע ליד הנהג מסתיר משהו מתחת לכיסאו. בחיפוש שנערך נמצא בקבוק התבערה. מעצרם של הארבעה הוארך.

 

מוקדם יותר, כאמור, נעצרו שישה תושבים ממזרח ירושלים בחשד להשתתפות פעילה בהפרות סדר סביב המתרחש בהר הבית. מדובר בחמישה תושבי שכונת עיסוואיה ואחד מאבו טור. הם חשודים במעורבות ישירה ופעילה בהפרות הסדר האלימות שאירעו במהלך הימים החולפים מאז הפיגוע בשישי האחרון בהר הבית, שבו נרצחו השוטרים האיל סתאוי וכמיל שנאן.

 

במהלך הפרות הסדר יודו אבנים, הושלכו בקבוקי תבערה ונורו זיקוקים בכינון ישיר לעבר השוטרים. החשודים שנעצרו זוהו על ידי הכוחות כמעורבים בהתפרעות. הם יובאו בהמשך בפני בית המשפט להארכת מעצרם. "משטרת ישראל לא תאפשר קיומן של הפרות סדר אלימות ומסכנות חיים של אזרחים ואנשי כוחות הביטחון, ותפעל לאתר לעצור ולהביא לדין כל מי שהיה מעורב בכל דרך בהפרות הסדר", נמסר מהמשטרה.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתי עמר/TPS
דריכות בהר הבית
צילום: מתי עמר/TPS
מומלצים