שתף קטע נבחר

מכרו דלק מהול ויפצו את הציבור באספרסו או מים מינרליים

הסדר פשרה בייצוגית נגד חברות דלק שנחשדו במהילה: חברת דלק תפצה צרכנים בכוס קפה ובקבוק מים. אם ההסכם יתקבל, הפיצוי יחולק בכ-150 תחנות ורק בתנאי שהלקוחות יקנו אצלה 10 ליטר דלק לפחות. חברות נוספות שנתבעו יחלקו גם עץ ריחני, וילון צד לרכב או עיתון יומי. גובה התביעה המקורי: 554.4 מיליון שקל. גובה הפשרה: 2 מיליון שקל

כוס קפה תמורת דלק מהול? זה הסדר הפשרה בייצוגית: חברות דלק שנחשדו במהילת דלק יפצו צרכנים ב-3-1 מוצרים במתנה בלמעלה מ-150 תחנות דלק (חברת דלק מפעילה כ-250 תחנות דלק. מחזור המכירות שלה ב-2016 עמד על 450 מיליון שקל) וכן בשתיים מתוך שלוש תחנות יהב: בירושלים, בצומת מכר ובצומת עמיעד. גובה התביעה המקורי: 554.4 מיליון שקל. גובה הסכם ההפשרה: 2 מיליון שקל.

 

הסכם הפשרה הוגש לבית-המשפט המחוזי בתל אביב יפו. התביעה הוגשה על כך שלפני כ-10 שנים, תחנות דלק מכרו דלק מהול באזור ירושלים, במשך למעלה מ-3 שנים וכן כיילו מונים של משאבות דלק, באופן שהכמות שסופקה בפועל היתה נמוכה יותר מזו הנחזית. הפרשה נחשפה על-ידי משטרת ישראל ונפתח הליך פלילי. במקביל, הוגשה בקשה לתביעה ייצוגית. 

הסכם הפשרה מתנה את קבלת הפיצוי בקניית דלק  (צילום: יוגב אטיאס) (צילום: יוגב אטיאס)
הסכם הפשרה מתנה את קבלת הפיצוי בקניית דלק (צילום: יוגב אטיאס)

 

אחרי שלושה חודשים: שני מוצרים חינם, או שלושה מוצרים חינם

במסגרת ההסכם נכללו כל אזרחי ישראל שתדלקו בתחנות הדלק הרלוונטיות. לפי ההסכם, החל מ-30 יום לאחר שיינתן פסק הדין שייאשר את הסדר הפשרה, כל מי שיתדלק בכל אחת מהתחנות בהן תינתן "הטבת דלק", זכאי יהיה לקבל באותה תחנה, בכפוף לתדלוק של 10 ליטר לפחות של דלק, מכל סוג, את אחד המוצרים הבאים כמתנה: כוס אספרסו קצר או ארוך, או בקבוק מים מינרליים אישי בנפח 0.5 ליטר של סן בנדטו או נביעות או מי עדן.

 

ההטבות האלה יחולקו על-ידי דלק, עד ששוויין הכולל יגיע ל-1 מיליון שקל, כולל מע"מ. אם לא יחולקו הטבות בשווי זה, בתוך שלושה חודשים מהמועד הקובע, המתדלקים (בכמות של 10 ליטרים לפחות), יקבלו בחינם שניים מהמוצרים הללו (קפה ובקבוק מים מינרליים).

 

אם לא יחולקו הטבות בשווי של מיליון שקל כאמור בתוך שישה חודשים מהמועד הקובע, תתרום חברת דלק את שווי יתרת ההטבות למטרה ציבורית שתסוכם עם התובעים ועם בית המשפט.

 

שווי ההטבה עומד על פחות מ-20 שקל ויחושב לפי מחירי רשת מנטה בעת חוקתם, אך מותר יהיה למנטה לשנות את המחירון לפי שיקול דעתה. דלק תציג מודעות בכל אחת מתחנות הטבת הדלק המבהירות כי מדובר בפיצוי במסגרת תובענה ייצוגית.

 

יתר תחנות הדלק יחלקו לכל לקוח, בכפוף לתדלוק של 10 ליטרים לפחות של דלק מכל סוג שהוא, שניים מהמוצרים הבאים: כוס קפה אספרסו קצר/ארוך; קפה שחור; כוס תה; בקבוק מים מינרליים אישי בנפח חצי ליטר; עץ ריחני לרכב; וילון צד לרכב; עיתון יומי שאינו מחולק חינם; ידיעות אחרונות בימי ו'.

 

גם במקרה זה, ההטבות יחולקו עד ששוויין יגיע ל-1 מיליון שקל. אחרי שלושה חודשים אם לא יגיעו לשווי הסכום הזה יחולקו שלושה מוצרים מתוך הרשימה, כשתחנות הדלק רשאיות להחליף אותם במוצרים אחרים. אחרי תשעה חודשים אם לא יחולקו מוצרים בסכום זה – תיתרם שארית הסכום לצדקה.

 

הוצע כי שלושת משרדי עורכי הדין של התובעים, משרד עו"ד רם גורודיסקי, משרד עו"ד רון ומשרד עו"ד טמיר, יקבלו 310 אלף שקל בתוספת מע"מ, שלושה מהתובעים יקבלו 25 אלף שקל כל אחד ושניים נוספים יקבלו 37 אלף שקל.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים