שתף קטע נבחר

מבצע צבאי: חיזבאללה וסוריה נגד מורדים בגבול לבנון

חיזבאללה מנסה להכריע את כוחות המורדים ודאעש שהתרכזו בערסאל שבגבול לבנון-סוריה. צבא לבנון טרם הכריז על פעולה, אך על פי דיווחים הקצה 4,000 חיילים. "אמנסטי": המבצע עלול לסכן את חייהם של 100 אלף פליטים סורים

 

 

חיזבאללה דיווח הבוקר (ו') כי המבצע הצבאי לכיבוש הרי ערסאל ואל-קלמון בגבול סוריה לבנון מידי "החמושים הטרוריסטים" החל. ככל הידוע מדובר ברצועת הגבול האחרונה שנותרה בידי הגוף לשחרור א-שאם, שמורכב משלוחת אל-קאעידה לשעבר, ג'בהת א-נוסרה וככל הנראה גם מחמושים בשורות ארגון ה"מדינה האיסלאמית".

 

בהסברה הצבאית של חיזבאללה עדכנו כי הארגון כבר החל בהפגזה ארטילרית לעבר העמדות של החמושים, ככל הנראה גם מהצד הסורי וגם מהצד הלבנוני. ההתקפה, כך נמסר, יצאה משני צירים. הראשון מהעיירה פליטה הסורית לעבר העמדות של ג'בהת א-נוסרה בחלק המערבי של אל-קלמון, והשני - מהרי הרכס המזרחי של לבנון בדרום הר ערסאל לעבר הביצורים של "ג'בהת א-נוסרה" בצפון ומזרח הר ערסאל.

 

גורם ביטחוני לבנוני אמר הבוקר לרשת אל-ג'זירה, בניגוד לתחזיות, שצבא לבנון לא ייקח כרגע חלק בקרבות בגבול סוריה-לבנון ושהוא ייכנס לתמונה, אם החמושים יסתננו לאזור העיירה ערסאל.

חיזבאללה מלווה פליטים באזור ערסאל (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חיזבאללה מלווה פליטים באזור ערסאל(צילום: רויטרס)
 

מפת האזור: ריכוזי החמושים מסומנים אדום  ()
מפת האזור: ריכוזי החמושים מסומנים אדום

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

השבוע נתן ראש ממשלת לבנון, סעד אל-חרירי, אור ירוק לצבא לבנון להתחיל במבצע מחושב מהצד הלבנוני והבהיר כי אין תיאום בנושא עם צבא אסד. אולם המשטר הסורי הגביר בימים האחרונים באופן משמעותי את התקפותיו האוויריות על אותו אזור.

 

גורם צבאי אמר השבוע לרשת סקיי בשפה הערבית כי 4,000 חיילים מצבא לבנון הוקצו למבצע המדובר, אף שטרם הוכרז עליו מצדו של צבא לבנון. כוחותיו רק העלו את רמת הכוננות באזור הגבול עם סוריה, ובמיוחד בעיירה ערסאל כדי למנוע הסתננות של חמושים לתחומה. 

 

הרי ערסאל נמצאים בין סוריה ללבנון. הם הפכו בשנים האחרון לבסיס המבצעים של הארגונים החמושים שנלחמים נגד המשטר הסורי ושותפיו. ב-2014 הם הצליחו להשתלט לזמן קצר על העיירה עצמה, בשטח הלבנוני. אך עדיין נותרה להם עד היום מובלעת שחודרת גם לשטח הלבנוני באזור ההרים. לאור הרגישויות סביר להניח שחיזבאללה יתרכז יותר במבצע מהצד הסורי ואילו צבא לבנון יכתיב את הטון בצד הלבנוני.

 

בארגון "אמנסטי אינטרנשיונל" הזהירו השבוע שהמבצע הצפוי באזור ערסאל בצפון מזרח לבנון עלול לסכן את חייהם של 100 אלף פליטים סורים ששוהים באזור במחנות פליטים. בהודעה קרא הארגון לצבא לבנון להגן על חייהם של הפליטים הסורים בדומה להגנה על חייהם של הלבנונים, להקל על הפינוי שלהם בעת הצורך ולתת לארגוני סיוע וארגונים רפואיים להיכנס לאזור בעת הצורך.

 

לאחרונה עלה לשיא מפלס המתיחות בין צבא לבנון לבין הפליטים הסורים, אחרי כמה פשיטות אגרסיביות של צבא לבנון על מחנות הפליטים במסגרת "המאבק בטרור". בפשיטות אלה נעצרו מאות פליטים סורים והוטחו האשמות בצבא לבנון, ולפיהן כמה מהעצורים מתו בכלא כתוצאה מעינויים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
כוחות חיזבאללה בשטח
צילום: רויטרס
מומלצים