שתף קטע נבחר

הקבינט דן שעות בסוגיית הר הבית והחליט לגלגל האחריות על המשטרה

לאחר דיון לילי ארוך החליט הקבינט "להסמיך את המשטרה לקבל כל החלטה" בנושא המגנומטרים בירושלים. עם זאת, במשטרת מחוז ירושלים אומרים כי הדרג המדיני היה זה שהורה על הצבת המגנומטרים והוא זה שיחליט על הסרתם אם ירצה. דוברת המשטרה: "הקבינט החליט על השארת המגנומטרים". אלפי שוטרים מאבטחים והוגבלה כניסת גברים לגיל 50

 

המגנומטרים שהוצבו בכניסות למתחם הר הבית נותרו עומדים גם הבוקר (ו') בצל החשש למהומות גדולות בתום תפילות יום השישי. הקבינט החליט הלילה בתום דיון ארוך להסמיך את המשטרה לקבל את ההחלטה בנושא, אך במשטרת ירושלים אומרים כי הדרג המדיני יהיה זה שיחליט אם להסיר אותם. ynet העביר הבוקר שידור חי מירושלים.

 

דוברת המשטרה, ניצב-משנה מירב לפידות, אמרה במשדר המיוחד הבוקר ב-ynet כי "הקבינט החליט שהמגנומטרים יישארו בכניסות להר הבית". במחוז ירושלים אמרו כי החלטת המגנומטרים היא של הדרג המדיני והוא זה שיחליט גם על עניין הסרתם. עוד אמרו במחוז כי מפקד המחוז, ניצב יורם הלוי, החליט החלטות מבצעיות ופריסת הכוחות.

מונעים מגברים מתחת לגיל 50 להיכנס להר הבית במסגרת ההגבלות (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
מונעים מגברים מתחת לגיל 50 להיכנס להר הבית במסגרת ההגבלות(צילום: אלי מנדלבאום)

אבטחה כבדה סביב הר הבית (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
אבטחה כבדה סביב הר הבית(צילום: אלכס קולומויסקי)

 (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

 (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

שער האריות, ירושלים (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
שער האריות, ירושלים(צילום: אלכס קולומויסקי)

 (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)
 

"זו החלטה של הקבינט והם השאירו את המגנומטרים", אמרה נצ"מ לפידות. "אם נראה במקומות מסוימים שנוצר לחץ של מתפללים, אנחנו כן רוצים לאפשר להם להגיע להר הבית ואם אפשר להקל בהתאם להערכת מצב בסידורי הביטחון, אז זו סמכות שלנו להקל בכניסה ולהתאים את אמצעי הביטחון בהתאם להערכת מצב".

 

את אומרת שבמפורש הקבינט אמר שהמגנומטרים נשארים ואם הכול יהיה בסדר אתם תקלו על הכניסה?

 

"למיטב הבנתי זו הייתה החלטה שאמרה שהמגנומטרים נשארים ויש למשטרה את הסמכות להקל. אני חושבת שהבנו נכון את הודעת הקבינט". 

 

במסגרת אותן החלטות מבצעיות הוחלט על צעדים נוספים לקראת תפילות יום השישי, בהם הצבת אלפי שוטרים שיאבטחו את האזור. בין הצעדים שיינקטו הבוקר גם הגבלת גיל הכניסה לעיר העתיקה והר הבית לגברים מגיל 50 ומעלה. לנשים תותר הכניסה בכול גיל. כמו כן, רחוב סולטאן סולימאן ואגן העיר העתיקה ייחסמו לתנועת כלי רכב.

 

היערכות מוגברת של שוטרים בירושלים, הבוקר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
היערכות מוגברת של שוטרים בירושלים, הבוקר(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

מפקד המחוז הורה לכלל הכוחות הפועלים לשמור על כבוד המתפללים. "הר הבית, ככול המקומות הקדושים, פתוח ובטוח בהתאם לסטטוס קוו במקום. המשטרה מצפה מגורמי הנהגה ואישי ציבור לפנות לאנשיהם ולהוקיע ביטויי ומעשי הסתה ואלימות ומצפים כי יגלו אחריות ויפעלו להרגעת הרוחות", אמרו במשטרה.

 

עוד אמרו במשטרה כי "לא נאפשר לאיש להפר את הסטטוס קוו ולפגוע בקדושת המקומות הקדושים, בזכות הגישה אליהם, ובחופש הפולחן והדת".

כוננות הבוקר בירושלים (צילום: TPS) (צילום: TPS)
כוננות הבוקר בירושלים(צילום: TPS)

 (צילום: TPS) (צילום: TPS)
(צילום: TPS)

המשטרה לא אפשרה למתפללים להגיע לירושלים. הלילה בלטרון ()
המשטרה לא אפשרה למתפללים להגיע לירושלים. הלילה בלטרון
 

המשטרה עצרה לחקירה לפנות בוקר את ראש התנזים של פתח בירושלים, עדנאן ע'ית, ואת בכיר פתח בירושלים, חאתם עבד אלקאדר. הם נעצרו לחקירה בעקבות התבטאויות מסיתות בנוגע למשבר הר הבית וצפויים להשתחרר בתום חקירתם.

 

אמש נרשמו עימותים קשים בכניסות להר הבית. ראש הממשלה נתניהו קיים דיון הערכת מצב ביטחונית ולאחר מכן התכנס הקבינט המדיני-ביטחוני לדיון מיוחד על האפשרות להסיר את גלאי המתכות בכניסות להר הבית. בתום הדיון הוחלט "להסמיך את המשטרה לקבל כל החלטה" בנושא. בהודעה שפורסמה בתום הדיון נכתב: "ישראל מחויבת לשמור על הסטטוס קוו בהר הבית וחופש הגישה למקומות הקדושים. ישראל מחויבת לשמור על הביטחון של כל המתפללים והמבקרים בהר הבית. הקבינט הסמיך את משטרת ישראל לקבל כל החלטה, על מנת להבטיח את הגישה החופשית למקומות הקדושים, תוך שמירה על הביטחון והסדר הציבורי".

 

לפנות בוקר המשטרה עצרה באזור לטרון אוטובוסים שהובילו מתפללים ערביי ישראל שתכננו להגיע למסגד אל אקצה בהר הבית, ומנעה מהם כניסה לירושלים. האוטובוסים יצאו מיישובים ערביים בצפון ובמשולש.

 

שער האריות, אתמול ()
שער האריות, אתמול

עשרות נפצעו אמש בעימותים שפרצו בין מאות מתפללים לכוחות המשטרה בשער האריות בכניסה להר הבית. מתפללים ידו בקבוקי מים ואבנים על שוטרים ליד שער האריות. השוטרים הגיבו בירי רימוני הלם. כמה עשרות מפגינים נפגעו קל וטופלו במקום. המתפללים הבהירו שלא יעזבו את המקום עד שיסירו את גלאי המתכות, אך התפזרו בהמשך. מהמשטרה נמסר כי חמישה שוטרים נפגעו באורח קל במהלך פיזור מפרי הסדר בכביש מעלה מוטה גור.

 

מהמשטרה נמסר: "עם סיום התפילה החלו עשרות מתפללים שהיו במעלה מוטה גור לידות אבנים ולהשליך בקבוקי זכוכית לעבר השוטרים. הכוח פיזר את מפרי הסדר תוך שימוש באמצעים". הדיווחים על מניין הפצועים קל נעו בין 20 ל-42. הפלסטינים דיווחו כי בפצועים גם ארבעה פרמדיקים של הסהר האדום. בעיסאוויה יודו אבנים ובקבוקי תבערה ונורו זיקוקים בכינון ישיר לעבר כוח משטרה ומג"ב. הכוח פיזר את המתפרעים.


פורסם לראשונה 21/07/2017 07:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
אלפי שוטרים יאבטחו
צילום: EPA
מומלצים