שתף קטע נבחר

צילום: דובר צה"ל, יאיר שגיא

הטבח בחלמיש: אלפים ליוו למנוחות את בני משפחת סלומון

יוסף סלומון (70) ושני ילדיו חיה (46) ואלעד (35), שנרצחו בדקירות על ידי מחבל בזמן ארוחת שבת, הובאו למנוחות בבית העלמין במודיעין. אלפים הגיעו לחלוק להם כבוד אחרון

 

בבית העלמין במודיעין הובאו אחר הצהריים (יום א') למנוחות שלושת בני משפחת סלומון שנרצחו בערב שבת ביישוב חלמיש בבנימין. בזה אחר זה נטמנו קורבנות הפיגוע יוסף סלומון (70) ושני ילדיו חיה (46) ואלעד (35). אלפים הגיעו כדי לחלוק להם כבוד אחרון. הסבתא טובה סלומון, שנפצעה בפיגוע, הגיעה בניידת טיפול נמרץ והובלה בכיסא גלגלים אל סמוך לארונות בעלה ושני ילדיה.

 

בהלוויה השתתפו השרים יואב גלנט, אורי אריאל ואיוב קרא, יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג, חברי הכנסת מוטי יוגב, אורן חזן וסתיו שפיר, וכן יו"ר העבודה אבי גבאי ואלוף פיקוד מרכז רוני נומה. אחרי הקדיש נשאו הספדים מיכל סלומון, אשתו של אלעד שהחביאה את הילדים בזמן הפיגוע, והאחות אורית מרקוס.

 

אלעד סלומון התגורר באלעד ועבד כאיש מחשבים. הוא הותיר אחריו אישה וחמישה ילדים. חברו אסף סיפר: "אלעד היה אדם שמח והיה אבא מסור לחמישה ילדים. הוא לקח הפסקה מהעבודה כדי להיות עם התאומים שנולדו לפני כשנה, ואשתו חזרה לעבוד. הוא היה חברותי ואיש משפחה. הוא היה חובש כיפה אבל עם חברים חילונים כמוני, אישיות. תמיד היה כיף איתו. אלעד היה אדם מאוד מחובר לישראל, מלח הארץ. הוא היה אדם מתון, לא מתלהם, ולא אהב לדבר על פוליטיקה". 

 

חיה סלומון לימדה ב-18 השנים האחרונות בבית הספר הממלכתי-דתי לבנות "נועם המאירי" בלוד. רוב השנים היא חינכה תלמידות בכיתות א'-ב'. בשבוע שעבר התבשרה כי זכתה בתואר "המורה המצטיינת של לוד". היא הספיקה להיות נוכחת בטקס מצומצם שערכו לה בבית הספר, אך לטקס העירוני, שיתקיים בתחילת שנת הלימודים, היא כבר לא תגיע.

רן מנזילי, שנשוי לאחות של חיה, ספד לה: "לא זכית לבעל וילדים משלך. אך כולם יודעים שבנות רבות חינכת שנים רבות. חיה, בנות האלה הן בנותייך. היית כמו אימא בשבילן. הן אוהבות אותך כל כך כל כך. השנה קיבלת תעודה תעודת מורה מצטיינת. האמת היא שמגיעה לך תעודה נוספת, תעודת דודה מצטיינת ואוהבת. האחיינים שלך כל כך אהבו אותך ואת אותם".

 

נשיא המדינה ראובן ריבלין, שנאם בטקס האזכרה לזאב ז'בוטינסקי, התייחס לטבח בחלמיש: "לבנו, לב העם בישראל, יחד עם משפחת סולמון ועם בית חלמיש כולו בשעות קשות אלו. ברגעים כאלה של אבל וטלטלה הלב מחשב להישבר. אך לנציגי הציבור ולנבחריו אין את האפשרות לידום בעת הזו. את מעשי הטרור, את האלימות, בהר המקודש ליהודים ולערבים ומחוצה לו, יש לגנות בתקיפות ויש לבלום".

 

בטקס אמר ראש הממשלה נתניהו: "אנחנו בירושלים ולבנו בהלווייתם של בני משפחת סלומון במודיעין. ראינו בליל שבת מחזה קורע לב של טרור אכזרי, פרי שנאה תהומית חסרת רסן ליהודים. זה 100 שנים שאנו מתמודדים עם הטרור הרצחני ויכולים לו. הכאב עמוק, אבל שורשינו בארץ עמוקים יותר. הטרור מעולם לא ניצח אותנו והטרור לעולם לא ינצח אותנו. נמשיך לחזק את מדינתנו ונמשיך לבנות את ארצנו".

 

עומר אל-עבד, המחבל הפלסטיני שביצע את הטבח, יצא לפיגוע מהכפר קובאר שעה ו-40 דקות אחרי שפרסם פוסט פרידה בפייסבוק. אל-עבד הצהיר בפוסט כי הוא יוצא לפעולה משום שיהודים "מטמאים את אל-אקצה". הוא גמא מרחק של כ-2.5 קילומטרים, חדר ליישוב חלמיש למרות הגדר ההיקפית – וביצע את הרצח המשולש.

 

המחבל נשא עימו תיק שבו היו ארנק וספר קוראן, ובטרם קפץ מעל הגדר "טיהר" עצמו באמצעות התזת מים על גופו מבקבוק שנשא. זהו ביטוי דתי-קיצוני למעשהו - הוא חשב שלא ייצא בחיים מהפיגוע. כשהמחבל חצה את הגדר ההיקפית, הופעלה התרעה אלקטרונית, וכעת בודקים כוחות הביטחון מדוע הדבר לא הביא לסיכול הפיגוע. המחבל שהה ביישוב כרבע שעה מהרגע שבו חצה את הגדר ועד שחייל מיחידת עוקץ, שגר בבית השכן, שמע את הצעקות, מיהר למקום וירה בו.

 

בהכנת הידיעה השתתף קובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נרצחי הפיגוע, מימין: אלעד, חיה ויוסי סלומון
מומלצים