שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  ראש השב"כ למקורביו: הסרת המגנומטרים - הדבר הנכון לעשות

  ראש השב"כ, שהוזעק לעמאן לפתור את המשבר, משוכנע: ההחלטה רגישה ומאוזנת. גורמים רשמיים מודים: גם אם לא סוכם על "דיל" רשמי בין ישראל לירדן - ההסכמה להסיר את המגנומטרים סייעה מאוד לשחרור המאבטח. הבית הלבן: "משבחים את מאמצי ישראל לצמצם את המתחים באזור"

    

   

  גורמים בירושלים ובירדן טוענים כי הורדת המגנומטרים והמצלמות מהר הבית לא הייתה חלק מעסקה בין ישראל לבין ירדן, שבמסגרתה שוחרר המאבטח הישראלי זיו אשר הרג את שני הירדנים בתקרית הביטחונית בדירת המאבטחים, אך גם הם יודעים כי היא בהחלט האיצה תהליכים והשפיעה עליהם - ובמובן מסוים הצילה גם את נתניהו וגם את המלך עבדאללה ממבוכה.

   

  השורה התחתונה איפשרה לשניהם לרדת מהעץ ולפתור שני משברים במכה אחת. היא גם עזרה לממשל טראמפ לחזק את תדמיתו כשוטר של המזרח התיכון. עם הסרת גלאי המתכות שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו עם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן והשניים סיכמו כי בשל הרגישות הביטחונית יתבצעו בדיקות פרטניות בכניסות להר הבית. הכוונה היא ששוטרים יבדקו אנשים שייראו חשודים ויוכלו לבצע חיפוש על גופם ובתיקיהם.

   

  גלאי המתכות הוצבו בכניסות להר הבית (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  גלאי המתכות הוצבו בכניסות להר הבית(צילום: EPA)

  והוסרו משם (צילום: AP) (צילום: AP)
  והוסרו משם(צילום: AP)

   

    

  שלשום בערב הגיעו חוקרים ירדנים לשגרירות ישראל בירדן וגבו עדות מהמאבטח זיו על האירועים בדירת המאבטחים שהסתיימו בהריגתם של שני האזרחים הירדנים. למעמד הזה הגיעה במיוחד מהארץ המשנה ליועץ המשפטי של משרד החוץ ת' שהיא משפטנית המתמחה במשפט בינלאומי ובחסינויות דיפלומטיות.

    

  ישראל הסכימה כמחווה של רצון טוב לאפשר לירדנים לגבות מהמאבטח עדות בתנאי שלא יאונה לו רע ושלאחר מכן תותר יציאתו מהמדינה ללא כל פגע. הירדנים הסכימו לתנאים, וכך התאפשרה העדות.

   

  במקביל שיגר נתניהו לירדן את ראש השב"כ כדי שיסגור את פרטי העסקה מול הירדנים וידון איתם גם בסיום המשבר בהר הבית. ארגמן ביקר בשגרירות, תיחקר את המאבטח זיו והוא צירף לביקורו את מקבילו הירדני כמחווה של רצון טוב, כל זאת כדי להראות שלישראל אין מה להסתיר.

   

  השרים תהו אם יש דיל עם עבדאללה 

  מיד עם תום ביקורו שב ארגמן לירושלים ועדכן את נתניהו, וזה מיד לאחר מכן שוחח בטלפון עם המלך עבדאללה שנופש בלוס־אנג'לס - והשניים סיכמו על סיום המשבר. בשיחה דנו המנהיגים גם על המשבר בהר הבית.

    

  ארגמן גם התבקש על ידי נתניהו לבדוק מול הירדנים האם הסרת המגנומטרים תסיים את המשבר. הירדנים שלחו מסר שלפיו הסרת המגנומטרים לא מספיקה ויש להסיר גם את המצלמות.

  נתניהו והמאבטח זיו שחזר מירדן (צילום: חיים צח, לע"מ) (צילום: חיים צח, לע
  נתניהו והמאבטח זיו שחזר מירדן(צילום: חיים צח, לע"מ)

  נשלח לירדן כדי לפתור את המשבר. ראש השב"כ נדב ארגמן (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  נשלח לירדן כדי לפתור את המשבר. ראש השב"כ נדב ארגמן(צילום: גיל יוחנן)

  טען שהווקף ימנף את ההצלחה. מפכ"ל המשטרה רב-ניצב רוני אלשיך (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  טען שהווקף ימנף את ההצלחה. מפכ"ל המשטרה רב-ניצב רוני אלשיך(צילום: מוטי קמחי)
    

  ראש השב"כ נדב ארגמן סבור כי מניתוח המציאות, החלטת הקבינט שהתקבלה להסיר את שערי המגנומטר ואת המצלמות שהוצבו בהר הבית היא הדבר הנכון ביותר לעשותו בעת הזו. על רקע המורכבות של הזירה והרגישות הקיימת סביב הר הבית, החלטת הקבינט מאזנת בין שיקולים רבים ומורכבים והיא ההחלטה המיטבית עבור ביטחון המדינה ותושביה. כך התבטא ארגמן באוזני גורמים מדיניים בעקבות החלטת הקבינט.

    

  ראש השב"כ אמר עוד לאותם גורמים שהצלחתו של ביקור העבודה שלו בירדן נבעה משיתוף פעולה וממערכת יחסים רבת שנים המבוססת על קשרים עמוקים, הבנה ואמון. גורמים מדיניים ששמעו את ראש השב"כ מתבטא בימים האחרונים בנושא המורכבות האסטרטגית שנוצרה מספרים כי אמר שהמציאות שתוארה על ידי שב"כ הייתה מדויקת, מאוזנת, שלוקחת בחשבון את המורכבות האסטרטגית ואת הזירה האזורית כולה - הרשות הפלסטינית, חמאס ומדינות האזור.

   

    

  המסר הירדני שלפיו יש להוריד גם את המצלמות נוסף על המגנומטרים סיבך את נתניהו מבחינה פוליטית מכיוון שבישיבת הקבינט ביום ראשון התגבש רוב בעד הסרת המגנומטרים ובעד הפתרון הטכנולוגי שהמשטרה עבדה עליו בדמות הבידוק החכם. 

   

  השרים תהו האם ההתעקשות של נתניהו להוריד פתאום גם את המצלמות קשורה אולי לדיל עם המלך עבדאללה שקשור לשחרור המאבטח הישראלי. שרת המשפטים איילת שקד שאלה את נתניהו האם התחייב בפני המלך עבדאללה להוריד את המגנומטרים ואת המצלמות בשיחתם. נתניהו השיב בשלילה.

   

  מפכ"ל המשטרה: "זה יעשה לווקף תיאבון" 

  המאבטח זיו וצוות השגרירות חצו את גשר אלנבי לצד הישראלי בסביבות 22:45 בלילה, והקבינט אישר את הורדת המגנומטרים והמצלמות בסביבות אחת אחר חצות, יותר משעתיים אחרי שהמאבטח כבר היה על אדמה ישראלית.

    

  ואולם דיפלומטים ירדנים אומרים כי שחרורו של המאבטח היה חלק מעסקה גדולה וכי ירדן לא הייתה מסכימה לשחרר את המאבטח אלמלא ידעה שישראל עומדת להוריד את המגנומטרים.  

   

  מנגד, שרים בקבינט מכחישים כי היה דיל ומציינים כי ישראל הוכיחה לירדנים שהם מפרים את אמנת וינה. שרים אחרים בקבינט אומרים כי התרשמו ששחרור המאבטח היה חלק מהעסקה.

    

  מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך הזהיר בישיבת הקבינט: "אם ניכנע לתביעה חסרת כל הבסיס וההיגיון של הורדת המגנומטרים, זה רק יעשה לווקף תיאבון למנף את ההצלחה". אלשיך המשיך ואמר כי בלי מגנומטרים הבעיה רק תחמיר, וכל אופציה אחרת של בידוק תהיה יותר פולשנית. מנגד ראשי צה"ל והשב"כ הזהירו כי אם המגנומטרים לא יוסרו, המזרח התיכון יבער וישראל תסתכן באינתיפאדה שלישית.

    

   

  בדיון התברר כי מערכות הבידוק החכם שיחליפו את המגנומטרים והמצלמות שהורדו לא יותקנו בכניסות להר הבית אלא רחוק יותר ולאורך סמטאות העיר העתיקה. 

   

  ארה"ב: משבחים את מאמצי ישראל לצמצם את המתחים באזור

  הלילה פרסם הבית הלבן הודעה בעקבות החלטת הקבינט המדיני-ביטחוני להסיר את גלאי המתחת בכניסה להר הבית. "ישראל הסירה את המגנומטרים והמצלמות שהותקנו לאחרונה, למרות הצורך בהגברת הביטחון בהר הבית לאחר רצח שני השוטרים הישראלים ב-14 ביולי", נמסר.

   

  עוד נכתב בהודעה כי "ארצות הברית משבחת את המאמצים של ישראל לשמור על הביטחון במקביל לצמצום המתחים באזור".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  שב"כ התנגד להצבת גלאי המתכות שהוצבו בכניסות להר הבית
  צילום: רויטרס
  מומלצים