שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  קופות החולים שוקלות לסבסד תרופה מונעת איידס

  2,000 שקלים לחודש — זו העלות העצומה של תרופה שבכוחה למנוע הדבקה באיידס במהלך יחסי מין בין גברים. בגלל המחיר נוהגים רבים לרכוש אותה בזול באינטרנט, ולהסתכן בשימוש בתרופה מזויפת ומסוכנת. עכשיו, בעקבות יוזמה של שני ח"כים, קופות החולים שוקלות: הגלולות יימכרו במחיר מסובסד

  בשורה לקהילה הגאה בישראל: קופות החולים שוקלות לסבסד תרופה למניעת איידס כתוצאה מקיום יחסי מין. עלותה כיום: 2,000 שקלים בחודש.

   

  יוזמי ההוזלה הם חברי הכנסת מירב בן־ארי ואלי אלאלוף מכולנו. אתמול (ג') הם שלחו מכתב בעניין זה למנכ"לי ארבע קופות החולים וביקשו מהם להשתתף במימון התרופה.

   

  מדובר בכדורי "PrEP", אותם כדורים שניתנים למעשה לאנשים שכבר נדבקו בנגיף ה־HIV. הם מיועדים בעיקר למי שמקיים יחסי מין אנאליים. מחקרים שנערכו הוכיחו שמי שלוקח בקביעות כדור אחד כזה ביום מפחית בשיעור של 90% את הסיכון להידבק בנגיף לעומת מי שאינו משתמש בגלולה הזאת.

   

   ( ) ( )

   

  למרות זאת, מעטים משתמשים בכדורים האלה לצורכי מניעה, שכן מחירם בישראל גבוה מאוד: חפיסה המספיקה לחודש עולה כ־2,000 שקלים. החשבון פשוט: ההוצאה השנתית מסתכמת ב־24 אלף שקלים, שלא לדבר על מי שמחליט להשתמש בתרופה לאורך שנים.

   

  יש כאלה שברוב ייאושם קונים את הגלולות באינטרנט (בעיקר מהודו). אבל יש בכך סיכון שכן אין ודאות שמדובר בכדור המקורי ולא בחיקוי שעלול לגרום בעיות וסיבוכים.

   

  כללי השימוש בכדור: יש לקחת גלולה בכל יום, מומלץ באותה שעה. השימוש בתרופה גורם לתופעות לוואי החולפות בדרך כלל בתוך כמה ימים: בחילות, הקאות, כאבי בטן וסחרחורות. ניתן לקבל את התרופה רק עם מרשם רופא. יש לבצע בדיקת נשאות HIV לפני נטילת התרופה.

   

  מנתוני הוועד למלחמה באיידס עולה כי בכל יום מצטרף בישראל נשא איידס חדש. נתון נוסף: 40%-30% מהנשאים בעולם הם הומואים (נתונים נוספים — במסגרת).

   

  "תרופה מצילת חיים"

  המכתב שכתבו הח"כים היוזמים את הסבסוד הגיע לידי "ידיעות אחרונות". בין היתר כתבו השניים לקופות החולים: "לצערנו התרופה יקרה מאוד ומחירה עומד על כ־2,000 שקלים לחודש. לכן אנו פונים אליכם על מנת שתשקלו השתתפות כספית במימונה, כפי שאתם נוהגים בתרופות אחרות. כידוע, מדובר בתרופה ייחודית המונעת הידבקות במחלת האיידס ובעצם מאפשרת לחולים פוטנציאליים ליטול אותה ובכך להימנע מלהידבק".

   

  גורמים בקופות החולים אמרו כי ישקלו את הפנייה ברצינות: "נבחן את הבקשה בכובד ראש. בהרבה מדינות מפותחות התרופות ניתנות במחירים מוזלים, והמחקרים מצאו שבאותן מדינות יש ירידה משמעותית בנשאים", אמר אחד מהם.

   

  ח"כ בן ארי: "מדובר בתרופה מצילת חיים שתמנע הידבקות במחלה ואף מוות. זה שנים שאוכלוסיות בסיכון למחלה קנו אותה במחיר מופקע, או ממקומות מפוקפקים. כעת הם יוכלו לקנות את התרופה הגנרית בארץ. אני קוראת לקופות החולים לאפשר למטופלים לרכוש את התרופה במחיר סביר והוגן".

   

  ח"כ אלאלוף: "אנו מאמינים שעזרה במימון התרופה תמנע הידבקות מיותרת באיידס ותחסוך טיפולים ועוגמת נפש מכ־400 חולים בכל שנה. כך גם נחסוך משאבים מיותרים מהמערכת".


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: jupiter
  תסובסד תרופה מונעת איידס
  צילום: jupiter
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים