שתף קטע נבחר

נערים שסחרו בסמים לא הורשעו: "הם התבגרו"

שני בני 19 הודו שבהיותם קטינים מכרו קנאביס לחבריהם, אולם שירות המבחן סבר שהם עשו חשבון נפש. ביהמ"ש הסתפק בקנס ושעות למען הזולת

בית המשפט לנוער בפתח תקווה החליט לאחרונה לא להרשיע שני צעירים לפני גיוס שהודו בשורת עבירות של סחר בקנאביס שביצעו בהיותם קטינים. השופטת שרון הלוי התחשבה בכך שהשניים עברו שיקום מוצלח, והסתפקה בהטלת קנס ושעות למען הזולת.

 

כל אחד משני הצעירים הורשע בחמישה אישומים שונים המפרטים אירועים שאירעו בשנה שעברה, ובהם מכרו סם לנערים אחרים. בנוסף, אחד מהם הורשע גם בשימוש בתעודת זהות מזויפת. משהודו בכתב האישום הציגו הצדדים טיעונים לעונש בפני השופטת בטרם תגזור את עונשם.

 

שירות המבחן המליץ לא להרשיע את הנאשמים אלא להסתפק בתקופות פיקוח, שירות לתועלת הציבור (של"צ), תרומה לאל-סם והתחייבויות כספיות. לגבי שניהם נכתב כי הם ממשפחות נורמטיביות, בעלי יכולת התבוננות פנימית גבוהה, שעברו עיבוד מעמיק ועשו חשבון נפש אמיתי.

 

סנגורם של השניים ביקש לאמץ את המלצות השירות, וטען כי השניים לקחו אחריות מקסימלית, פתחו את לבם ומשתפים פעולה עם כל גורמי הטיפול וקצינות המבחן. הנאשמים עצמם ציינו כי עברו שינוי משמעותי ולא יחזרו על הטעות שעשו. בנוסף הם סיפרו שבלשכת הגיוס ממתינים לגזר הדין על מנת לקבל החלטה על עתיד גיוסם לצה"ל.

 

מנגד, המדינה ביקשה להרשיע את השניים אך ציינה שהיא ערה לכך שהם עברו תהליך שיקומי יפה, ולכן ניתן להסתפק במאסר על תנאי ועונשים נוספים, ללא מאסר בפועל.

 

"לתת להם הזדמנות"

השופטת שרון הלוי ציינה שלפי בית המשפט העליון, כאשר מדובר בעבירות שבוצעו על ידי קטינים יש נכונות רבה יותר להימנע מהרשעה, גם כשמדובר בעבירות חמורות. "יש לתת משנה תוקף להמלצות שירות המבחן, ואל לו לבית המשפט לסטות מהמלצות שירות המבחן כאשר יש אופק שיקומי אלא אם כן יש טעמים כבדי משקל", כתבה.

 

לגבי המלצות השירות היא הוסיפה: "אכן העבירות רבות וחמורות, אך מאז ועד היום שני הנאשמים שבפני עשו שינוי משמעותי ביותר בחייהם. הם לקחו אחריות מלאה על המעשה, הביעו צער וחרטה, שיתפו פעולה במסגרת אל סם ובמסגרת שירות המבחן, מסרו בדיקות שתן נקיות מסמים, הבינו את טעותם ומתחייבים שלא לחזור עליה".

 

בסיכומו של דבר היא קבעה כי "בשים לב לכך שמדובר במעמד משפטי ראשון, לאור היעדר עבר פלילי ולאור הליך שיקומי מוצלח ביותר, אני מחליטה לתת להם הזדמנות לפתוח את חייהם הבוגרים ללא כתם של הרשעה פלילית".

 

השופטת הלוי הטילה על כל אחד מהנאשמים קנס בסך 1,500 שקל, 100 שעות שירות למען הזולת, התחייבויות כספיות ותקופות מבחן של תשעה חודשים. היא הזכירה כי במידה שימעדו, הנאשמים ישובו לבית המשפט וניתן יהיה להרשיעם ולגזור כל עונש נוסף.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המאשימה: עו"ד אילת קינן פלוצר
  • ב"כ הנאשמים: עו"ד אסל לוליק
  • עו"ד אלי אונגר עוסק בפלילי
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
תומר וקנין
עו"ד אלי אונגר
תומר וקנין
מומלצים