שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  הקשת קוד סודי ברכישה באשראי: לא בקרוב

  בנק ישראל יאפשר דחייה נוספת ביישום תקן האבטחה לשימוש בכרטיסי אשראי, המחייב הקשת קוד סודי ברכישה בחנות. לבתי העסק תינתן הארכה של מספר חודשים לצורך "התאמות"

  תקן האבטחה החדש בשימוש בכרטיסי אשראי, המחייב הקשת קוד סודי ברכישה, אמור להיכנס לתוקף בעוד שבוע, אך שינוי בהוראות צפוי לעכב את החלת השימוש בקוד הסודי, כך נודע ל-ynet.

   

   

  התקן הבינלאומי EMV (ראשי תיבות של שלוש חברות כרטיסי האשראי הבינלאומיות שפיתחו אותו: Europay ,MasterCard ,Visa) נועד לאפשר ביצוע עסקאות בצורה מאובטחת בכרטיס אשראי חכם – כרטיס בעל שבב אלקטרוני.

   

  התקן הזה דורש מהקונה הקשת קוד סודי (בדומה למשיכת כספים בכספומט) בכל עסקה בכרטיס. מסוף התשלום הנמצא בבית העסק קורא את השבב האלקטרוני שעל גבי כרטיס האשראי כתחליף לקריאה בקורא כרטיסים מגנטי.

   

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

  השימוש בתקן הזה מצמצם באופן ניכר את הסיכוי להונאות בכרטיסי אשראי, היות שאי אפשר לרכוש בכרטיס אשראי מבלי לדעת את הסיסמה של הכרטיס.

   

  חברות האשראי הבינלאומיות מפעילות לחצים גדולים להחלת התקן, שקיים כבר כמעט בכל המדינות המפותחות - גם בישראל - ואולם יישומו בארץ נדחה פעמים רבות, וזאת אף שההבנק המרכזי התחייב בפני חברות האשראי הבינלאומיות כי עד ינואר 2020 יבוצעו כל העסקאות בארץ בתקן זה.

   

  טיוטה שפרסם בנק ישראל לפני כחודשיים קבעה כי החל מחודש אוגוסט יחויבו מסופי תשלום חדשים (POS) בבתי עסק לעבוד בתקן החדש. מלבד העמידה בדרישות חברות האשראי הבינלאומיות, מטרת בנק ישראל היתה לאפשר "יישור קו" לכל הפועלים בשוק סליקת הכרטיסים, כדי לאפשר כניסתם של שחקנים חדשים בתחום ולהגביר תחרות - מה שעשוי להביא גם להוזלת מחירים. אולם כעת מתברר כי בכוונת בנק ישראל לרכך את ההוראות; בחוזר שיפורסם בימים הקרובים ייקבע כי לבתי העסק תינתן ארכה של מספר חודשים להתאים את המסופים החדשים.

   

  נציין כי למעשה כבר מתחילת השנה מחויבים עסקים הרוכשים מסוף תשלום חדש לוודא כי הוא תומך בתקן האבטחה. ההוראה החדשה נועדה לחייב שהמסופים גם יתמכו בתוכנה (ולא רק בחומרה) ושיהיו מסוגלים להתחבר למערכת החדשה של חברת שב"א (שירותי בנקאות אוטומטיים), השולטת במתג המרכזי של כל העסקאות בכרטיסי החיוב בישראל.

   

  שב"א גם מעניקה את ההסמכה הסופית לעמידה בתקן של אותם מסופים, ובשלב זה ההסמכה מתבצעת בקצב איטי ורבים מהדגמים טרם אושרו. בבנק ישראל החליטו להשאיר את המצב הקיים על כנו ולאפשר לבתי עסק "להסתנכרן" במהלך 12 החודשים הבאים, לפני שיחויבו על פי ההוראה לעבור לתקן החדש. מצב זה יביא גם לדחייה בהפעלת המסופונים בתקן החדש, הדורשים הקלדת קוד סודי.

   

  בדומה לטיוטה המקורית גם ההוראה החדשה צפויה לדחות את יישום המהלך במקרים שבהם בית העסק נדרש למסוף ספציפי שאינו מותאם לעבודה במערכת החדשה, או במקרה שמדובר בבית עסק קטן שמחזור הסליקה השנתי שלו אינו עולה על 60 אלף שקל. במקרים אלו תידחה כניסת ההוראות לתוקף לסוף שנת 2018.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים