שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  סופית: הכנסת אישרה את הסבסוד בצהרונים

  החוק שמסדיר פיקוח ובקרה על צהרונים אושר במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית. במסגרת החוק ייקבע מחיר מירבי לתשלום עבור צהרון וכן מספר הילדים המקסימלי. החוק ייכנס לתוקף בצהרונים הציבוריים כבר בשנת הלימודים הקרובה

   

  כחלון מברך על אישור החוק

  כחלון מברך על אישור החוק

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  מליאת הכנסת אישרה הערב (ד') בקריאה שנייה ושלישית את חוק סבסוד הצהרונים, שמסדיר את תנאי הרישוי, הסדרי הפיקוח והבקרה וגם את המחיר המירבי שייגבה עבור צהרון. החוק ייכנס לתוקף בצהרונים הציבוריים כבר בשנת הלימודים הקרובה ויישומו בגנים המוגדרים כ"מוכר שאינו רשמי" יידחה בשנה.

   

  השלטון המקומי הודיע כי מחירי הצהרונים יוזלו ויגיעו למחיר מקסימלי של 650 שקלים בחודש ולהנחה זו יצטרף גם סבסוד המדינה שעליו הכריז לאחרונה שר האוצר משה כחלון, שנע בין 150 שקלים ביישובים השייכים לאשכולות הגבוהים, ל-350 שקלים ביישובים מהאשכולות הנמוכים. המשמעות: המחיר המקסימלי ביישובים החזקים יגיע ל-500 שקל, ואילו ביישובים החלשים ל-300 שקלים.

   

  ברשויות מאשכול 5-1 התוכנית תחול על ילדים בגילאי הגן וכן על תלמידי כיתות א'-ב'. באשכולות 10-6 התוכנית תחול על ילדים בכיתות א'-ב', בהתאם לתוכנית "נטו משפחה". בדומה לתוכנית "בתי הספר של החופש הגדול", משרד החינוך יפקח על התוכנית וייתן לצוותים החינוכיים סיוע מקצועי ככל הנדרש. 

   

  חוק הפיקוח על הצהרונים, שיזמו שר האוצר כחלון, הח"כים ד"ר יפעת שאשא ביטון (כולנו), יו"ר הוועדה לזכויות הילד, ויעקב מרגי (ש"ס), יו"ר ועדת החינוך, עבר בתמיכת 65 ח"כים וללא מתנגדים. בין השאר, מסמיך החוק את שר החינוך לקבוע את התנאים לפתיחת צהרון ולהפעלתו, את מספר הילדים המקסימלי בצהרון, את סל השירותים שיינתן במסגרתו, את התנאים הפיזיים, הבטיחותיים והסביבתיים לקיום הצהרון ואת התקנים ותנאי ההכשרה המקצועית של העובדים בו.

   

  החוק מסמיך את שר החינוך, בהסכמת שר האוצר ובהתייעצות עם ועדת החינוך, לקבוע את המחיר המירבי לתשלום עבור צהרון. מפעיל צהרון שמפעיל פחות מ-5 צהרונים ויגבה יותר מהמחיר המירבי שנקבע, ייקנס ב-1,500 שקלים כפול מספר הילדים השוהים בצהרון. מפעיל שמפעיל יותר מ-5 צהרונים ייקנס ב-3,000 שקלים כפול מספר הילדים השוהים בצהרון.

   

  כמו כן, מפרט החוק את גובה העיצומים הכספיים שיוטלו על מפעיל צהרון גם במקרים אחרים: אי העברת מסמך לדרישת המפקח, אי העברת הצהרה חתומה על עמידת המפעיל בתנאי החוק, אי תיקון ליקויים ועוד.

  יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס (צילום: חורחה נובימינסקי) (צילום: חורחה נובימינסקי)
  יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס(צילום: חורחה נובימינסקי)

  החוק יחול על צהרונים לילדים עד כיתה ג' הפועלים בשטח מוסד חינוכי או קהילתי, למעט מסגרות שהמדינה או הרשות המקומית אינן משתתפות בתקצובן, במישרין או בעקיפין. כמו כן, למרות הניסיון להחריגם, החוק יחול גם על צהרונים המופעלים על ידי חברה ממשלתית, רשות מקומית או מי מטעמה בשטח מרכז קהילתי.

   

  לעומת זאת, בשל התנאי שהציבה סיעת "ישראל ביתנו" לתמיכה בחוק, יוחרגו ממנו כ-500 צהרונים פרטיים שמצויים על קרקע פרטית, למרות שהם מתוקצבים על-ידי המדינה עבור הפעלת הגן בשעות הבוקר, וזאת בכפוף לאישורו של שר החינוך.

   

  ח"כ שאשא ביטון אמרה כי "מחאת הצהרונים לא נפלה על אוזניים ערלות. ההורים אמרו שעושקים אותם. ידענו שמי שמפעיל את הצהרונים גוזר קופון לא קטן. ככל שהעמקנו הבנו שהורים רבים מממנים פעילויות אחרות שהם לא לוקחים בהם חלק. עבדנו חודשים ארוכים כדי להבטיח שזה יקרה לשנת הלימודים הקרובה".

   

  שר האוצר כחלון שנמצא בארה"ב אמר לאחר אישור החוק: "כשזוגות צעירים ישלחו את הילדים שלהם לצהרונים, הם יגלו גם שהמחיר מפוקח ואי אפשר לגבות כל סכום שרצו כמו שעשו עד היום, מצד שני יהיה סבסוד של מאות שקלים בחודש. זה שלב נוסף של 'נטו משפחה' שאנחנו מובילים כדי להקל את החיים של זוגות הצעירים עם הילדים הקטנים בארץ וזה עוד שלב שלנו בהוזלת יוקר המחיה".

   

  יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס, שלקח חלק ביוזמה אמר: "הורים, אתם יכולים להיות קצת יותר רגועים היום. הצעת חוק שנאבקנו עליה ארוכות עיגנה את המחירים בחוק - ויותר לא תיאלצו לשלם מחיר גבוה על צהרונים. בחוק זה גם נקבע כי יהיה רף שכר לעובדים, מתוך אמונה שמחנך שיודע שלמערכת אכפת ממנו הוא מחנך טוב יותר".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים