שתף קטע נבחר

עליית מדרגה: גם בתנועה של אבו מאזן קוראים להפגנות ועימותים

אחרי המפגן שנראה בעזה בצהריים ובמהלכו קראו בחמאס להתעמת עם כוחות הביטחון, במשרדי הנהגת פתח ברמאללה התכנסו בכירים בתנועה, בהם סגנו של אבו מאזן וראש התנזים, וקראו לתומכים להגיע לנקודות החיכוך. מזכ"ל חיזבאללה נסראללה בירך את המפגינים מחוץ להר הבית: "כפו ניצחון"

 

עימותים בשטחים בשבוע שעבר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עימותים בשטחים בשבוע שעבר(צילום: AFP)

איחוד פנים-פלסטיני בגלל הר הבית: קואליציית הארגונים האחראיים להפגנות ולתהלוכות בגדה המערבית וכן ראשי התנזים של פתח התכנסו היום (ד') במשרדי הנהגת פתח ברמאללה והחליטו על יום קריאה מיוחד ביום שישי לעימותים מול כוחות הביטחון שיוקדשו כולם לנעשה במתחם הר הבית. פתח נתן את ברכתו להפגנות המתוכננות אלה.

 

מדובר בעליית מדרגה כי בשבוע שעבר פתח דאג לתעל את ההפגנות לתוך הערים הפלסטיניות וכאן הקריאה חופשית יותר לעימותים מול כוחות הביטחון. בישיבה השתתפו גם חברי הנהגת פתח, בהם סגנו של הנשיא הפלסטיני אבו מאזן בתנועה, מחמוד אל-עאלול, ראש התנזים של פתח, ג'מאל מחיסן ותאופיק טיראווי.

 

דובר פתח אוסאמה קוואסמה אמר כי הצעדים שעליהם החליטה ההנהגה הפלסטינית, כמו הפסקת התיאום הביטחוני והקריאה לצאת להפגנות תחת השם ג'ומעת אל-מיאדין (שישי של הכיכרות), הן קריאות אחראיות. "העניין קשור בריבונות על ירושלים והכדור נמצא במגרש של ישראל והיא זו שתחליט אם האזור הולך לכיוון של רגיעה או של הסלמה", אמר קוואסמה והוסיף כי פתח מתנגדת לפתרון של חיפוש על המתפללים והדגיש כי אם יהיה צורך, ההפגנות יימשכו.

 

חבר הנהגת פתח, נאסר אל-קוואדה, קיים מוקדם יותר מסיבת עיתונאים וקרא לישראל לחזור בה מכל ההחלטות שלקחה בנושא הר הבית למצב שהיה קיים לפני 14 ביולי. אל-קוואדה, אחיינו של יאסר ערפאת, הוסיף: "הסרת המגנומטרים אינה מספקת. על ישראל לבטל את כל המהלכים. רוב השערים להר הבית סגורים, ליתר דיוק שבעה מתוך תשעה".

 

המלך עבדאללה התקשר הערב לאבו מאזן והשניים התייעצו בנוגע להתפתחויות האחרונות בירושלים ובמסגד אל-אקצה. הם סיכמו לאחד מאמצים ולהמשיך בהתייעצויות המשותפות.

 

בתוך כך, מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה ניצל הערב נאום טלוויזיוני כדי לברך את תושבי מזרח ירושלים ואת הפלסטינים בגדה המערבית שהגיעו למסגד אל אקצה כדי להגן עליו: "הם כפו ניצחון. מה שראינו בימים האחרונים הוא ניצחון. זהו דגם חדש של התנגדות".

 

מוקדם יותר נערך בעזה מפגן צבאי של מנגנוני הביטחון ברצועה הכפופים לחמאס "כאות הזדהות עם מסגד אל-אקצה ובמחאה על הפגיעות הישראליות בו". המפגן, שבו השתתפו נציגים מכל מנגנוני הביטחון, יצא מכיכר א-סראיא לעבר רחבת מטה המועצה המחוקקת (הפרלמנט הפלסטיני). כמו כן קרא חמאס לפעיליו לצאת גם בתהלוכות ביום שישי, עם סיום תפילות הצהריים, ולהגיע לנקודות החיכוך עם כוחות הביטחון הישראלים.

התהלוכה הצבאית בעזה (צילום: AP) (צילום: AP)
התהלוכה הצבאית בעזה(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מפכ"ל המשטרה ברצועה, תייסיר אל-בטש, אמר כי "משרד הפנים ארגן את הצעדה, שבה משתתפים הפעילים הזוטרים ועד הדרגות הגבוהות ביותר, על מנת להזדהות עם העיר ירושלים ומסגד אל-אקצה. ישראל הציבה לעצמה תוכנית להשתלט על אל-אקצה ולהקים על שטחו את בית המקדש, אך אנו מזכירים לה שאל-אקצה הוא ליבו הפועם של כל מוסלמי וערבי".

 

סגן יו"ר המועצה המחוקקת הפלסטינית ובכיר חמאס, אחמד בחר, השתתף גם הוא במפגן וטען: "ישראל מנסה לרמות את העם הפלסטיני באמצעות הסרת המגנומטרים והצבת מצלמות. ההתנגדות הפלסטינית תמשיך להיות חוד החנית בהגנה על הסוגיה הפלסטינית ומסגד אל-אקצה". הוא קרא לפעילים הפלסטינים להמשיך להיאבק בצעדי ישראל ופנה למדינות ערב בקריאה לתמוך במאבק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים