שתף קטע נבחר

"את במצב גופני מצוין": מה אסור להגיד במקום העבודה

כנראה שאתם כבר יודעים שלא כדאי שתגידו לעמיתות שלכם את המשפט בכותרת, שאמר נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, לבריג'יט מקרון, אשתו של נשיא צרפת, אך יש עוד כמה משפטים שלא ממש יתקבלו בברכה אצל חבריכם למקום העבודה וכדאי שתכירו אותם

בביקור האחרון של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בצרפת, הוא נצפה אומר לגברת הראשונה של צרפת, בריג'יט מקרון: "את במצב גופני ממש טוב. יפהפייה". עבור טראמפ מדובר בציטוט שגרתי, אבל ניתן רק לשער שאם הייתם זורקים כזו הערה לקולגה במקום העבודה, הייתם נשלחים לשיחת נזיפה באופן מיידי וחד משמעי. אז הנה כמה משפטים שגם מהם עדיף להמנע כשאנו משוחחים עם הקולגות שלנו.

 

עוד בערוץ הקריירה 

 

"יצאת בלונדינית"

להגיד "זו היתה בדיחה" זה פשוט לא מספיק. "ניהלתי כבר תיקים רבים המתמקדים בהערות אגביות וחסרות אחריות במקום העבודה", אומר רוברט גרג, עורך דין במשרד Boardman & Clark מוויסקונסין. "ההערות האלו משמשות בתור עדות לכוונה של אפליה או הטרדה מצד המנהל. כמעט כל המטרידים בתיקים האלו טוענים שהם רק התבדחו".

 

אתה לוקח מעלית כדי לעלות קומה אחת?

שאלה זו נשמעת כמו השאלה הכי הגיונית בעולם, אבל למעשה, רבים מאיתנו סובלים ממחלות ומצבים גופניים שלא ניתן לראות על פי השטח. אדם עם בעיה גופנית שמונעת ממנו לעלות במדרגות לא צריך לשמוע שאלות שיפוטיות כאלו, אם הוא לא רוצה לשתף במצב שלו או במקרה שאתם פשוט לא מכירים אותו מספיק כדי לדעת על כך. מחלות לב, דם וכדומה הם עניין פרטי של העובד ולא צריך להתגרות בו בנושא, אפילו מבלי להיות מודע לכך. 

מה הבעיה ב"לצאת בלונדינית"? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
מה הבעיה ב"לצאת בלונדינית"?(צילום: shutterstock)

 

"את מתכננת עוד ילדים?"

לא בראיון ולא במהלך העבודה היום-יומית. לא בתור מנהל גבר ולא בוסית אישה. השאלה על מספר הילדים המתוכנן עשויה להישמע בתור שיפוט על לקיחת חופשות לידה.

 

"אתה נראה שפוף, אתה בדיכאון?"

דיכאון קליני הוא לא עניין קליל ויום-יומי. במקום לתייג את הקולגה שלכם, אפשר פשוט לשאול: "במה אני יכול לעזור? אני כאן בשבילך, רק תגיד". המצב הנפשי של העובד הופך להיות רכיב חשוב ונידון במקום העבודה. אפשר פשוט להיות נחמד, במקום לחקור את העובד שנמצא לצדכם במשרד.

 

"קבלי ממני עצות על דייטים"

אלא אם מדובר בחברה הכי טובה שלך בעולם, לא כדאי להיכנס לתחום של קשרים רומנטיים, ובטח שלא לשתף יותר מידי בניסיון שלכם, אלא אם ביקשו מכם. אם אתה נוהג לצאת עם נשים נשואות, זו לא סיבה להזהיר מכך את הקולגה שלך. אם את למודת ניסיון מדייטים בעיר הגדולה, זה לא אומר שהעובדת שאת לא מכירה מספיק רוצה לשמוע על המעללים שלך.

 

"אתה האדם היחיד שאני יכול ללמוד ממנו בעבודה"

המשפט הזה אולי נשמע כמו מחמאה במבט ראשון, אבל הוא עשוי לעורר חשדות – משום שאתם מצטיירים בתור אנשים עם גישה צרה ומוגבלת בנוגע לקריירה ולצוות שלכם.

 

בנוסף, משפט כזה מפעיל גם לחץ על הקולגה שלכם, ואין לכם דרך לדעת אם הם מרגישים באופן זהה כלפיכם. במקום להביע גישה שלילית כלפי מקום העבודה, ההמלצה היא להודות למי שמהווה מנטור עבורכם במשפט כמו: "אני לומד ממך הרבה, ומודה לך על ההכוונה".

 

והעצה הכי טובה היא פשוט לא להסתמך על ההכוונה של מנטור אחד בלבד. קבלו משוב ממספר חברי צוות על בסיס קבוע - וככל הנראה תלמדו הרבה דברים שתוכלו ליישם בעבודה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: MCT
בני הזוג טראמפ ובני הזוג מקרון בפאריס
צילום: MCT
מומלצים