שתף קטע נבחר

זרקור עולמי על ישראל: "צה"ל מקבל טרנסג'נדרים"

האיסור שהטיל טראמפ על גיוס טרנסג'נדרים לצבא ארה"ב משאיר רק 18 מדינות שמתירות את גיוסם - ואחת מהן היא ישראל. בארה"ב ובעולם מבליטים את ההכלה והקבלה שלהם בצבא הישראלי. מייקל בלומברג: "תביטו בישראל - הטרנסג'נדרים שלה עוזרים להגן עליה מאיום קיומי"

האיסור שהטיל נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על גיוס טרנסג'נדרים לצבא האמריקני הוא שיחת היום בפוליטיקה האמריקנית, ומפנה זרקור מפתיע – לישראל. כעת, כשבעולם נותרו רק 18 מדינות המתירות לטרנסג'נדרים לשרת בצבא שלהן, ישראל מובלטת כאחת הגמישות והמתקדמות בכל הנוגע לשירותם בצבא.

כותרת הכתבה ב"לוס אנג'לס טיימס". לצה"ל אין בעיה עם טרנסג'נדרים ()
כותרת הכתבה ב"לוס אנג'לס טיימס". לצה"ל אין בעיה עם טרנסג'נדרים

"לצבא אחד אין בעיה עם חיילים טרנסג'נדרים: הצבא הישראלי", נכתב בכותרת ב"לוס אנג'לס טיימס". בעיתון ציטטו את ח"כ אלעזר שטרן, ראש אכ"א לשעבר, שאמר כי בישראל לא מבזבזים זמן על שאלות כאלה וכי גיוס הטרנסג'נדרים לצה"ל הוא דבר שיש להתגאות בו.

 

בשיחה עם "לוס אנג'לס טיימס" ציין שטרן כי לאורך 34 שנותיו בצבא הוא ידע תמיד שבכל תפקיד ובכל דרגה יש הומואים המשרתים איתו: "מטרת הצבא היא לתמוך בחייליו בכל דבר שהם צריכים, לא להתערב בחייהם". בעיתון ציינו כי ישראל מגייסת טרנסג'נדרים מאז 1998 וכי מערכת הבריאות מסייעת לישראלים העוברים תהליך של שינוי מין.

טראמפ הטיל איסור - בשתי הודעות בטוויטר. איור: שי שבתאי (איור: שי שבתאי) (איור: שי שבתאי)
טראמפ הטיל איסור - בשתי הודעות בטוויטר. איור: שי שבתאי

מייקל בלומברג כתב באתר של רשת "בלומברג": "קשה לדעת היכן להתחיל לדבר על האיסור שהטיל הנשיא טראמפ על טרנסג'נדרים לשרת בצבא ארה"ב, אבל אולי יהיה יעיל להביט בישראל, שהחיילים הטרנסג'נדרים שלה עזרו להגן עליה מפני איום קיומי במשך כמעט שני עשורים. הישרדותו של כל צבא – והישרדותה של כל אומה – תלויה ביכולת לגייס כישרונות מאוכלוסייה רחבה ככל האפשר. שלילת האפשרות הזו מצבא ארה"ב פוגעת בביטחון הלאומי האמריקני".

 

ב-USA Today כתבו: "טראמפ מבודד שוב את אמריקה", וציינו כי ישראל היא אחת המדינות שבהן גיוס טרנסג'נדרים מותר. ב"וושינגטון פוסט" הדגישו: "בישראל, שבה הגיוס לצבא הוא בגדר חובה, יש תוכניות מיוחדות לתמיכה במתגייסים טרנסג'נדרים".

 

אחרי שארה"ב החליטה לסגור את שערי צבאה בפני טרנסג'נדרים נותרו כאמור 18 מדינות שבהן גיוסם לצבא מותר: אוסטרליה, אוסטריה, בלגיה, בוליביה, קנדה, צ'כיה, דנמרק, אסטוניה, פינלנד, צרפת, גרמניה, ישראל, הולנד, ניו זילנד, נורבגיה, ספרד, שבדיה ובריטניה.

פעילי מחאה טרנסג'נדרים בארה"ב. בצבא האמריקני יש אלפים כאלה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פעילי מחאה טרנסג'נדרים בארה"ב. בצבא האמריקני יש אלפים כאלה(צילום: רויטרס)

טראמפ הודיע על החלטתו לאסור גיוס טרנסג'נדרים בשני ציוצים שפרסם בטוויטר אתמול אחר הצהריים. הוא טען כי הסיבה לאיסור היא עלויות רפואיות גבוהות ו"שיבושים" שיטרידו את הצבא: "אחרי התייעצות עם הגנרלים שלי והמומחים הצבאיים, אנא שימו לב שהממשל האמריקני לא יאפשר לטרנסג'נדרים לשרת בשום תפקיד בצבא ארה"ב. הצבא שלנו חייב להתמקד בניצחון מכריע ומוחץ, ולא יכול להיות מוטרד מעלויות רפואיות עצומות ומשיבושים שלהם יגרמו טרנסג'נדרים בצבא. תודה לכם".

 

צבא ארה"ב היה אמור להתחיל ליישם מדיניות שתשלב טרנסג'נדרים בצבא ארה"ב כבר השנה, שיאו של תהליך שהחל הפנטגון בימי כהונתו של ברק אובמה כנשיא. בשנה שעברה הודיע שר ההגנה של אובמה, אש קרטר, על הסרה מוחלטת של המגבלות על שירות טרנסג'נדרים - ואמר כי הצבא יאפשר להם לשרת מבלי שיצטרכו להסתיר את זהותם המינית ומגדרם.

 

עד אותה הודעה נאלצו מי שמזהים עצמם כטרנסג'נדרים להישאר בארון כדי להימנע מהדחה, אבל הודעת שר ההגנה הסירה את האיום מעליהם. לפי ההערכות יש בין 2,500 ל-7,000 טרנסג'נדרים בצבא הסדיר ובין 1,500 ל-4,000 טרנסג'נדרים בכוחות המילואים של ארה"ב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הצבא צריך רק לתמוך בחיילים". לוס אנג'לס טיימס
מומלצים