שתף קטע נבחר

סערת שחיתות ביפן: שרת ההגנה התפטרה

טומומי אינדה הייתה בת טיפוחיו של ראש הממשלה שינזו אבה ונחשבה למחליפתו העתידית. בעת האחרונה צנחו אחוזי התמיכה באבה ב-30 אחוז לאחר שנחשף בין היתר כי בכירים במשרד ההגנה ניסו לטייח שחיילים יפנים שמשרתים בדרום סודן נמצאים בסיכון בשל המצב הביטחוני שם

 

משלמת את המחיר: שרת ההגנה של יפן טומומי אינדה התפטרה הבוקר (ו') מתפקידה לאחר שורה של חשדות למעורבותה בשחיתות וידיעתה על פעולות בכירים במשרדה לטייח מקרים הקשורים לביטחון המדינה.

 

בין היתר נחשף כי בכירים במשרד ההגנה היפני ניסו לטייח דו"ח שהעלה את הסכנה שבפניה מוצבים חיילים יפנים בדרום סודן לאור המצב הביטחוני המחמיר שם. אינדה הואשמה גם כי עברה על חוק יידוע הציבור, אך לא הוכח כי הייתה מעורבת ישירות וידעה על כך.

אינדה במסיבת העיתונאים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אינדה במסיבת העיתונאים(צילום: EPA)

אינדה בעצמה הכחישה את הטענות. עם זאת, היא גם הואשמה בכך שהפרה את חוק הנייטרליות של כוחות ההגנה היפניים שאוסרים מעורבות פוליטית. נגד שר ההגנה המתפטרת נטען כי במהלך נאום היא קרה לאנשי צבא להצביע באיש המפלגה השלטת.

 

פרשיית השחיתות פגעה קשות מראש הממשלה שינזו אבה, שאחוזי התמיכה בו צנחו ב-30 אחוזים מאז שהפרשה נחשפה. אינדה נחשבה לבת טיפוחיו של אבה והוגדרה על-ידי רבים כמי שעתידה להחליף אותו בראשות הממשלה ביום מן הימים.

הפרשה פגעה בו בסקרים. ראש הממשלה אבה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הפרשה פגעה בו בסקרים. ראש הממשלה אבה(צילום: EPA)
  

כשרת ההגנה שאחראית ומפקחת על כוחות ההגנה, אני מרגישה מחויבת לחלוטין ולוקחת אחריות. החלטתי לוותר על חודש משכרי ולהתפטר מתפקיד שרת ההגנה", אמרה אינדה במסיבת עיתונאים שהתקיימה הבוקר בטוקיו. "אני מתפטרת כדי לקחת אחריות על הטיוח, שיצר בלבול וגרם לאיבוד אמון בכוחות ההגנה".

 

ראש הממשלה אבה ביקשה להתנצל בפני העם היפני. "אני מביע צער בפני העם. אני אעשה הכול כדי להבטיח את ביטחון עמנו", אמר ראש הממשלה היפני שהודיע כי שר החוץ פומיו קישידה ישמש במקביל לתפקידו גם כשר ההגנה.

 

אבה, ששב לשלטון בדצמבר 2012 כדי להציל את כלכלת יפן, היה בדרכו להבטיח קדנציה שלישית בבחירות שייערכו בספטמבר 2018. כאמור, אחוזי התמיכה באבה צנחו משמעותית, אך באופוזיציה לראש הממשלה היפני לא ניצלו את המשבר ומתמודדים עם בעיות משלהם. המפלגה הדמוקרטית בראשות ריינו נמצאת בצרות לאחר שהמנהיגה הודיעה כי תתפטר כדי לתקן את תדמית המפלגה, ששלטה ביפן בשנים 2012-2009.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים