שתף קטע נבחר

נער נהרג בגבול עזה, התפרעויות ברחבי הגדה ולאורך גדר המערכת

הפלסטינים מדווחים כי בן 16 נורה ונהרג בעימותים עם כוחות צה"ל במרכז הרצועה, ומאות רבים ממשיכים להתפרע גם ברחבי יהודה ושומרון. הסהר האדום עדכן כי צוותיו טיפלו בלפחות 25 פלסטינים שנפגעו בהפרות סדר אלימות. חייל נפצע קל מיידוי אבנים בקלנדיה

עימותים בבית לחם (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עימותים בבית לחם(צילום: רויטרס)

פלסטיני בן 16 נהרג אחר הצהריים (יום ו') במהלך עימותים עם כוחות צה"ל על גדר המערכת באזור מרכז רצועת עזה, על רקע התפרעויות רבות נוספות לאורך הגדר. התפרעויות בהשתתפות מאות רבים של פלסטינים נרשמו גם ברחבי הגדה, בעוד השקט היחסי במתחם הר הבית דווקא נשמר החל משעות הצהריים, לאחר התפילות במקום הקדוש שהיה למוקד המתיחות בשבועיים האחרונים. הסהר האדום עדכן כי צוותיו העניקו טיפול לכ-25 פלסטינים בהפרות הסדר השונות בגדה, בין היתר בחברון, קבר רחל, שכם, טול כרם וקלנדיה – שם נפצע חייל באורח קל מיידוי אבנים. על רקע המתיחות גם סוכל פיגוע בצומת גוש עציון, והמחבל שניסה להסתער על החיילים נוטרל ונהרג.

 

משרד הבריאות הפלסטיני דיווח כי עבד אל-רחמן אבו המייסה, נער פלסטיני בן 16, נהרג במהלך עימותים עם כוחות צה"ל על גדר המערכת ברצועת עזה, מזרחית למחנה אל-בורייג'. בצה"ל אישרו כי "בשעות האחרונות החלו הפרות סדר אלימות לאורך רצועת עזה, בהן משתתפים עשרות פלסטינים בכמה מוקדים לאורך הרצועה, שמבעירים צמיגים וזורקים אבנים לעבר הגדר ולעבר כוחות צה"ל. במהלך הפרות הסדר האלימות, כוח צה"ל ביצע ירי לעבר מספר מסיתים מרכזיים".

הנער שנורה בגבול עזה ()
הנער שנורה בגבול עזה

מוקדם יותר היום דווח כי מתפללים מוסלמים יידו אבנים לעבר שוטרים בשכונת ואדי ג'וז בירושלים, סמוך לשער האריות. בבית לחם החלו עשרות להתעמת עם כוחות הביטחון בכניסה הצפונית לעיר, באזור קבר רחל. לפי דיווחים פלסטיניים, במקום ישנם כמה מתפרעים שנפגעו מירי גומי וירי רוגר.

 

 

במקביל נעצרו שלושה פלסטינים באזור מחסום בית אל שבאזור רמאללה על ידי כוחות מג"ב. גם בחברון ובקלקיליה נרשמו התפרעויות וצעירים שהתעמתו עם הכוחות הציתו צמיגים. הפלסטינים דיווחו על כמה נפגעים במקום, בין היתר מירי גומי וירי רוגר.

 

במקביל לכך נרשמו עימותים גם באזור מחסום "חווארה" שבשכם, בסמוך לאזור התעשייה בטול כרם וכן באזור מחסום קלנדיה. בשעות הצהריים נפצע חייל צה"ל באורח קל מיידוי האבנים בקלנדיה, והוא פונה לקבלת טיפול רפואי. בנוסף לכך נמסר מצה"ל כי לפחות שני פלסטינים נפצעו קל מירי כדורי גומי במסגרת הפרות הסדר בכפר קדום בשומרון, וכוחות הביטחון משיבים באמצעים לפיזור הפגנות. מטען הושלך לעבר כוח צה"ל בחסם שוטר בחברון. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

עימותים גם בחברון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עימותים גם בחברון(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מהומות בבית לחם (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מהומות בבית לחם(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מוקדם יותר היום סוכל גם פיגוע דקירה בצומת גוש עציון לאחר שמחבל ניסה לדקור חיילים מחטיבת כפיר שהיו מוצבים בצומת ונורה. לא היו נפגעים ישראלים באירוע. מצבו של המחבל הוגדר אנוש ולאחר מכן מת מפצעיו.

גם הבוקר נרשם שקט יחסי ברחבי ירושלים, אך בשטח הועלה חשש לעימותים לאחר סיום התפילות בצהריים. רבים מהמתפללים נותרו בחוץ לאור החלטת המשטרה להגביל את גיל הכניסה לגברים. בעקבות כך הותר רק לגברים מעל 50 ולנשים בכל גיל להיכנס למתחם ההר.

הסכין שהמחבל ניסה לדקור באמצעותה חיילים בצומת גוש עציון ()
הסכין שהמחבל ניסה לדקור באמצעותה חיילים בצומת גוש עציון

 

 

לאחר התפילה בצהריים, אנשי הדת המוסלמים הבכירים בירושלים ערכו דיון על ההתפתחויות האחרונות הנוגעות למסגד אל-אקצה. המופתי של ירושלים מוחמד חוסיין אמר לאחר התפילה: "אנו לא יודעים מה ההנחיות של המשטרה לגבי התפילות במתחם ההר בערב. אנו דורשים מהישראלים לפתוח את כל שערי אל אקצה ובהם שער באב א-חוטה. אנחנו לא נקבל את העובדה שהשער סגור. אנו מודים לכל בני העם הפלסטיני שהשתתפו במאבק בשבועיים האחרונים. הם הוכיחו שהפלסטינים לא נוטשים את המקומות הקדושים להם. זהו מסר לכיבוש: הסירו את ידיכם מכל המקומות הקדושים לנו".

עימותים בקרבת העיר העתיקה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עימותים בקרבת העיר העתיקה(צילום: רויטרס)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

עשרות מחסומים הוצבו בכל הדרכים המובילות מהשכונות והכפרים הערביים אל מסגד אל-אקצה. ככל שהמתפללים התקרבו להר הבית – הבידוק נעשה קפדני יותר על מנת למנוע מעבר של צעירים. עם זאת, כמה צעירים הצליחו לעקוף חלק מהמחסומים, הסתננו דרך בית העלמין הסמוך וגאיות סמוכים והגיעו למרחק של כ-200 מטר בלבד משער האריות – הכניסה המרכזית של המוסלמים להר הבית.

 

החלטת המשטרה להגביל את גיל הכניסה לגברים התקבלה בצל הפרות הסדר האלימות שהתרחשו לאורך כל הימים האחרונים, גם לאחר הסרת כל אמצעי האבטחה שהוקמו בעקבות הפיגוע בהר הבית לפני שבועיים שבו נרצחו שני שוטרים. במקביל, במשטרה התקבל מידע על כך שגורים קיצוניים מעוניינים להפר את הסדר ולסכן את שלום הציבור.


פורסם לראשונה 28/07/2017 16:28

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
התפרעויות באזור ואדי ג'וז בירושלים
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים