שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ה-FDA מתכוון להפחית את כמות הניקוטין בסיגריות לרמה לא ממכרת

  מנהל המזון והתרופות האמריקני הודיע על תוכנית מקיפה לרגולציה שתצמצם את נזקי העישון, במסגרתה הניקוטין בסיגריות יופחת לרמות לא ממכרות ותקודם בטיחותן של הסיגריות האלקטרוניות. הקצאת הזמן ליצרנים לפעול בהתאם להנחיות החדשות: בין ארבע לחמש שנים

  60 שניות על נזקי העישון:

   

   

  המלחמה בעישון עולה מדרגה: מנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) הודיע הערב (שישי) כי יפעל להפחתת רמות הניקוטין בסיגריות ולקידום המעבר לסיגריות אלקטרוניות. מדובר במסר משמעותי שיפעיל משקל רגולטורי המצודד בסיגריה האלקטרונית הנמצאת במחלוקת באשר לבטיחותה ויתרונותיה הבריאותיים על פני הטבק.

   

  לדברי המנהל, טבק נותר הגורם המרכזי לתחלואה ותמותה ממחלות הניתנות למניעה בארצות הברית, וגורם ל-480 אלף מקרי תמותה בכל שנה. בנוסף למחיר הבריאותי הכבד הנגרם מעישון, הטבק גורם להכבדה כלכלית משמעותית על החברה, שעלותה נאמדת ב-300 מיליארד דולרים בשנה.

   

  "התמכרות לסיגריות גורמת לשיעור תמותה ותחלואה בלתי נתפסים הנגרמים על ידי הטבק", אמר ד"ר סקוט גוטליב מה-FDA, "אם לא נעשה משהו, 5.6 מיליון צעירים מעשנים היום ימותו טרם זמנם בגלל הטבק. אנו משקיעים מאמצים רבים שיובילו לעולם שבו הסיגריות לא יגרמו עוד להתמכרות, עולם בו מבוגרים שרוצים ניקוטין יקבלו אותו בדרכים אלטרנטיביות פחות מזיקות". 

   

  הסרת הגורם הממכר. ניקוטין (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  הסרת הגורם הממכר. ניקוטין(צילום: shutterstock)

   

  ב-FDA מתכננים לפתוח בדיאלוג ציבורי באשר לדרכים להפחתת רמות הניקוטין בסיגריות עד לרמה שלא תוביל להתמכרות. על פי נתוני ה-FDA, קרוב ל-90% מהמבוגרים המעשנים החלו לעשן לפני גיל 18, וקרוב ל-2,500 בני נוער מתחילים כל יום לעשן בארה"ב. הפחתת רמות הניקוטין, המרכיב הממכר בסיגריות, תפחית את כמות הצעירים שמתמכרים לסיגריות, ותקל על מעשנים מכורים להיגמל.

   

   

  תאריך היעד לשינוי: 5-4 שנים

  ה-FDA מתכוון לפעול עוד לקידום הסיגריות האלקטרוניות. בארגון מתכוונים לפתח סטנדרטים שיגבירו את בטיחות המוצר. בין היתר, הכוונה היא להתייחס לבטיחותם של הרכיב החשמלי בסיגריה האלקטרונית ונוזל הטבק שבמכל שבה, בנוגע אליהם הובעו בעבר חששות שקשורים לבטיחות.

   

  נהלי בטיחות חדשים. סיגריה אלקטרונית (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  נהלי בטיחות חדשים. סיגריה אלקטרונית(צילום: shutterstock)

   

  במנהל ירחיבו את פרק הזמן שבו יאפשרו את פיתוחן של סיגריות באיכות מקסימלית. מדובר על הקצאה של עד חמש שנים ליצרני הסיגריות האלקטרוניות, ועד ארבע שנים ליצרני הטבק, עד להגשת התוכניות למוצרים החדשים.

   

  על פי נתוני משרד הבריאות, שיעור המעשנים בישראל עומד על כ-19.7% בקרב בני 21 ומעלה. כ-37% מהישראלים שאינם מעשנים דיווחו כי הם חשופים לעישון כפוי (פסיבי), כשהמקומות המועדים ביותר לחשיפה לעישון כפוי היו בית המגורים ומקום העבודה.

   

  כ-8% מהתלמידים מדווחים כי הם מעשנים לפחות סיגריה אחת בשבוע. שיעור ההתנסות בעישון סיגריות אי פעם בקרב תלמידי כיתות י' מגיע לכ-20%, שיעור זה מעט גבוה יותר מהממוצע בקרב קבוצת גיל זו באירופה, העומד על כ-17%.

   

  הנתונים מגלים עוד כי כ- 8,000 ישראלים מתים מדי שנה מנזקי העישון.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  מחריפים את המאבק
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים