שתף קטע נבחר

כוננות שיא: מאות שוטרים ביפו, גופת הצעיר שנורה נמסרה למשפחה

התושבים ביפו מתכוונים לערוך הלילה מסע הלוויה לצעיר שנורה למוות בידי שוטרים. מאות שוטרים הוצבו ברחוב יפת ביפו, שעדיין חסום לתנועה בעקבות המהומות שפרצו בצהריים. המשפחה: "ירי שגוי ומיותר. לשוטרים לא נשקפה סכנת חיים"

 

 

 

מאות שוטרים נערכו הערב (שבת) מחוץ למכון לרפואה משפטית וברחוב יפת ביפו שעדיין חסום לתנועה בעקבות הפרות הסדר שנרשמו בצהריים לאחר האירוע שבו ירו שוטרים למוות בחשוד בן 22 במהלך מרדף. התושבים ביפו מתכוונים לערוך מסע הלוויה להרוג לאורך רחוב יפת, אחר שגופת ההרוג נמסרה לידי המשפחה. עו"ד איתן און המייצג את המשפחה: "לא היה כל מקום לפתוח באש חיה משום שלשוטרים לא נשקפה כל סכנת חיים. לטעמי מדובר בירי שגוי ומיותר שהביא לאובדן חיי אדם ללא סיבה". צו איסור פרסום הוטל על פרטי ההרוג ועל פרטי החקירה.

 

דוברות מרחב יפתח במשטרה מסרה כי בשעות האחרונות נשמר הסדר הציבורי ביפו ולא נרשמו אירועים חריגים. בשלב זה נותר רחוב יפת - ציר תנועה מרכזי - סגור. התחבורה מופנית לכבישים אחרים. נציגי ציבור ותושבים ביפו תוקפים את התנהלות המשטרה לנוכח האירוע שעבר לחקירת מח"ש. עוד אמרה הדוברת כי המשטרה ערוכה בכוחות גדולים לאורך הצירים ביפו ובנקודות מרכזיות כדי למנוע כל אפשרות להתפתחות של אירועי הפרת סדר וטיפול מיידי בכל התארגנות שבכוונתה לפגוע בסדר הציבורי.

 

דריכות ליד המכון לרפואה משפטית ביפו ()
דריכות ליד המכון לרפואה משפטית ביפו

ההרוג מיפו. על פרטיו ועל פרטי החקירה הוטל צו איסור פרסום ()
ההרוג מיפו. על פרטיו ועל פרטי החקירה הוטל צו איסור פרסום

המשטרה נערכה גם עם משאית להתזת מים  ()
המשטרה נערכה גם עם משאית להתזת מים

כוחות משטרה רבים הוצבו מחוץ למכון לרפואה משפטית ()
כוחות משטרה רבים הוצבו מחוץ למכון לרפואה משפטית

 

 

צמיגים בוערים במרכז יפו ()
צמיגים בוערים במרכז יפוניידת משטרה ששמשתה נופצה, היום ביפו (צילום: ניצן דרור) (צילום: ניצן דרור)
ניידת משטרה ששמשתה נופצה, היום ביפו(צילום: ניצן דרור)


הבערת צמיגים ביפו במהלך המהומות ()
הבערת צמיגים ביפו במהלך המהומות

 

עו"ד אמיר בדראן, חבר מועצת העיר תל אביב יפו, אמר כי "המצב נוראי וחבל שכך, אנחנו מנסים למצוא אי של שפיות בין יהודים וערבים ביפו, ואם עכשיו הערבים על הכוונת אז אי אפשר לדבר על דו-קיום". במהלך המהומות היום הובערו צמיגים, נופצה שמשה של ניידת משטרה ונחסמו כמה רחובות ביפו.

 

"אי אפשר לכוון למישהו אקדח לראש ולהגיד שהוא לא משתף פעולה עם הדו-קיום", הוסיף עו"ד בדראן. "האירוע הזה ביפו לא מנותק ככל הנראה ממדיניות המשטרה בכלל, במסגד אל-אקצה בירושלים, באום אל-חיראן (הכפר הבדואי בדרום) והיום ביפו. זה מדאיג כי המשטרה לא מפנימה שהיא לא הוסמכה להרוג אנשים. המנדט שלה זה לשמור על הסדר ולא להוציא להורג".

 

לדברי עו"ד בדראן, גם כך היחסים עם המשטרה ביפו מתוחים. "היחסים בין המשטרה והתושבים ביפו יודעים הרבה עליות וירידות. לנוכח המצב בארץ וכל מה שקורה ביפו לגבי האלימות המשטרתית שאנחנו חווים בשנה האחרונה - שכל הזמן עולה וגואה - היום זה התפרץ ביפו ומחר זה יכול להתפרץ בכל מקום אחר. המשטרה מתחילה להסתכל על המיעוט הערבי כאויב, ויורים בו כדי להרוג אותו. זה מסוכן מאוד, והתחושה ברחוב לא רחוקה מהמצב הזה. הנפיצות קיימת כי יש אנשים שחושבים אפילו הרבה יותר גרוע ממה שאני חושב".

 

 

אנשי מד"א מטפלים בפצועים בליל שישי, אחד מהם מת מפצעיו ()
אנשי מד"א מטפלים בפצועים בליל שישי, אחד מהם מת מפצעיו

המשטרה ערוכה בכוחות גדולים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
המשטרה ערוכה בכוחות גדולים(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)
 

יו"ר המועצה המוסלמית ביפו, עו"ד מוחמד אדריעי, אמר כי "מבחינתנו זה רצח בדם קר, מטווח אפס וצריך להעמיד לדין את השוטר שירה. המשטרה מכירה את זהותו ואנחנו עומדים על כך שהוא יועמד לדין על אף שאין לנו ביטחון במח"ש. מבחינתנו זו דלת מסתובבת כדי להוציא אותם חפים מפשע. הנערים כאן ביפו התלהמו כדי להעביר מסר חד וברור למשטרה שדי, נגמר עם ההתנהגות הבלתי נסבלת של שוטרים מול נערים ביפו. המשטרה היא העבריין. אין לי ספק שהמהומות יימשכו בדרך כזו או אחרת. אנחנו כקהילה ביפו וכנציגים של הציבור מנסים כרגע להעביר את המחאה שלנו לשלב של מחאות קהילתיות נוספות, בצורה מסודרת ומאורגנת".

 

עו"ד אדריעי הוסיף כי "מעניין מאוד שבכל פעם שיש היתקלות בין המשטרה לבין ערבים - זה נגמר בצורה כל כך קשה, בחבלות קשות ובהרג. תמיד למשטרה יש תירוץ מדוע היא משתמשת באש חיה מול ערבים. אנחנו עדים למקרים לא פחות קשים בפינויים של שכונות יהודיות, וזה לא נגמר במקרים כאלה. אנחנו לא יודעים את כל הפרטים אבל ברור שאין סיבה להשתמש באש חיה כשמדובר בחשוד. יש מספיק אמצעים אחרים להשתמש בהם, ולא בצורה האכזרית".

 

קרוב משפחה של ההרוג טען קודם לכן: "השוטרים רצחו אותו בדם קר. לא נשקפה ממנו סכנה לחייהם. יכלו לירות ברגל שלו ולעצור אותו".

 

ירי ליד הקצבייה

המרדף אחרי הצעיר שנהרג התנהל לפנות בוקר: בסביבות 04:30 התקבל במשטרה דיווח על ירי ברחוב יפת לעבר קצבייה, שחלון הראווה שלה נופץ באירוע הזה. שוטרים שסיירו סמוך למקום הוזעקו לשם, וכשהגיעו הבחינו בכמה קטנועים שרוכביהם מנסים להימלט.

 

השוטרים החלו לרדוף אחריהם ובמהלך המרדף ירו לעברם מאקדחים. שני חשודים נמצאו פצועים ברחוב מגן אברהם הסמוך. אחד החשודים נפצע קשה מאוד מהירי ואחר כך מת מפצעיו. הוא נפגע בפלג גופו העליון. המחלקה לחקירות שוטרים פתחה בחקירה, כמקובל במקרים כאלה.

 

ממשטרת מרחב  יפתח נמסר היום כי "בשעות האחרונות נשמר הסדר הציבורי ביפו ובשעתיים האחרונות לא נרשמו אירועים חריגים. המשטרה ערוכה בכוחות גדולים לאורך הצירים ביפו ובנקודות מרכזיות כדי למנוע כל אפשרות להתפתחות של אירועי הפרת סדר וטיפול מיידי בכל התארגנות שבכוונתה לפגוע בסדר הציבורי. בשלב זה רחוב יפת ממשיך להיות סגור לתנועת רכבים והמשטרה פועלת על מנת להחזיר במהרה את החיים למסלולם".


פורסם לראשונה 29/07/2017 19:55

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים