שתף קטע נבחר

המסר של חיזבאללה לקצין מדובר צה"ל

ברשתות החברתיות בלבנון פורסמה תמונה של לוחם חיזבאללה כביכול, שנלחם כעת בהרי ערסאל. השלט שהחזיק מיועד לראש מדור תקשורת ערבית בדובר צה"ל, רס"ן אביחי אדרעי. "מתאמנים באמצעות ג'בהת א-נוסרה לקראת הפלישה לגליל". ומה הייתה התשובה של אדרעי?

 

המסר מלבנון לרס"ן אדרעי. הקצין הישראלי זכה להתעניינות של חיזבאללה ()
המסר מלבנון לרס"ן אדרעי. הקצין הישראלי זכה להתעניינות של חיזבאללה

בימים האחרונים נפוצה בלבנון תמונה שמתעדת כביכול איש חיזבאללה שמשתתף בקרב בהרי ערסאל ליד גבול סוריה-לבנון, בעודו מחזיק את השלט הבא: "אביחי אדרעי, אנחנו מתאמנים באמצעות ג'בהת א-נוסרה לקראת הפלישה לגליל. #הרי ערסאל #אל-קלמון". רס"ן אדרעי הוא ראש מדור תקשורת ערבית בדובר צה"ל. בעיתון הלבנוני "אל-בינאא" המזוהה עם המפלגה הקומוניסטית בלבנון נכתב באחת הידיעות: "זה מה שכתב אחד הלוחמים החזקים בהרי ערסאל-אל-קלמון, שמפנה את דבריו לקצין הישראלי, אביחי אדרעי".

 

בנוסף לאותו עיתון התמונה התפרסמה בעיקר ברשתות החברתיות ולא בכלי תקשורת לבנוניים מרכזיים, אך כלי תקשורת שכן פרסמו אותה אמרו שהם אינם יכולים לוודא את האותנטיות שלה. על כל פנים, נראה שבזמן האחרון כלי תקשורת המזוהים עם חיזבאללה עוקבים יותר מבעבר (ומקרוב) אחרי דבריו של אדרעי. ברשת "אל-מיאדין" הלבנונית פורסם מאמר בנוגע לשימוש שלו בפסוקים מהקוראן בציוציו בטוויטר. במחלקת ההסברה הצבאית של חיזבאללה אף העלו סרטון בעקבות הברכה שפרסם אדרעי למוסלמים לרגל חג הרמדאן, וקראו לה "ברכת חג מרוצח".

רס"ן אדרעי. "ברוכים תהיו אל פרק חדש בהפתעותיכם הכושלות" ()
רס"ן אדרעי. "ברוכים תהיו אל פרק חדש בהפתעותיכם הכושלות"

 

התגובה של רס"ן אדרעי לשלט ()
התגובה של רס"ן אדרעי לשלט

רס"ן אדרעי הגיב בחשבונותיו ברשתות החברתיות למסר של איש חיזבאללה: "בימים האחרונים התפרסמה תמונה של אחד מאנשי חיזבאללה מאיים על ישראל ומזכיר את שמי. השאלה היחידה שעלתה בראשי היא האם התמונה צולמה לפני או אחרי שחיזבאללה הפגיז את בית החולים לעקורים סוריים בערסאל, ובכך הוכיח מחדש את התנהגותו הטרוריסטית והעדתית. בנוגע לתגובתי לתמונה אומר (אם תממשו את איומכם): ברוכים תהיו אל פרק חדש בהפתעותיכם הכושלות".

 

הקרב על ערסאל לקראת הכרעה

בחיזבאללה עומדים על סיפו של ניצחון מהדהד במבצע שלהם בהרי ערסאל, שהחל ביום שישי שעבר יחד עם צבא סוריה. צבא לבנון מצידו מונע מחמושי "הגוף לשחרור א-שאם" - הגלגול החדש של ג'בהת א-נוסרה ועוד שותפים - להסתנן לעבר העיירה ערסאל. "הם שלטו בשטח של 100 קמ"ר מהרי פליטה באל-קלמון והרי ערסאל בלבנון. גירשנו את ג'בהת א-נוסרה מכל הרי פליטה בחלק הסורי, וכיתרנו אותם באזור שמוערך בחמישה קמ"ר במזרח ערסאל", נאמר אתמול בהצהרה של חיזבאללה, שמפגין יכולות מרשימות בשדה הקרב בימים האחרונים אך גם סופג קורבנות לא מעטים.

 

 

ביום רביעי בערב מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, הקדיש נאום מיוחד למבצע בערסאל כדי להעביר את המסרים של הארגון, בתגובה לביקורת שנשמעה במחנה שמתנגד לחיזבאללה בלבנון על כך שהוא חרג מסמכותו. "ההחלטה לצאת למבצע לא הייתה איראנית או סורית, אלא החלטה שהתקבלה בלבנון", הבהיר נסראללה, שהוסיף כי "הם עומדים בפני ניצחון צבאי גדול מאוד".

 

פליטים באזור הקרבות בערסאל, בגבול סוריה ולבנון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פליטים באזור הקרבות בערסאל, בגבול סוריה ולבנון(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

ראש ממשלת לבנון, סעד אל-חרירי, שנפגש השבוע בוושינגטון עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, אמר שהיה עדיף כי צבא לבנון היה עורך את המבצע בהרי ערסאל, זאת אחרי שבשבוע לפני כן הוא נתן את הרושם שהצבא ייקח חלק מרכזי במבצע. נסראללה לא שכח בנאומו לתת קרדיט לצבא והביע גם נכונות למסור לצבא לבנון את העמדות שחיזבאללה השתלט עליהן.

 

ביום חמישי, למחרת נאומו של נסראללה, הכריז חיזבאללה על הפסקת אש בערסאל כדי לתת אפשרות לחמושים הבודדים שנותרו שם להיכנע. מדובר בעסקה שתוביל לשחרור של לוחמי חיזבאללה שנשבו בידי "הגוף לשחרור א-שאם" ובתמורה תביא לפינויים של המורדים, כנראה לאזור אידליב. מבחינת חיזבאללה וכנראה גם הצד השני הקרב כבר הוכרע לטובת ארגונו של נסראללה וההכרזה הסופית היא רק שאלה של הזמן.

 

בינתיים הפנים נשואות גם לאזור שעליו חולש ארגון ה"מדינה האיסלאמית" בגבול לבנון-סוריה בהרי אל-קאע והרי ראס בעלבק. בימים האחרונים צבא לבנון שלח כוחות גדולים לאותו אזור וגם החל בהפגזות אינטנסיביות, ייתכן שלקראת תחילת מבצע משלו באותו אזור. לנוכח ההערכות שהיו לפיהן צבא לבנון הוא זה שיערוך את המבצע בהרי ערסאל, לא מן הנמנע שגם כאן חיזבאללה ימלא חלק מרכזי, יצבור עוד קצת ניסיון קרבי ונקודות זכות בין תומכיו ובציבורים נוספים בלבנון.


פורסם לראשונה 29/07/2017 21:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים