שתף קטע נבחר

נתניהו על הסרת המגנומטרים: "עליי לקבל החלטות מתוך שיקול דעת"

ראש הממשלה התייחס בפתח ישיבת הממשלה להתנהלותו במשבר הר הבית. "אני קשוב לרגשות הציבור ומבין שההחלטה שקיבלנו אינה קלה", אמר. "הנחיתי להעביר למשטרה תקציב של עד 100 מיליון שקל על מנת לייצר פתרונות אבטחה שיגבירו את הביטחון"

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר (יום א') בישיבת הממשלה למשבר בהר הבית ולהחלטתו להציב במקום מגנומטרים ולאחר מכן להסירם. "אני קשוב לרגשות הציבור ומבין שההחלטה שקיבלנו אינה קלה", אמר נתניהו. "עם זאת, כמי שנושא על כתפיו את האחריות לביטחון ישראל עליי לקבל את ההחלטות מתוך שיקול דעת. אני מבין את התחושות בציבור וגם את חובתה של מנהיגות וכך אני פועל.

 

"אני עושה זאת מתוך ראייה של המפה כולה, ראייה רחבה של האתגרים והאיומים שעומדים לפנינו, שחלקם אינם ידועים לציבור ושמטבע הדברים אינני יכול לפרטם", הוסיף ראש הממשלה. "אני מבין את תחושות הציבור, אני מבין גם מהי חובתה של מנהיגות, של מי שיושב בכיסא הזה ונושא על כתפיו את האחריות העליונה לביטחון ישראל, וכך אני פועל. אני אומר לאויבינו בכל החזיתות: צה"ל, השב"כ ומשטרת ישראל ערוכים לפעול בכל העוצמה נגד כל מי שינסה לפגוע באזרחינו, בחיילינו ובשוטרינו. כך פעלנו וכך נפעל".

אזור הר הבית לאחר הסרת המגנומטרים (צילום: AP) (צילום: AP)
אזור הר הבית לאחר הסרת המגנומטרים(צילום: AP)

פירוק המגנומטרים בשבוע שעבר (צילום: AP) (צילום: AP)
פירוק המגנומטרים בשבוע שעבר(צילום: AP)

נתניהו הוסיף ואמר: "בימים האחרונים הנחיתי לתגבר את כוחות הביטחון בהר הבית ובעיר העתיקה, כדי למנוע הפרות סדר ולהרתיע פורעי חוק. הנחיתי להעביר למשטרה תקציב של עד 100 מיליון שקל על מנת לייצר פתרונות אבטחה שיגבירו את הביטחון".

נתניהו בישיבת הממשלה הבוקר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נתניהו בישיבת הממשלה הבוקר(צילום: רויטרס)

נתניהו והמלך עבדאללה. "עושה זאת מתוך ראייה של המפה כולה" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נתניהו והמלך עבדאללה. "עושה זאת מתוך ראייה של המפה כולה"(צילום: AFP)
 

ראש הממשלה התייחס לתקופה המתוחה שהייתה: "אלה היו שבועיים עמוסים לכוחות הביטחון שלנו, שנמצאים בכוננות מתמדת לקראת אתגרים גדולים נוספים גם בימים אלה. אני מבקש להודות בשם כל אזרחי ישראל למפקדים ולחיילים שלנו, לשוטרים ולאנשי השב"כ שפועלים יום ולילה כדי להגן על כולנו. אני מעריך מאוד את עבודתם, את המסירות העמוקה שלהם לביטחון ישראל".

 

למרות הסרת המגנטומטרים, המתפללים המוסלמים ממשיכים להחרים את הבידוק הביטחוני ואינם נכנסים למתחם הר הבית, אלא מתפללים מסביבו. נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן לא התרצה מהסרת שערי הבידוק והצהיר בשבוע שעבר כי הרשות לא תחדש את הקשר עם ישראל עד שיוסרו אמצעי האבטחה מהר הבית.

 

הפלסטינים טוענים כי המשטרה לא פירקה את כל המצלמות בכניסה להר, השאירה שרוולים מגודרים במקום מגנומטרים, לא פתחה את כל שערי הר הבית ומתכננת להציב מצלמות חכמות בעתיד הקרוב. ביום שישי האחרון הכריז אבו מאזן על הקפאה של כל היחסים עם ישראל, על רקע המשבר. 

 

שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים יובל שטייניץ מהליכוד התראיין ביום חמישי האחרון לאולפן ynet והתייחס להחלטת הקבינט להסיר את אמצעי הביטחון מהר הבית על רקע לחץ הווקף, הרשות הפלסטינית ומדינות בעולם הערבי. "ראש הממשלה והקבינט קיבלו החלטה אמיצה ולא פשוטה", אמר שטייניץ. "היה ברור שתהיה עליה ביקורת".

 

אחד מהאנשים שמתחו ביקורת על ההחלטה הוא ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי, שאמר כי "זחלנו על ארבע מתחת למשקוף" כשנשאל באולפן ynet אם ישראל התקפלה, שטייניץ אמר כי הוא לא רואה את הצעד כ"זגזוג או התקפלות", אלא "כמנהיגות אמיצה, שעושה הערכה מחדש, מגלה שההשלכות - א', ב', ג' - הרבה יותר רחבות ומשמעותיות ממה שחשבנו ומבינה שהברית עם מדינות ערב המתונות מול איראן חשובה יותר".

 

 .

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
הר הבית לאחר הסרת המגנומטרים
צילום: AP
מומלצים