שתף קטע נבחר

ליברמן: "מבקש ממשפחת אזריה - אל תערערו שוב"

עוד לפני שבית הדין הצבאי דחה את הערעורים והותיר על כנו את עונש המאסר לחייל היורה, צייץ שר הביטחון: "פנה לרמטכ"ל בבקשת חנינה". גורמים בבית הנשיא: "הליך החנינה דרך הצבא יהיה מהיר הרבה יותר". האחות אתי אזריה: "איפה הצדק? יום שחור לעם ישראל". בנט: "צריך לחון את אזריה"

   

 

עוד לפני שהסתיימה הקראת ההחלטה של שופטי בית הדין הצבאי בערעורים במשפט אלאור אזריה מיהר שר הביטחון אביגדור ליברמן לפרסם אחר הצהריים (יום א') בחשבון הטוויטר שלו המלצה למשפחת החייל שהורשע בהריגת המחבל המנוטרל עבד אל-פתאח א-שריף בחברון לפני שנה וחצי: "אני מבקש ממשפחת אזריה לא להגיש ערעור נוסף ולפנות לרמטכ"ל בבקשת חנינה. אין לי ספק כי הרמטכ"ל יתחשב בכל הנסיבות הקשות ובהיותו חייל מצטיין".

 

לקריאת פסק הדין המלא

 

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לנושא, וכתב: "דעתי לא השתנתה בדבר מתן חנינה לאלאור אזריה, כפי שהבעתי אותה לאחר הכרעת הדין. כשהנושא יעלה לדיון מעשי - אעביר המלצתי לחנינה לגורמים הרלוונטיים".

 

גורמים בבית הנשיא אמרו כי עד כה לא הוגשה להם לבית כל בקשת חנינה. הם הוסיפו כי סביר שראובן ריבלין יאפשר לרמטכ"ל למצות את ההליך אצלו, ואם אזריה בכל זאת יבקש חנינה רק מהנשיא - הוא יצטרך לקחת בחשבון שמדובר בתהליך ארוך של חוות דעת של הפרקליט הצבאי הראשי, ראש אכ"א, הרמטכ"ל ושר הביטחון, ורק אז יגיע הנושא לדיון אצל ריבלין. זאת לעומת הליך מהיר הרבה יותר באמצעות הרמטכ"ל.

 

גם האחות אתי אזריה לא המתינה להחלטה שהותירה על כנה את עונש 18 חודשי המאסר שנגזרו על החייל וכתבה בחשבון הפייסבוק שלה: "בית דין לצדק? ללא ספק הבאתם את הדין, אבל איפה הצדק? יום שחור לעם ישראל".

 

האח אדיר אזריה כתב בפייסבוק: "בלי עתיד! בלי תקווה! בלי חלום! תודה רבה, צה"ל 2017! תמיד איתך לצדרך ומאחוריך, אחי הקטן".


יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט אמר בתגובה להחלטה: "ההכרעה קשה, אך יש לכבד את בית המשפט. כעת, לאחר שנה וחצי של תלאות, הגיע הזמן לחון את אלאור אזריה. למען לוחמינו המצויים בקו העימות ולמען מניעת אובדן כוח ההרתעה שלנו, אלאור אזריה חייב לשוב לביתו. יש לי אמון מלא ברמטכ"ל איזנקוט ובמפקדי צה"ל. בשום תרחיש אין מקום לקריאות כפי שנשמעו בעבר".

 

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, אמרה בתגובה לדחיית הערעורים: "החייל המצטיין אלאור אזריה היה צריך להיות בבית מזמן. עכשיו זה בסמכותו של צה"ל וזה הגיבוי הבסיסי שהוא צריך לתת לאלאור. חנינה. ויפה שעה אחת קודם".

אזריה והוריו בבית הדין (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אזריה והוריו בבית הדין(צילום: רויטרס)

 

 

ציפורה לוי, שכנה של משפחת אזריה, הגיבה בתדהמה על ההחלטה לדחות את הערעור של אלאור: "איך לא שחררו אותו? אני מאוכזבת מאוד, זה לא מגיע לו. הוא ילד טוב, נשמה טובה. הלך לקרבי, נלחם. מה שהוא עשה זה מעשה גבורה". לוי ציינה כי משפחת אזריה סבלה מאוד מאז המקרה: "חבל על כל הסבל הזה. האבא עבר אירוע מוחי, האמא רזתה באופן דרסטי. הם כל הזמן סגורים בבית ובוכים. הוא היה צריך להשתחרר".

 

בית הדין הצבאי לערעורים בקריה דחה את ערעורו של אזריה והותיר את הרשעתו בהריגה על כנה. כמו כן החליטו השופטים לדחות את ערעורו של אזריה על העונש שעומד על 18 חודשי מאסר. גם ערעור הפרקליטות הצבאית, שדרשה להחמיר בעונש, נדחה. את הכרעת הדין הקריא ראש הרכב השופטים, אלוף דורון פיילס, שאמר כי גרסתו של אזריה לא הייתה אמינה. בשלב מסוים התפרצה אימו של אזריה, אושרה,

ופרצה בבכי.

 

האלוף פיילס ציין כי "התנהגות אזריה - אין זו דרכה של מדינת ישראל ולא של צה"ל. מעשהו חמור ולא מוסרי. הוא לא נטל אחריות למעשים ולא הביע פקפוק".

 

על עדותו של אזריה אמר כי "אין לתת אמון בגרסתו. חוסר ההתאמה בין גרסאותיו התבטא בכך שניסה לעצב את גרסתו בהתאם למידע שקיבל. גם טענתו בנוגע לחשש ממטען אינה משכנעת. הוא התנהל כמו במטווח ולא כמו בזירת פיגוע". על העדויות נגד אזריה נקבע בהכרעת הדין כי "לאף אחד מהעדים במשפט לא היה מניע להעליל על אזריה".

 

בינואר האחרון הרשיע בית הדין הצבאי את אזריה בהריגתו של מחבל מנוטרל ב-24 במרס 2016, כאשר ירה בראשו 11 דקות לאחר שאירוע הפיגוע שביצע המחבל הסתיים. כחודש וחצי לאחר אותה הכרעת דין נחרצת הגיע שלב גזר הדין, שבו קבעו השופטים עונש מקל - בהתחשב בנסיבות - ושלחו את אזריה לשנה וחצי של מאסר. אזריה בחר לערער על הכרעת הדין ועל גזר הדין, והליך הערעור שהתקיים בחודשים האחרונים הגיע היום לשיאו עם הכרעת השופטים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומר אפלבאום
אלאור אזריה, היום
צילום: תומר אפלבאום
מומלצים