שתף קטע נבחר

הותר לפרסום: זה המאבטח הישראלי שירה למוות בשני ירדנים

זיו מויאל (28) הוא המאבטח הישראלי שירה למוות בצעיר שדקר אותו באמצעות מברג ובבעל הבית. פרטיו הותרו לפרסום בעקבות חשיפת שמו ותמונתו בירדן

 

התמונה והשם נחשפו בעיתון "אל-רד" ()
התמונה והשם נחשפו בעיתון "אל-רד"

אמש (יום א') הותר לפרסום כי זיו מויאל (28) הוא המאבטח הישראלי שירה למוות בצעיר שדקר אותו באמצעות מברג ובבעל הבית. פרטי המאבטח, תושב הדרום, פורסמו בעקבות חשיפת שמו ותמונתו בירדן.

 

העיתון הירדני "אל-רד" פרסם מוקדם יותר לראשונה את תמונתו של המאבטח שהיה מעורב בתקרית בשגרירות ישראל בעמאן ביום ראשון בשבוע שעבר. בעיתון פרסמו צילום של תעודת הדיפלומט של המאבטח הישראלי עם שמו. על פי פרטי התעודה הדיפלומטית, מויאל מוגדר כ"נספח" ותוקפה של התעודה יפוג בעוד פחות משבועיים. פרסום התמונה שלו הוא בהחלט מכה מתחת לחגורה עבור ישראל וגם עבור הירדנים, ובישראל נאלצו ליישר קו עם הירדנים ולהתיר את הפרסום.

 

באתר החדשות הירדני "עמון ניוז" אף פרסמו את טופס הבקשה ששלחה שגרירות ישראל בעמאן למשרד החוץ הירדני בעניין מתן אשרת שהיה ותעודת דיפלומט למאבטח הישראלי ביוני בשנה שעברה.

האשרה שניתנה למויאל בשנה שעברה על-ידי שלטונות ירדן ()
האשרה שניתנה למויאל בשנה שעברה על-ידי שלטונות ירדן

נתניהו והמאבטח זיו, עם שובו לישראל (צילום: חיים צח, לע"מ) (צילום: חיים צח, לע
נתניהו והמאבטח זיו, עם שובו לישראל(צילום: חיים צח, לע"מ)

המלך עבדאללה עם אביו של הצעיר שנהרג בתקרית ()
המלך עבדאללה עם אביו של הצעיר שנהרג בתקרית
 

מוחמד אל-ג'וואודה, צעיר ירדני שהגיע לעבודות ריהוט לקח מברג ודקר את המאבטח שהגיב בירי והרג אותו. גם בעל הדירה, הרופא בשאר אל-חמארנה, נהרג מכדור תועה ובישראל הציעו לפצות את משפחתו.

 

עד כה נמנעו כלי התקשורת הירדניים מפרסום פרטיו ולא מן הנמנע כי ההדלפה נובעת מהמשבר החריף שנוצר בין ישראל לירדן בעקבות התקרית. המשבר החריף בעקבות פרסום תמונותיו של המאבטח מחובק עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שגררו מתקפה חסרת תקדים של עבדאללה מלך ירדן ושר החוץ הירדני, איימן א-ספדי. הם האשימו את נתניהו כמי שמנסה לגרוף הון פוליטי על חשבון התקרית שאותה מגדירים בירדן כפשע לכל דבר.

 

בירדן לא מעוניינים לאפשר לשגרירה עינת שלאין ולצוותה לחזור לשגרירות ישראל בעמאן עד שימוצה הדין עם המאבטח, קרי עד שתתבצע חקירה רצינית ומעמיקה או שיועמד לדין. ביום שישי האחרון הודיעו בירדן כי הם מסרו לישראל את תיק החקירה אחרי שהתביעה הכללית בממלכה ההאשמית האשימה את המאבטח בהרג ובהחזקת נשק חם ללא היתר. ביום שישי בצהריים התקיימה הפגנה סוערת ליד שגרירות ישראל בעמאן בדרישה לסגור את השגרירות בעקבות התקרית. מלך ירדן, שהספיק לבקר בסוכות ובתי האבלים של שני ההרוגים אמר אתמול בשיחה עם עיתונאים כי ירדן לא תוותר על זכויותיה של בניה ותקדיש את כל המאמצים כדי שייעשה צדק.

 

המשבר מול ירדן מתנהל בשתי רמות: מול התקשורת הירדנית נוצר הרושם כאילו יש משבר חמור מאוד ושירדן זועמת על ישראל ודורשת להעמיד לדין את המאבטח. ברמה האחרת - מתחת לפני השטח - שתי המדינות די מתואמות ויש מגעים בצינורות דיפלומטיים ומודיעיניים רגישים שבהם יש מאמץ להוריד את גובה הלהבות. חשיפת התמונה והשם של המאבטח באו בהמשך לאיום קודם של הירדנים שלפרשה עלולות להיות השלכות בינלאומיות.


פורסם לראשונה 30/07/2017 23:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים