שתף קטע נבחר

בגלל השבת לפני ט' באב: עבודות הרכבת הוקפאו

שר העבודה חיים כץ הקפיא את העבודות שתוכננו לשבת שעברה מכיוון שהיא חלה לפני תשעה באב בתקופה של "בין המצרים". "כל הדורות השתדל עם ישראל להימנע ממחלוקת ומריבה בימים אלו", נמסר מלשכתו של כץ. במשרד התחבורה הפנו לרכבת, שסירבה להגיב

 

עבודות ברכבת. בשבת שעברה הן הוקפאו בעקבות ימי בין המצרים ()
עבודות ברכבת. בשבת שעברה הן הוקפאו בעקבות ימי בין המצרים

שר העבודה חיים כץ הקפיא את עבודות הרכבת שהיו אמורות להתבצע בשבת שעברה. בין העבודות שהוקפאו גם הקמת תשתית מערכת האיתות החדשה של הרכבת. הסיבה להקפאה - ימי בין המצרים שבין י"ז בתמוז לתשעה באב.

 

ועדה בראשותו של שר העבודה והרווחה מתכנסת בכל יום חמישי, בוחנת את בקשות הרכבת לעבודה בשבת ומחליטה אילו עבודות יבוצעו במהלכה. בשבוע שעבר הנחה השר כץ את הוועדה לדחות את בקשות העבודה שהגישה הרכבת.

כץ. "בכל הדורות עם ישראל השתדל להימנע ממחלוקת בימים אלו" (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
כץ. "בכל הדורות עם ישראל השתדל להימנע ממחלוקת בימים אלו"(צילום: אוהד צויגנברג)

"השר הנחה להימנע ממתן היתר מכיוון שמדובר בשבת שלפני תשעה באב ובעקבות רגשות הציבור הדתי בעניין זה. בכל הדורות השתדל עם ישראל להימנע ממחלוקת ומריבה ולהרבות באחדות, פיוס וחיבור בימים אלו", נמסר מלשכתו של השר כץ.

 

עוד נמסר: "כבר בתחילת ההידברות הובהרה לרכבת הרגישות המיוחדת של אותה השבת. בכל מקרה, ההיתר הסופי ניתן בחמישי אחר הצהריים לאחר בחינת מלוא המידע שהתקבל מהרכבת, לרבות סוגיות בטיחות. בכל מקרה הובהר לרכבת כי עבודות שלדעתם יש בהן סכנת בטיחות מיידית יוכלו להיבחן בשנית, ככל שתפנה".

 

עיכוב מזערי בפרויקט הקו המהיר לירושלים

על פי התוכנית התפעולית של הרכבת, העבודות על חישמול הרכבת יבוצעו בשבתות, זאת בנוסף לעבודות הלילה. "בנוסף ל-8.5 שעות בכל לילה, עבודות החשמל תתבצענה בסופ"ש ארוך מיום חמישי בשעה 21:00 ועד יום ראשון בשעה 4:30", נכתב בתוכנית.

 

לפי גורמים ברכבת ששוחחו עם ynet, ההשפעה על פרויקט הקו המהיר לירושלים מזערית יחסית משום שחלק גדול מהעובדים שם זרים. עם זאת, הגורמים הדגישו כי ההשפעה עלולה להיות בעיקר על פרויקט הטמעת מערכות האיתות של הרכבת.

מסילת הרכבת לירושלים. עיכוב מזערי בעקבות הקפאת העבודות (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
מסילת הרכבת לירושלים. עיכוב מזערי בעקבות הקפאת העבודות(צילום: אלי מנדלבאום)

מערכת האיתות החדשה היא כלי מרכזי שבאמצעותו אמורה הרכבת להתגבר על הפערים שבין הצריכה ההולכת וגוברת של שירותיה ובין יכולתה להעמיד שירות מהיר ויעיל בהתחשב בתשתיות המסילות המוגבלות בישראל.

 

המערכת צפויה לאפשר אופטימיזציה של זמן המסילה שנמצא בידי הרכבת ולהוסיף עוד שלוש רכבות בכל שעה לכל כיוון בציר איילון שהוא צוואר הבקבוק בתנועת הרכבות בישראל. על פי התוכנית, הוספת הרכבות לציר מתוכננת למרס 2019.

 

כיום פועלות בציר איילון שלוש מסילות ומסילה נוספת צפויה להיפתח רק בעוד כמה שנים. זאת הסיבה לכך שקיצור הזמן שבין הרכבות קריטי לשיפור השירות ולתוספות שירות המתוככנות לשנים הקרובות.

 

בחודש שעבר התחדשה מחאת הסיעות החרדיות בנוגע לעבודות הרכבת בשבת. חברי הכנסת החרדים איימו במשבר קואליציוני ובעקבות כך הוקמה ועדה בראשותו של השר חיים כץ ששומעת את נציגי הרכבת בכל יום חמישי. פעילות הוועדה רחוקה מעין הציבור ומסקנותיה לא מתפרסמות, לרבות השיקולים שעומדים מאחוריהן.

 

במשרד התחבורה הפנו קבלת תגובה מרכבת ישראל, שם סירבו להתייחס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עבודות ברכבת. בשבת שעברה הוקפאו בגלל הסמיכות לתשעה באב
מומלצים